Czy aparaty Panasonic otrzymają wreszcie AF z detekcją fazy? „Studiujemy technologię PDAF z myślą o nadchodzących produktach”

Autor: Maciej Luśtyk

13 Wrzesień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Przestarzała technologia detekcji kontrastu to największy minus współczesnych konstrukcji Panasonic Lumix. Wygląda jednak na to, że już niedługo firma może przerzucić się na nowoczesne rozwiązania z zakresu ustawiania ostrości.

Współczesne aparaty Lumix to historia niewykorzystanego potencjału. Choć Panasonic jest odważną firmą, która nie boi się wychodzenia przed szereg, a aparaty z serii Lumix przez lata wyznaczały trendy w zakresie możliwości filmowych, niejednokrotnie wyprzedzając pod tym względem konkurencję o całe lata, producent od długiego czasu nie zauważa, bądź nie chce zauważyć największego problemu swoich konstrukcji.

Detekcja kontrastu, czyli pięta achillesowa konstrukcji Lumix

Chodzi oczywiście o kurczowe trzymanie się bazującej na detekcji kontrastu technologii DFD (Depth From Defocus), używanej przez aparaty Lumix do ustawiania ostrości i rzutującej negatywnie na całą ofertę aparatów producenta. Opracowane na początku zeszłej dekady rozwiązanie zapowiadało się obiecująco (technologia opiera się na założeniu że aparat zna charakter nieostrości dla każdej kombinacji odległości i ogniskowej, co pozwala na szybszą pracę), ale szybko okazało się poślednie względem rozwijanej przez konkurencję technologii PDAF (Phase Detection Auto Focus), opierającej się o piksele detekcji fazy na matrycy, dzięki którym w dużym uproszczeniu aparat widzi scenę przestrzennie i jest w stanie precyzyjniej zablokować ostrość na danym obiekcie.

Przeczytaj także:
Panasonic Lumix GH6 - test aparatu

Jedna z najdłużej wyczekiwanych premier tego roku ujrzała wreszcie światło dzienne. Czym filmowców chce przekonać następca kultowej "piątki"? Sprawdziliśmy co GH6 ma do zaoferowania i jak wypada na tle niemałej już dziś konkurencji. [Czytaj więcej]

Gdyby Panasonic w porę przerzucił się na detekcję fazy, rynek aparatów bezlusterkowych mógłby prezentować się zupełnie inaczej. W końcu w czasie debiutu pełnoklatkowej serii Lumix S, żaden z producentów nie oferował takich możliwości z zakresu rejestracji wideo, która to w ciągu ostatnich kilku lat stała się dominującym rynkowym trendem i motorem napędowym większości współczesnych konstrukcji. Niestety problemy systemu DFD najbardziej dają o sobie znać właśnie podczas filmowania, przez co wielu twórców średniego szczebla postawiła na producencie krzyżyk, kierując się w stronę konkurencji.

Wygląda jednak na to, że firma dojrzewa do porzucenia technologii DFD i zaimplementowania nowoczesnego systemu PDAF w nachodzących aparatach. Zapowiedź takich działań otrzymujemy w niedawnym wywiadzie serwisu Imaging Resource, przeprowadzonym z dyrektorami i inżynierami firmy Panasonic.

"Technologia detekcji kontrastu jest przedmiotem naszych bieżących badań"

Na pytanie o możliwość zastosowania systemów PDAF, przedstawiciele producenta odpowiadają, że detekcja fazy jest jednym z elementów rozpatrywanych jako sposób na usprawnienie przyszłych konstrukcji marki Lumix.

„Studiujemy możliwości systemów PDAF dla przyszłych produktów. Wiemy, że technologia detekcji fazy może poprawić ogólną sprawność systemu AF i jest ona bieżącym przedmiotem naszych badań. Na tę chwilę nie podjęliśmy jeszcze jednak ostatecznej decyzji o jej implementacji” - odpowiadają przedstawiciele producenta na prośbę o doprecyzowanie wcześniejszej wypowiedzi.

Czy oznacza to, że kolejne odsłony korpusów Lumix otrzymają wreszcie nowoczesne systemy AF? Tego na razie nie możemy być pewni, redaktorzy Imaging Resource wskazują jednak, że z niewerbalnego przekazu podczas przeprowadzania wywiadu wynikało że prawdopodobieństwo implementacji systemów w konstrukcjach Panasonica oscyluje na poziomie 80%.

Przeczytaj także:
L2 Technology - Leica i Panasonic zawiązują strategiczną współpracę

Leica i Panasonic współpracują ze sobą od lat. Teraz jednak obydwie firmy zawiązały strategiczne partnerstwo pod szyldem L2 Technology. Na czym będzie opierać się koalicja obydwu firm? [Czytaj więcej]
Panasonic i Leica stworzą wspólny aparat bezlusterkowy

Wiosną firmy Leica i Panasonic zawiązały strategiczną współpracę. Według donosów, w przeciągu roku mamy zobaczyć pierwszy aparat opracowany wspólnie przez obydwie firmy. [Czytaj więcej]

Osobną kwestią, która każe nam wierzyć iż Panasonic podejmie opisywane kroki jest niedawne zawiązanie strategicznej współpracy z firmą Leica pod szyldem L2 Technology i zapowiedź prezentacji wspólnie opracowanego aparatu. Dla Panasonica będzie to okazją na nowe otwarcie w pełnoklatkowych systemach bezlusterkowych, którego producent z pewnością nie zamierza podminować przeciętnie działającym systemem AF.

Trzymamy kciuki i ze zniecierpliwieniem wypatrujemy kolejnych premier spod szyldu Lumix.

Źródło: imaging-resource.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica zapowiada kolejną generację kompaktu z serii D-Lux. Aparat otrzymał wzornictwo i ergonomię spójną z pełnoklatkowym modelem Leica Q, nadal będzie jednak oparty o matrycę formatu...
19
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic zaprezentował swoją pierwszą kompaktowa pełną klatkę z segmentu amatorskiego. Lumix S9 zamyka możliwości modelu S5 II w niewielkiej konstrukcji kierowanej do twórców...
8
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Pentax zaprezentował pierwszą oficjalną zapowiedź swojego nowego analogowego kompaktu. Teaser potwierdza domysły, że będzie to aparat pozwalający naświetlić dwa zdjęcia na jednej...
8
Powiązane artykuły