Jak długi film 8K może nakręcić EOS R5? Canon udostępnia zestawienie limitów

8

Autor: Krzysztof Mularczyk

15 Lipiec 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Jak bardzo w trakcie filmowania nagrzewają się nowe bezlusterkowce EOS? Canon przygotował ciekawe zestawienie maksymalnych długości klipów wideo nagrywanych w nowych modelach R5 i R6

Temat nowych modeli Canon EOS R5 i R6 nie słabnie, a dyskusjom w Internecie o ich wszechstronnych możliwościach nie ma końca. Oba aparaty oferują ogromne możliwości foto i wideo, przy jednoczesnym ograniczeniu konstrukcji do bardzo kompaktowego, poręcznego body. Trudno zatem dziwić się dużemu zainteresowaniu jakie wywołują, ale funkcja, która wzbudza chyba najwięcej emocji, to tryb filmowy i możliwość nagrywania w rozdzielczości 8K w modelu R5.

Producent zadbał o wysoką przepustowość rzędu 2,6 Gb/s, ale niestety filmowanie w najwyższym klatkażu, przy pełnym śledzeniu obiektów i wysokich rozdzielczościach, musi generować ciepło, a w konsekwencji może ograniczyć czas ciągłego nagrywania wideo. Niestety, aby zachować kompaktową, zwartą konstrukcję i jednocześnie utrzymać wysoki poziom uszczelnienia, który chroni aparaty przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, wewnętrzny wentylator nie został zainstalowany. Ciepło jest zatem rozpraszane jedynie przez korpus wykonany ze stopów magnezu, a funkcja „kontroli przegrzania” ogranicza wytwarzanie ciepła, gdy aparat znajduje się w trybie gotowości. Czy to wystarczy, do swobodnej pracy? Jak długie klipy będzie można nagrywać?

Producent postanowił rozwiać wątpliwości zestawiając szacunkowe czasy nagrywania oraz czasy oczekiwania (dla temperatury ok. 23°C), aby użytkownicy mogli świadomie zdecydować, który z trybów nagrywania najlepiej wykorzystać do swoich celów:

Canon EOS R5 - szacunkowy czas nagrywania filmów

8K 30p

 • Cała szerokość matrycy (także w RAW): 20 min
  Rekomendowane użycie: Jako druga kamera w produkcjach 8K, w których kompaktowy rozmiar bezlusterkowców przydaje się do rejestrowania obrazu pod niestandardowymi kątami, a także wymagany jest „zapas rozdzielczości” do edycji w postprodukcji.

4K 120p

 • Cała szerokość matrycy: 15 min (nagrywanie jest ograniczone do 7 minut i 30 sekund przy nagrywaniu z wysokim klatkażem. Wskazuje czas, po którym można natychmiast wznowić nagrywanie)
  Rekomendowane użycie: Krótkie przebitki w slow-motion

4K 60p

 • Cała szerokość matrycy: 35 min (nagrywanie jest ograniczone do 29 minut i 59 sekund. Wskazuje czas, po którym można natychmiast wznowić nagrywanie.)
  Rekomendowane użycie: Produkcje o wysokim klatkażu i w wysokiej rozdzielczości oraz produkcje niezależne
 • APS-C (5.1K Oversampled): 25 min
  Rekomendowane użycie: Sceny, w których dodatkowe zbliżenie i ciasne kadry są przydatne – np. dzika przyroda, sport, zastosowania reporterskie – oraz tam, gdzie wymagana jest wysoka jakość 4K lub opcja bezstratnego kadrowania do Full HD

4K 30p

 • Cała szerokość matrycy: bez limitu
  Rekomendowane użycie: Wywiady oraz dłuższe formy wideo, jak np. śluby i uroczystości weselne
 • Cała szerokość matrycy High Quality (8.2K oversampling): 30 min
  Rekomendowane użycie: Produkcje 4K/30p, w których wymagana jest najwyższa jakość, ale także materiały Full HD.
 • APS-C (5.1K oversampled): bez limitu
  Rekomendowane użycie: Sceny, w których dodatkowe zbliżenie i ciasne kadry są przydatne – np. dzika przyroda, sport, zastosowania reporterskie – oraz tam, gdzie wymagana jest wysoka jakość 4K lub opcja bezstratnego kadrowania do Full HD

