Czy aparaty Panasonic otrzymają wreszcie AF z detekcją fazy? „Studiujemy technologię PDAF z myślą o nadchodzących produktach”

Autor: Maciej Luśtyk

13 Wrzesień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Przestarzała technologia detekcji kontrastu to największy minus współczesnych konstrukcji Panasonic Lumix. Wygląda jednak na to, że już niedługo firma może przerzucić się na nowoczesne rozwiązania z zakresu ustawiania ostrości.

Współczesne aparaty Lumix to historia niewykorzystanego potencjału. Choć Panasonic jest odważną firmą, która nie boi się wychodzenia przed szereg, a aparaty z serii Lumix przez lata wyznaczały trendy w zakresie możliwości filmowych, niejednokrotnie wyprzedzając pod tym względem konkurencję o całe lata, producent od długiego czasu nie zauważa, bądź nie chce zauważyć największego problemu swoich konstrukcji.

Detekcja kontrastu, czyli pięta achillesowa konstrukcji Lumix

Chodzi oczywiście o kurczowe trzymanie się bazującej na detekcji kontrastu technologii DFD (Depth From Defocus), używanej przez aparaty Lumix do ustawiania ostrości i rzutującej negatywnie na całą ofertę aparatów producenta. Opracowane na początku zeszłej dekady rozwiązanie zapowiadało się obiecująco (technologia opiera się na założeniu że aparat zna charakter nieostrości dla każdej kombinacji odległości i ogniskowej, co pozwala na szybszą pracę), ale szybko okazało się poślednie względem rozwijanej przez konkurencję technologii PDAF (Phase Detection Auto Focus), opierającej się o piksele detekcji fazy na matrycy, dzięki którym w dużym uproszczeniu aparat widzi scenę przestrzennie i jest w stanie precyzyjniej zablokować ostrość na danym obiekcie.

Przeczytaj także:
Panasonic Lumix GH6 - test aparatu

Jedna z najdłużej wyczekiwanych premier tego roku ujrzała wreszcie światło dzienne. Czym filmowców chce przekonać następca kultowej "piątki"? Sprawdziliśmy co GH6 ma do zaoferowania i jak wypada na tle niemałej już dziś konkurencji. [Czytaj więcej]

Gdyby Panasonic w porę przerzucił się na detekcję fazy, rynek aparatów bezlusterkowych mógłby prezentować się zupełnie inaczej. W końcu w czasie debiutu pełnoklatkowej serii Lumix S, żaden z producentów nie oferował takich możliwości z zakresu rejestracji wideo, która to w ciągu ostatnich kilku lat stała się dominującym rynkowym trendem i motorem napędowym większości współczesnych konstrukcji. Niestety problemy systemu DFD najbardziej dają o sobie znać właśnie podczas filmowania, przez co wielu twórców średniego szczebla postawiła na producencie krzyżyk, kierując się w stronę konkurencji.

Wygląda jednak na to, że firma dojrzewa do porzucenia technologii DFD i zaimplementowania nowoczesnego systemu PDAF w nachodzących aparatach. Zapowiedź takich działań otrzymujemy w niedawnym wywiadzie serwisu Imaging Resource, przeprowadzonym z dyrektorami i inżynierami firmy Panasonic.

"Technologia detekcji kontrastu jest przedmiotem naszych bieżących badań"

Na pytanie o możliwość zastosowania systemów PDAF, przedstawiciele producenta odpowiadają, że detekcja fazy jest jednym z elementów rozpatrywanych jako sposób na usprawnienie przyszłych konstrukcji marki Lumix.

„Studiujemy możliwości systemów PDAF dla przyszłych produktów. Wiemy, że technologia detekcji fazy może poprawić ogólną sprawność systemu AF i jest ona bieżącym przedmiotem naszych badań. Na tę chwilę nie podjęliśmy jeszcze jednak ostatecznej decyzji o jej implementacji” - odpowiadają przedstawiciele producenta na prośbę o doprecyzowanie wcześniejszej wypowiedzi.

Czy oznacza to, że kolejne odsłony korpusów Lumix otrzymają wreszcie nowoczesne systemy AF? Tego na razie nie możemy być pewni, redaktorzy Imaging Resource wskazują jednak, że z niewerbalnego przekazu podczas przeprowadzania wywiadu wynikało że prawdopodobieństwo implementacji systemów w konstrukcjach Panasonica oscyluje na poziomie 80%.

Przeczytaj także:
L2 Technology - Leica i Panasonic zawiązują strategiczną współpracę

Leica i Panasonic współpracują ze sobą od lat. Teraz jednak obydwie firmy zawiązały strategiczne partnerstwo pod szyldem L2 Technology. Na czym będzie opierać się koalicja obydwu firm? [Czytaj więcej]
Panasonic i Leica stworzą wspólny aparat bezlusterkowy

Wiosną firmy Leica i Panasonic zawiązały strategiczną współpracę. Według donosów, w przeciągu roku mamy zobaczyć pierwszy aparat opracowany wspólnie przez obydwie firmy. [Czytaj więcej]

Osobną kwestią, która każe nam wierzyć iż Panasonic podejmie opisywane kroki jest niedawne zawiązanie strategicznej współpracy z firmą Leica pod szyldem L2 Technology i zapowiedź prezentacji wspólnie opracowanego aparatu. Dla Panasonica będzie to okazją na nowe otwarcie w pełnoklatkowych systemach bezlusterkowych, którego producent z pewnością nie zamierza podminować przeciętnie działającym systemem AF.

Trzymamy kciuki i ze zniecierpliwieniem wypatrujemy kolejnych premier spod szyldu Lumix.

Źródło: imaging-resource.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Wiosenne promocje na obiektywy i aparaty Canon w sklepie Fotoforma.pl
Wiosenne promocje na obiektywy i aparaty Canon w sklepie Fotoforma.pl
W sklepie Fotoforma.pl czeka na was szereg promocji na sprzęt fotograficzny marki Canon. Wśród nich rabaty do 4500 zł na aparaty i do 30% zniżki na obiektywy. A...
7
Sony ZV-E1 - czy producent szykuje nową pełną klatkę dla vlogerów?
Sony ZV-E1 - czy producent szykuje nową pełną klatkę dla vlogerów?
Według najnowszych donosów już pod koniec marca ujrzymy kolejny kierowany do filmujących aparat z serii ZV. Tym razem ma to być jednak bazujący na modelu A7S III model...
8
Canon EOS R1 - producent przyznaje, że trwają prace nad flagowcem. Co będzie oferował?
Canon EOS R1 - producent przyznaje, że trwają prace nad flagowcem. Co będzie oferował?
Producent w końcu potwierdził to, czego wszyscy spodziewamy się już od dawna. Canon pracuje aktualnie nad flagowym modelem R1, który będzie plasowany wyżej od EOS-a...
8
Powiązane artykuły