Jak długi film 8K może nakręcić EOS R5? Canon udostępnia zestawienie limitów

8

Autor: Krzysztof Mularczyk

15 Lipiec 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Jak bardzo w trakcie filmowania nagrzewają się nowe bezlusterkowce EOS? Canon przygotował ciekawe zestawienie maksymalnych długości klipów wideo nagrywanych w nowych modelach R5 i R6

Temat nowych modeli Canon EOS R5 i R6 nie słabnie, a dyskusjom w Internecie o ich wszechstronnych możliwościach nie ma końca. Oba aparaty oferują ogromne możliwości foto i wideo, przy jednoczesnym ograniczeniu konstrukcji do bardzo kompaktowego, poręcznego body. Trudno zatem dziwić się dużemu zainteresowaniu jakie wywołują, ale funkcja, która wzbudza chyba najwięcej emocji, to tryb filmowy i możliwość nagrywania w rozdzielczości 8K w modelu R5.

Producent zadbał o wysoką przepustowość rzędu 2,6 Gb/s, ale niestety filmowanie w najwyższym klatkażu, przy pełnym śledzeniu obiektów i wysokich rozdzielczościach, musi generować ciepło, a w konsekwencji może ograniczyć czas ciągłego nagrywania wideo. Niestety, aby zachować kompaktową, zwartą konstrukcję i jednocześnie utrzymać wysoki poziom uszczelnienia, który chroni aparaty przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, wewnętrzny wentylator nie został zainstalowany. Ciepło jest zatem rozpraszane jedynie przez korpus wykonany ze stopów magnezu, a funkcja „kontroli przegrzania” ogranicza wytwarzanie ciepła, gdy aparat znajduje się w trybie gotowości. Czy to wystarczy, do swobodnej pracy? Jak długie klipy będzie można nagrywać?

Producent postanowił rozwiać wątpliwości zestawiając szacunkowe czasy nagrywania oraz czasy oczekiwania (dla temperatury ok. 23°C), aby użytkownicy mogli świadomie zdecydować, który z trybów nagrywania najlepiej wykorzystać do swoich celów:

Canon EOS R5 - szacunkowy czas nagrywania filmów

8K 30p

 • Cała szerokość matrycy (także w RAW): 20 min
  Rekomendowane użycie: Jako druga kamera w produkcjach 8K, w których kompaktowy rozmiar bezlusterkowców przydaje się do rejestrowania obrazu pod niestandardowymi kątami, a także wymagany jest „zapas rozdzielczości” do edycji w postprodukcji.

4K 120p

 • Cała szerokość matrycy: 15 min (nagrywanie jest ograniczone do 7 minut i 30 sekund przy nagrywaniu z wysokim klatkażem. Wskazuje czas, po którym można natychmiast wznowić nagrywanie)
  Rekomendowane użycie: Krótkie przebitki w slow-motion

4K 60p

 • Cała szerokość matrycy: 35 min (nagrywanie jest ograniczone do 29 minut i 59 sekund. Wskazuje czas, po którym można natychmiast wznowić nagrywanie.)
  Rekomendowane użycie: Produkcje o wysokim klatkażu i w wysokiej rozdzielczości oraz produkcje niezależne
 • APS-C (5.1K Oversampled): 25 min
  Rekomendowane użycie: Sceny, w których dodatkowe zbliżenie i ciasne kadry są przydatne – np. dzika przyroda, sport, zastosowania reporterskie – oraz tam, gdzie wymagana jest wysoka jakość 4K lub opcja bezstratnego kadrowania do Full HD

4K 30p

 • Cała szerokość matrycy: bez limitu
  Rekomendowane użycie: Wywiady oraz dłuższe formy wideo, jak np. śluby i uroczystości weselne
 • Cała szerokość matrycy High Quality (8.2K oversampling): 30 min
  Rekomendowane użycie: Produkcje 4K/30p, w których wymagana jest najwyższa jakość, ale także materiały Full HD.
 • APS-C (5.1K oversampled): bez limitu
  Rekomendowane użycie: Sceny, w których dodatkowe zbliżenie i ciasne kadry są przydatne – np. dzika przyroda, sport, zastosowania reporterskie – oraz tam, gdzie wymagana jest wysoka jakość 4K lub opcja bezstratnego kadrowania do Full HD

