Temat nowych modeli Canon EOS R5 i R6 nie słabnie, a dyskusjom w Internecie o ich wszechstronnych możliwościach nie ma końca. Oba aparaty oferują ogromne możliwości foto i wideo, przy jednoczesnym ograniczeniu konstrukcji do bardzo kompaktowego, poręcznego body. Trudno zatem dziwić się dużemu zainteresowaniu jakie wywołują, ale funkcja, która wzbudza chyba najwięcej emocji, to tryb filmowy i możliwość nagrywania w rozdzielczości 8K w modelu R5.
Producent zadbał o wysoką przepustowość rzędu 2,6 Gb/s, ale niestety filmowanie w najwyższym klatkażu, przy pełnym śledzeniu obiektów i wysokich rozdzielczościach, musi generować ciepło, a w konsekwencji może ograniczyć czas ciągłego nagrywania wideo. Niestety, aby zachować kompaktową, zwartą konstrukcję i jednocześnie utrzymać wysoki poziom uszczelnienia, który chroni aparaty przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, wewnętrzny wentylator nie został zainstalowany. Ciepło jest zatem rozpraszane jedynie przez korpus wykonany ze stopów magnezu, a funkcja „kontroli przegrzania” ogranicza wytwarzanie ciepła, gdy aparat znajduje się w trybie gotowości. Czy to wystarczy, do swobodnej pracy? Jak długie klipy będzie można nagrywać?
Producent postanowił rozwiać wątpliwości zestawiając szacunkowe czasy nagrywania oraz czasy oczekiwania (dla temperatury ok. 23°C), aby użytkownicy mogli świadomie zdecydować, który z trybów nagrywania najlepiej wykorzystać do swoich celów:
Canon EOS R5 - szacunkowy czas nagrywania filmów
8K 30p
- Cała szerokość matrycy (także w RAW): 20 min
Rekomendowane użycie: Jako druga kamera w produkcjach 8K, w których kompaktowy rozmiar bezlusterkowców przydaje się do rejestrowania obrazu pod niestandardowymi kątami, a także wymagany jest „zapas rozdzielczości” do edycji w postprodukcji.
4K 120p
- Cała szerokość matrycy: 15 min (nagrywanie jest ograniczone do 7 minut i 30 sekund przy nagrywaniu z wysokim klatkażem. Wskazuje czas, po którym można natychmiast wznowić nagrywanie)
Rekomendowane użycie: Krótkie przebitki w slow-motion
4K 60p
- Cała szerokość matrycy: 35 min (nagrywanie jest ograniczone do 29 minut i 59 sekund. Wskazuje czas, po którym można natychmiast wznowić nagrywanie.)
Rekomendowane użycie: Produkcje o wysokim klatkażu i w wysokiej rozdzielczości oraz produkcje niezależne - APS-C (5.1K Oversampled): 25 min
Rekomendowane użycie: Sceny, w których dodatkowe zbliżenie i ciasne kadry są przydatne – np. dzika przyroda, sport, zastosowania reporterskie – oraz tam, gdzie wymagana jest wysoka jakość 4K lub opcja bezstratnego kadrowania do Full HD
4K 30p
- Cała szerokość matrycy: bez limitu
Rekomendowane użycie: Wywiady oraz dłuższe formy wideo, jak np. śluby i uroczystości weselne - Cała szerokość matrycy High Quality (8.2K oversampling): 30 min
Rekomendowane użycie: Produkcje 4K/30p, w których wymagana jest najwyższa jakość, ale także materiały Full HD. - APS-C (5.1K oversampled): bez limitu
Rekomendowane użycie: Sceny, w których dodatkowe zbliżenie i ciasne kadry są przydatne – np. dzika przyroda, sport, zastosowania reporterskie – oraz tam, gdzie wymagana jest wysoka jakość 4K lub opcja bezstratnego kadrowania do Full HD
Canon EOS R6 - szacunkowy czas nagrywania filmów
4K 60p
- 94% szerokości matrycy (5.1K oversampling): 30 min
Rekomendowane użycie: Niezależne produkcje np. akcji oraz sceny slow-motion w wysokiej rozdzielczości - APS-C: 35 min (nagrywanie jest ograniczone do 29 minut i 59 sekund. Wskazuje czas, po którym można natychmiast wznowić nagrywanie.)
Rekomendowane użycie: Niezależne produkcje np. akcji oraz sceny slow-motion w wysokiej rozdzielczości, w których większy zakres ogniskowych i węższy kadr będzie atutem – np. sport czy dzika przyroda
4K 30p
- 94% szerokości matrycy (5.1K oversampling): 40 min (nagrywanie jest ograniczone do 29 minut i 59 sekund. Wskazuje czas, po którym można natychmiast wznowić nagrywanie.)
Rekomendowane użycie: Wszystkie produkcje
Jak widać poza ograniczeniami sprzętowymi wynikającymi z nagrzewania się czujnika, występują też ograniczenia prawne co do długości klipu filmowego, aby EOS-y uznane zostały za aparaty fotograficzne a nie kamery.
Po jakim czasie można znowu nagrywać?
Trzeba też zdawać sobie sprawę z konieczności przerwy między kolejnymi setami filmowymi, aby aparat mógł się ochłodzić i wrócić do stanu gotowości. Oczywiście czas potrzebny do osiągnięcia pełnego czasu nagrywania będzie się różnić w zależności od temperatury otoczenia, dalszego trybu nagrywania czy rozdzielczości, ale w przybliżeniu wygląda to następująco.
Canon EOS R5
- 8K 30p - po czasie oczekiwania 10/20 min maksymalny czas nagrania wynosi 3/8 min
- 4K 60p - po czasie oczekiwania 10 min maksymalny czas nagrania wynosi 10 min
Canon EOS R6
- 4K 60p - po czasie oczekiwania 10 min maksymalny czas nagrania wynosi 5 min
Przyszli posiadacze EOS-ów nie muszą jednak uczyć się tych wartości na pamięć. Przed rozpoczęciem nagrywania, oba modele EOS R5 i EOS R6 wyświetlają szacunkowy czas nagrywania na podstawie bieżącej temperatury aparatu i ustawionego trybu nagrywania.