Leica DG Vario-Elmarit 35-100 mm f/2.8 i Leica DG Vario-Elmar 100-400 mm f/4.0-6.3 II ASPH - Panasonic aktualizuje zoomy do Mikro Cztery Trzecie

Autor: Maciej Luśtyk

13 Wrzesień 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Wraz z premierą flagowego modelu Lumix G9 II, Panasonic zaprezentował także nowe wersje swoich najbardziej popularnych zoomów w systemie Mikro Cztery Trzecie.

Panasonic aktualizuje dwa dobrze znane nam już obiektywy zmiennoogniskowe, które oferować mają lepszą optykę, szybsze systemy AF i być jeszcze wygodniejsze.

Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 35-100 mm f/2.8 Power O.I.S - nowy reporterski zoom

Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 35-100 mm f/2.8 Power O.I.S to już trzecia generacja ekwiwalentu reporterskiego obiektywu 70-200 mm. Tym razem na tyle dopracowana, że doczekała się sygnowania marką Leica.

Pod względem wyglądu, obiektyw prezentuje się niemal tak samo jak wcześniej, producent obiecuje jednak lepszą optymalizację optyki i dodaje pełną kompatybilność z układem stabilizacji matrycy Dual I.S, nowe nanopowłoki minimalizujące odbicia światła oraz płynnie działający mechanizm przysłony, która ułatwić ma regulację ekspozycji podczas filmowania.

Panasonic Leica DG Vario-Elmar 100-400 mm F4.0-6.3 II ASPH Power O.I.S - współpraca z telekonwerterami, możliwości makro i większa wygoda pracy

Nieco więcej zmian uświadczymy w przypadku drugiej generacji długiego zoomu o ekwiwalencie 200-800 mm. Przede wszystkim szkło może teraz współpracować z dedykowanymi telekonwerterami o krotności 1,4x i 2,0x. Oprócz tego, obiektyw oferuje teraz większe maksymalne powiększenie (1:2), dzięki czemu może być używany także w zastosowaniach makro.

Producent obiecuje też większa skuteczność w zakresie współpracy z systemami śledzenia AF, a obiektyw ma także oferować lepiej wyważony opór pierścieni i wyposażony został w ogranicznik zakresu zoomu. W końcu, poza tradycyjnymi uszczelnieniami tubus jest teraz także „mrozoodporny”.

Cena i dostępność

Obiektywy trafią na rynek jesienią w cenach 1149 dolarów (ok. 4950 zł) za model 35-100 mm i 1599 dolarów (ok 6850 zł) za model 100-400 mm. Dokładnych polskich cen jeszcze nie znamy.

Więcej informacji o obiektywach znajdziecie na stronie panasonic.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike zapowiada drugi po modelu 55 mm f/1.4 jasny obiektyw wyposażony w elektronikę, który może spodobać się amatorom pracującym aparatami APS-C. Tym razem to typowy standard,...
4
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan prezentuje zmodyfikowaną wersje obiektywu makro o powiększeniu 2:1. Nowy model nie pozwala na przesuwanie osi optycznej, ale za to będzie bardziej przystępnie wyceniony.
5
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Cosina zapowiada dwa nowe obiektywy standardowe Voigtlander. Oferują prawie identyczne układy optyczne, ale różnią się wyglądem.
6
Powiązane artykuły