Canon EOS R6 - szacunkowy czas nagrywania filmów

4K 60p

 • 94% szerokości matrycy (5.1K oversampling): 30 min
  Rekomendowane użycie: Niezależne produkcje np. akcji oraz sceny slow-motion w wysokiej rozdzielczości
 • APS-C: 35 min (nagrywanie jest ograniczone do 29 minut i 59 sekund. Wskazuje czas, po którym można natychmiast wznowić nagrywanie.)
  Rekomendowane użycie: Niezależne produkcje np. akcji oraz sceny slow-motion w wysokiej rozdzielczości, w których większy zakres ogniskowych i węższy kadr będzie atutem – np. sport czy dzika przyroda

4K 30p

 • 94% szerokości matrycy (5.1K oversampling): 40 min (nagrywanie jest ograniczone do 29 minut i 59 sekund. Wskazuje czas, po którym można natychmiast wznowić nagrywanie.)
  Rekomendowane użycie: Wszystkie produkcje

Jak widać poza ograniczeniami sprzętowymi wynikającymi z nagrzewania się czujnika, występują też ograniczenia prawne co do długości klipu filmowego, aby EOS-y uznane zostały za aparaty fotograficzne a nie kamery.

Po jakim czasie można znowu nagrywać?

Trzeba też zdawać sobie sprawę z konieczności przerwy między kolejnymi setami filmowymi, aby aparat mógł się ochłodzić i wrócić do stanu gotowości. Oczywiście czas potrzebny do osiągnięcia pełnego czasu nagrywania będzie się różnić w zależności od temperatury otoczenia, dalszego trybu nagrywania czy rozdzielczości, ale w przybliżeniu wygląda to następująco.

Canon EOS R5

 • 8K 30p - po czasie oczekiwania 10/20 min maksymalny czas nagrania wynosi 3/8 min
 • 4K 60p - po czasie oczekiwania 10 min maksymalny czas nagrania wynosi 10 min

Canon EOS R6

 • 4K 60p - po czasie oczekiwania 10 min maksymalny czas nagrania wynosi 5 min

Przyszli posiadacze EOS-ów nie muszą jednak uczyć się tych wartości na pamięć. Przed rozpoczęciem nagrywania, oba modele EOS R5 i EOS R6 wyświetlają szacunkowy czas nagrywania na podstawie bieżącej temperatury aparatu i ustawionego trybu nagrywania.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 One X2, czyli ekipa filmowa w twojej kieszeni. Popularna kamera sferyczna jeszcze doskonalsza
Insta360 One X2, czyli ekipa filmowa w twojej kieszeni. Popularna kamera sferyczna jeszcze...
Poprzednia generacja sferycznej kamerki Insta360 była jednym z najbardziej popularnych rozwiązań tego typu na rynku. Insta360 One X2 robi wszystko jeszcze lepiej, choć...
3
0
Z nowym firmwarem 4.0 Fujifilm X-T3 znacznie przyspieszy
Z nowym firmwarem 4.0 Fujifilm X-T3 znacznie przyspieszy
Firma Fujifilm udostępniła aktualizację oprogramowania wewnętrznego do modelu X-T3. Wersja 4.0 aż 3-krotnie przyspiesza autofokus, ale to nie jedyne usprawnienia…
0
0
Pentax K-3 III - lustrzanka wiecznie żywa
Pentax K-3 III - lustrzanka wiecznie żywa
Podczas gdy większość producentów wygasza systemy lustrzankowe, Pentax szykuje się na premierę kolejnej odsłony ich popularnej serii. Czy w 2020 roku lustro i to...
61
12