Martwisz się, że Canon EOS R5 lub R6 będzie się przegrzewał? Rozwiązania tego problemu są już w drodze…

6

Autor: Krzysztof Mularczyk

28 Lipiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Od nowego patentu Canona, po rozwiązania firm zewnętrznych. Wszystko wskazuje na to, że ograniczenia długości nagrywania filmów w nowych EOS-ach będzie można przeskoczyć.

Niedawno pisaliśmy o możliwościach filmowania w najnowszych bezlusterkowcach Canon EOS i jednocześnie ograniczeniach w długości nagrywanych filmów z powodu braku chłodzenia w tych aparatach ("Jak długi film 8K może nakręcić EOS R5? Canon udostępnia zestawienie limitów"). Producent stawia sprawę jasno - albo mały korpus z takimi ograniczeniami, albo aktywne chłodzenie, ale już w większym aparacie. Ponieważ jednak potrzeba jest matką wynalazków, już pojawiły się pomysły na te problemy.

Patent na konwerter z chłodzeniem

Pierwszy pochodzi wprost od Canona. W Japonii opatentowano bowiem konwerter EF-RF z wbudowanym mechanizmem aktywnego chłodzenia. Podstawowa konstrukcja wydaje się przedstawiać adapter z wlotem powietrza i wentylatorem na dole oraz otworami wentylacyjnymi na górze. Pozwoliłoby to na cyrkulację chłodnego powietrza tuż obok czujnika i usunięcie gorącego powietrza z wnętrza samej komory. Opcją mogłaby być podobna konstrukcja bez mechanicznego wentylatora.

Oczywiście od razu pojawiają się wątpliwości, czy taki mechanizm i jego wibracje nie będą miały wpływu na jakość obrazu. Z pewnością szum zakłócałby rejestrację dźwięku poprzez wbudowany mikrofon, ale obecnie nawet w amatorskich produkcjach korzysta się z rejestratorów zewnętrznych. Ograniczeniem jest też użycie jedynie obiektywów lustrzankowych.

Zewnętrzny moduł chłodzenia

Drugie rozwiązanie nie wychodzi już od Canona, a firmy Tilta, produkującej różne akcesoria do filmowania i fotografowania. I co ważne, to realny produkt, a nie luźny pomysł, który ma małe szanse na urzeczywistnienie.

Tilta poinformowała, że wprowadzi na rynek moduł chłodzący do modelu EOS R5, który wydłuży czas nagrywania - może obniżyć temperaturę kamery do 15°C w ciągu jednej minuty. Będzie się go łatwo instalowało na tylnej ściance aparatu, po otworzeniu wyświetlacza (ale chyba potrzebna będzie klatka do filmowania).

Konstrukcja ma składać się z 7-łopatkowego wentylatora, który będzie obracał się z prędkością 6200 obr./min., radiatora i czujnika temperatury. Hałas ma utrzymywać się na poziomie 34 dB, zasilany będzie przez USB, a cały moduł ważyć będzie jedynie 170 g.

Moduł chłodzenia firmy Tilta to na razie zapowiedź. Informacje o dostępności i cenie będą podane w późniejszym terminie.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Olympus OM-D E-M10 Mark IV - 20-megapikselowa matryca, wykrywanie oka i ekran do selfie
Olympus OM-D E-M10 Mark IV - 20-megapikselowa matryca, wykrywanie oka i ekran do selfie
Olympus wprowadza na rynek czwartą generację jednego z najlepiej wyposażonych amatorskich aparatów na rynku. Otrzymujemy m.in. nową matrycę, i...
9
22
Sony A7S III - filmowy kombajn dla najbardziej wymagających powraca
Sony A7S III - filmowy kombajn dla najbardziej wymagających powraca
Długo oczekiwany model A7S III wreszcie ujrzał światło dzienne. Względem poprzednika oferuje masę usprawnień, ale czy wystarczą one, by spełnić oczekiwania...
52
1
Filmy 5.9K ProRes Raw w Panasonicu S1H. Wystarczy, że zaktualizujesz firmware
Filmy 5.9K ProRes Raw w Panasonicu S1H. Wystarczy, że zaktualizujesz firmware
Już jest! Po aktualizacji darmowego firmware’u pełnoklatkowy Lumix S1H będzie mógł filmować w surowym formacie ProRes Raw w rozdzielczości aż 5.9K
1
5