Canon EOS R6 - szacunkowy czas nagrywania filmów

4K 60p

 • 94% szerokości matrycy (5.1K oversampling): 30 min
  Rekomendowane użycie: Niezależne produkcje np. akcji oraz sceny slow-motion w wysokiej rozdzielczości
 • APS-C: 35 min (nagrywanie jest ograniczone do 29 minut i 59 sekund. Wskazuje czas, po którym można natychmiast wznowić nagrywanie.)
  Rekomendowane użycie: Niezależne produkcje np. akcji oraz sceny slow-motion w wysokiej rozdzielczości, w których większy zakres ogniskowych i węższy kadr będzie atutem – np. sport czy dzika przyroda

4K 30p

 • 94% szerokości matrycy (5.1K oversampling): 40 min (nagrywanie jest ograniczone do 29 minut i 59 sekund. Wskazuje czas, po którym można natychmiast wznowić nagrywanie.)
  Rekomendowane użycie: Wszystkie produkcje

Jak widać poza ograniczeniami sprzętowymi wynikającymi z nagrzewania się czujnika, występują też ograniczenia prawne co do długości klipu filmowego, aby EOS-y uznane zostały za aparaty fotograficzne a nie kamery.

Po jakim czasie można znowu nagrywać?

Trzeba też zdawać sobie sprawę z konieczności przerwy między kolejnymi setami filmowymi, aby aparat mógł się ochłodzić i wrócić do stanu gotowości. Oczywiście czas potrzebny do osiągnięcia pełnego czasu nagrywania będzie się różnić w zależności od temperatury otoczenia, dalszego trybu nagrywania czy rozdzielczości, ale w przybliżeniu wygląda to następująco.

Canon EOS R5

 • 8K 30p - po czasie oczekiwania 10/20 min maksymalny czas nagrania wynosi 3/8 min
 • 4K 60p - po czasie oczekiwania 10 min maksymalny czas nagrania wynosi 10 min

Canon EOS R6

 • 4K 60p - po czasie oczekiwania 10 min maksymalny czas nagrania wynosi 5 min

Przyszli posiadacze EOS-ów nie muszą jednak uczyć się tych wartości na pamięć. Przed rozpoczęciem nagrywania, oba modele EOS R5 i EOS R6 wyświetlają szacunkowy czas nagrywania na podstawie bieżącej temperatury aparatu i ustawionego trybu nagrywania.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Przegrzewanie się Canona EOS R5 to limit firmware’u? Czy da się go obejść?
Przegrzewanie się Canona EOS R5 to limit firmware’u? Czy da się go obejść?
Świat fotograficznych forów już od kilku tygodni żyje problemami z przegrzewaniem się nowego bezlusterkowca Canona podczas nagrywania filmów w wysokich...
20
0
Olympus OM-D E-M10 Mark IV - 20-megapikselowa matryca, wykrywanie oka i ekran do selfie
Olympus OM-D E-M10 Mark IV - 20-megapikselowa matryca, wykrywanie oka i ekran do selfie
Olympus wprowadza na rynek czwartą generację jednego z najlepiej wyposażonych amatorskich aparatów na rynku. Otrzymujemy m.in. nową matrycę, i...
9
36
Sony A7S III - filmowy kombajn dla najbardziej wymagających powraca
Sony A7S III - filmowy kombajn dla najbardziej wymagających powraca
Długo oczekiwany model A7S III wreszcie ujrzał światło dzienne. Względem poprzednika oferuje masę usprawnień, ale czy wystarczą one, by spełnić oczekiwania...
53
1