Panasonic wprowadzi AF z detekcją fazy do aparatów M43

Autor: Maciej Luśtyk

1 Marzec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Czy tuż za rogiem czai się Lumix GH7 z nowym układem detekcji fazy? Przedstawiciel producenta zdradził, że firma planuje wprowadzić nowoczesny układ AF do aparatów systemu Mikro Cztery Trzecie.

Pokazany rok temu Lumix GH6 to jeden z najciekawszych „hybyrdowych” korpusów do pracy foto i wideo na rynku. Oczekujący go latami użytkownicy zawiedli się jednak na systemie AF, który w nowym aparacie cały czas realizowany jest w oparciu o technologię detekcji kontrastu DFD. Wygląda jednak na to, że producent zamierza naprawić swój błąd i spróbować tchnąć nieco życia w zamierający segment Mikro Cztery Trzecie.

Panasonic wyposaży aparaty Mikro Cztery Trzecie w autofokus z detekcją fazy

W niedawnym wywiadzie przeprowadzonym przez serwis PhotoTrend, Yosuke Yamane, jeden z dyrektorów działu obrazowania Panasonica przyznał, że po udanej implementacji opartego o detekcję fazy układu AF w pełnoklatkowym modelu Lumix S5 II firma zamierza wprowadzić nowy system także do swoich aparatów z mocowaniem M4/3.

Przeczytaj także:
Panasonic Lumix GH6 - test aparatu

Jedna z najdłużej wyczekiwanych premier tego roku ujrzała wreszcie światło dzienne. Czym filmowców chce przekonać następca kultowej "piątki"? Sprawdziliśmy co GH6 ma do zaoferowania i jak wypada na tle niemałej już dziś konkurencji. [Czytaj więcej]

- Obecnie mamy w zanadrzu wszystkie technologie AF. W przypadku aparatów wprowadzanych na rynek w przyszłości będziemy każdorazowo stosować optymalną metodę autofokusu, oceniając docelowych użytkowników i korzyści dla klientów. - komentuje Yosuke Yamane. - Rozważymy dodanie AF z detekcją fazy do naszych aparatów w zależności od charakterystyki modelu, nie tylko do aparatów pełnoklatkowych, ale także Mikro Cztery Trzecie. I w tym ostatnim punkcie zapraszam do śledzenia naszych nadchodzących premier.

Wygląda więc na to, że system PDAF mogą otrzymywać bardziej zaawansowane modele, ale trzeba też pamiętać, że obecnie praktycznie tylko takie aparaty pojawiają się na rynku. Biorąc pod uwagę fakt, że dziś konkurencja stosuje układy detekcji fazy nawet w konstrukcjach amatorskich, możemy spodziewać się, że podobne rozwiązane będzie stosowane także praktycznie we wszystkich nowych modelach Lumix.

Lumix GH7 na horyzoncie?

Osiągniecie tego kamienia milowego przez producenta może także oznaczać, że będzie on starał się dość szybko zaktualizować swoją ofertę aparatów. Oprócz oczekiwanych już dłuższy czas aktualizacji dla pełnoklatkowych serii S1 i S1R, w niedługim czasie powinniśmy też zobaczyć kolejny model z serii GH.

Prawdopodobnie będzie to Lumix GH6 II a nie zupełnie nowy model GH7, gdzie jedyną nowością będzie właśnie układ AF, niemniej i tak powinno być to sporym wydarzeniem, które może na powrót zainteresować systemem Mikro Cztery Trzecie twórców średniego szczebla.

Czy Mikro Cztery Trzecie ma jeszcze szansę konkurować?

Pozostaje jedynie pytanie czy użytkownicy nadal są w stanie się nim zainteresować. Raptem wczoraj Sigma ogłosiła, że przestaje produkować szkła do tego systemu ze względu na słabnące zainteresowanie. Miejmy nadzieję, że nie, bo to ciekawy format, który dziś także ma swoje zalety. O tym wszystkim przekonamy się zapewne niedługo. Kiedy? Jeżeli mielibyśmy wyrokować, jest możliwe, że o nowym korpusie M43 usłyszymy już w okolicach jesieni. Wcześniej zapewne ujrzymy też kolejne odsłony pełnoklatkowych modeli S.

Źródło: phototrend.fr.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nowy analogowy kompakt Pentaxa zostanie pokazany już latem
Nowy analogowy kompakt Pentaxa zostanie pokazany już latem
Powoli dobiega końca epopeja związana z wprowadzaniem na rynek pierwszego współczesnego analogowego kompaktu. Jak dowiadujemy się z najnowszych materiałów Pentax Film Project, aparat...
36
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Szósta generacja najbardziej stylowego aparatu Fujifilm to przede wszystkim lepsze podzespoły i większa wydajność. Obiektyw pozostaje bez zmian. Aparat pojawi się też w wersji limitowanej z...
29
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Według plotek, już w marcu ujrzymy najnowszą odsłonę flagowego pełnoklatkowego bezlusterkowca marki Leica. Oto, co oferować ma nadchodzący modele Leica SL3.
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)