Sony ZV-E1 - czy producent szykuje nową pełną klatkę dla vlogerów?

Autor: Maciej Luśtyk

15 Marzec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Według najnowszych donosów już pod koniec marca ujrzymy kolejny kierowany do filmujących aparat z serii ZV. Tym razem ma to być jednak bazujący na modelu A7S III model z matrycą pełnoklatkową.

Z idea aparatu dla vlogerów Sony romansuje już od dłuższego czasu. Najpierw mieliśmy kompaktowego ZV-1, potem równie niewielki, ale wykorzystujący system wymiennych obiektywów APS-C model ZV-E10, a w zeszłym roku producent pokazał uszczuploną, ale wykorzystującą szerszy obiektyw wersję pierwszego kompaktu (Sony ZV1F).

W międzyczasie na rynku pojawił się jeszcze pełnoklatkowy, bazujący na konstrukcji popularnego A7 III model Sony A7C. Mogłoby się więc wydawać, że jeśli chodzi o vlogerów i entuzjastów filmowania, producent obskoczył już wszystkie bazy. A7C nigdy chyba jednak nie cieszył się taką popularnością, jak zakładał producent, a dodatkowo dzisiaj, w ponad 2 lata od premiery dla wielu jest to już konstrukcja niewystarczająca. Według najnowszych donosów jeszcze w marcu mamy zobaczyć jego „następcę”.

Sony ZV-E1 oferować ma możliwości zbliżone do A7S III w kompaktowej formie

Według serwisu Sony Alpha Rumors nowy aparat będzie nosił nazwę Sony ZV-E1 i będzie czymś na wzór połączenia modeli A7C i Sony FX3. Co chyba najciekawsze, konstrukcja bazować ma na 12-megapikselowej, pełnoklatkowej matrycy z modeli A7S III i FX3, a tym samym oferować zaawansowane tryby zapisu wideo 4K do 120 kl./s z czułościami do ISO 409 000. Oprócz tego aparat wykorzystywać ma najnowsze rozwiązania AF z modeli A7 IV i A7R V, a jeśli będzie to rzeczywiście przedstawiciel linii ZV, możemy spodziewać się też zaawansowanego wbudowanego mikrofonu.

Jeśli chodzi o samo body, przypominać ma ono wspomniany model A7C, ale jednocześnie wśród plotek pojawiają się informacje, że nie będzie to bezpośredni następca tego modelu. Biorąc pod uwagę bazowe możliwości, trudno spodziewać się, żeby producent był w stanie zaoferować nowy aparat w podobnym pułapie cenowym. W końcu Sony nie może zrobić sobie konkurencji dla pokazanego w zeszłym roku i cieszącego się sporą popularnością modelu FX30.

Na niską cenę raczej nie ma co liczyć

Nadchodzący Sony ZV-E1 będzie więc zapewne czymś bardziej na wzór kompaktowej, ale kierowanej do zaawansowanych odbiorców wersji A7S III niż aparatem stricte nakierowanym na amatorów vlogowania. Prawdopodobnie należy więc spodziewać się pułapu cenowego zbliżonego do 13-14 tys. złotych.

Jedyną możliwość na uzyskanie niższej ceny widzimy w znacznym okrojeniu możliwości aparatu względem modeli A7S III i FX3, ale w obliczu wspomnianego FX30 i pełnoklatkowego A7 IV, które plasują się z ceną w okolicach 10 tys. złotych, wydaje się to mało prawdopodobne.

Wszelkie nasze wątpliwości zostaną jednak rozwiane już bardzo niedługo. Według donosów premiera nowego korpusu planowana jest na 29 marca 2023. Jeśli okaże się to prawdą, z pewnością szybko będziemy mogli wziąć aparat w swoje ręce i podzielić się z wami pierwszymi wrażeniami.

Źródło: sonyalpharumors.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
10
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)