Panasonic Lumix G9 II - nowy flagowiec Mikro Cztery Trzecie

Autor: Maciej Luśtyk

12 Wrzesień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Po niemal 6 latach od premiery poprzednika, Panasonic prezentuje model Lumix G9 II. Wyposażony w nową 25-megapikselową matrycę, fazowy system AF i rozwinięte funkcje filmowe, aparat ma szansę tchnąć nowe życie w system Mikro Cztery Trzecie.

Co musisz wiedzieć:
 • Nowa 25-megapikselowa matryca z bazową czułością ISO 100
 • AF z detekcją fazy i zaawansowanymi trybami śledzenia
 • Do 14 kl./s z migawką mechaniczną i do 75 kl./s z migawką elektroniczną
 • Funkcja pre-burst (zapis w pętli przed wciśnięciem spustu migawki)
 • Stabilizacja matrycy o skuteczności 8 EV
 • Tryb rozszerzonej rozdzielczości 100 Mp z ręki
 • Tryb wideo 5,7K 60 kl./s, 4K 120 kl./s, Full HD 240 kl./s
 • 10-bit 4:2:0 wewnętrznie, ProRes 422 HQ na dyski SSD
 • Body jak z modeli S5II i S5IIX
 • Dwa sloty na karty SD
 • Bateria na 390 zdjęć
 • Cena: 1899 dolarów

W ostatnich latach system Mikro Cztery Trzecie został znacznie przyćmiony przez rozwój aparatów pełnoklatkowych, które to stały się priorytetem dla producentów. I choć zarówno OM Digital, jak i Panasonic prezentowali nowe aparaty, w obliczu takich premier jak Lumix S5II i S5II X wiele osób zadawało sobie z pewnością pytanie czy Mikro Cztery Trzecie nie umrze śmiercią naturalną. Wygląda na to, że wręcz przeciwnie. Panasonic zaprezentował bowiem właśnie najnowszy flagowy korpus M43, który ma szansę tchnąć w ten system nowe życie.

Panasonic Lumix G9 II to następca pokazanego niemal 6 lat temu modelu G9. Jak łatwo się domyśleć, usprawniony pod niemal każdym względem i znacznie lepiej przystosowany do obecnych realiów pracy hybrydowej. Bo choć G9 II to aparat stworzony głównie z myślą o fotografujących, świetnie prezentuje się także pod względem możliwości rejestracji wideo, wtórując specyfikacji trybu filmowego z modelu S5 IIX.

Nowa matryca, AF z detekcją fazy, szybki tryb seryjny i usprawniona stabilizacja

Sercem modelu Lumix G9 II jest nowa 25-megapikselowa matryca Live Mos. Jak zapewnia producent, nie jest to bynajmniej ta sama konstrukcja, co w przypadku modelu GH6. Współpracujący z najnowszym procesorem sensor oferuje teraz natywną czułość ISO 100 i wyposażony jest w 779 pikseli detekcji fazy (pierwszy korpus Lumix w systemie M43, wyposażony w fazowy autofokus), które znacznie usprawnić mają działanie systemu AF. Autofokus nie tylko będzie lepiej działać w słabym świetle, ale także wyposażony został w najnowsze systemy rozpoznawania i śledzenia obiektów.

Aparat może ponadto pochwalić się systemem stabilizacji matrycy o skuteczności 8 EV, który posłuży także do tworzenia zdjęć o rozszerzonej rozdzielczości 100 Mp - bez konieczności używania statywu. Nieźle wypada także w zakresie trybu seryjnego, oferując do 10 kl./s w trybie AF-C i 14 kl./s w trybie AF-S. Gdy jednak przestawimy się na migawkę elektroniczną, prędkość serii wrośnie do 60 kl./s w trybie AF-C i 75 kl./s w trybie AF-S. Mamy też tryb pre-burst, który zapisuje w pętli zdjęcia do 1,5 sekundy przed wciśnięciem spustu migawki. Jednym słowem, powinniśmy być w stanie skutecznie uchwycić nawet najbardziej dynamiczną akcję.

Lumix G9 II imponująco wypada także w zakresie rejestracji wideo. Wewnętrznie nagramy 10-bitowe materiały wideo w rozdzielczości 5,7K 60 kl./s, 4K 120 kl./s, lub Full HD 240 kl./s z próbkowaniem 4:2:0 i ze wsparciem płaskiego profilu obrazu V-Log. Gdy jednak zdecydujemy się na prace z dyskiem SSD (G9 II wspiera zapis na dyskach, tak jak modele GH6 i S5IIX), w każdym z tych trybów wideo zapiszemy w formacie ProRes 422 HQ. Podobnie jak w modelu S5IIX, mamy też opcję Real-Time LUT, która pozwoli wgrywać i aplikować własne profile LUT bezpośrednio w aparacie. Otrzymujemy też wsparcie dla trybu anamorficznego 5,8K.

Istotne zmiany zaszły również w zakresie konstrukcji samego body, które teraz do złudzenia przypomina to z modeli S5II i S5IIX. Otrzymujemy więc m.in. nowy 8-kierunkowy joystick, a pomocniczy panel LCD został zastąpiony pokrętłem PASM. Z kolei po lewej stronie górnego panelu znajduje się pokrętło trybów. Oprócz tego, otrzymujemy 3-calowy, obracany ekran dotykowy o rozdzielczości 1,08 mln punktów3,68-milionowy wizjer elektroniczny, dwa sloty na karty SD, pełnowymiarowe złącze HDMI, złącze USB-C i porty mikrofonu oraz słuchawek.

Body używa tych samych baterii DMW-BLK22, co modele pełnoklatkowe, ale niestety oferuje dość przeciętną wydajność pracy, opiewającą na raptem 390 kadrów. Może nam to jednak wynagrodzić możliwość podpięcia baterry gripa i kompatybilność z akcesoriami przeznaczonymi do modeli S5II i S5IIX.

Cena i dostępność

Panasonic Lumix G9 II debiutuje w cenie 1699 funtów, czyli około 9200 zł. Jak na możliwości, to cena jak najbardziej adekwatna, w tym pułapie aparatowi może być jednak trudno konkurować z niektórymi modelami APS-C czy też taniejącymi pełnymi klatkami starszych generacji.

Więcej informacji o nowym modelu znajdziecie na stronie panasonic.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
10
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)