Tilta Cooling System - moduł chłodzenia do EOS-a R5 i R6 już dostępny. Tylko czy cokolwiek daje?

Autor: Maciej Luśtyk

19 Sierpień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Rok po zaprezentowaniu konceptu, moduł chłodzący do najnowszych bezlusterkowców Canon trafia do sprzedaży. Producent nie informuje jednak na ile jego użycie wpływa na osiągi aparatów.

Pełnoklatkowe aparaty Canon EOS R5 i R6 byłyby prawdopodobnie najdoskonalszymi bezlusterkowcami na rynku, gdyby tylko nie przegrzewały się w niektórych trybach wideo. Problem słabego odprowadzania ciepła ciągnie się za producentem od dnia premiery, nic więc dziwnego, że niektórzy zaczeli szukać sposobu na obejście ograniczeń nowych korpusów.

W czerwcu informowaliśmy Was o usłudze firmy Kolari Vision, która oferuje modyfikację korpusu, w ramach której zamocowane zostaną dodatkowe miedziane radiatory, pozwalające na około dwukrotne wydłużenie pracy aparatów podczas rejestracji wideo. Wszystko to jednak wiąże się ze sporymi kosztami dodatkowymi i oczywiście utratą gwarancji producenta.

Tilta Cooling System wydłużyć ma czas rejestracji wideo w najwyższej jakości

Być może więc lepszym rozwiązaniem okaże się system chłodzący montowany na body? Firma Tilta tego typu rozwiązanie zaprezentowała chwilę po premierze modeli R5 i R6. Teraz wreszcie trafia ono do sprzedaży.Tilta Cooling System to wiatrak z radiatorem, montowany na tylny panel aparatu, po uwczesnym otwarciu ekranu. Według producenta wiatrak obraca się z prędkością 5000 obrótów na minutę i nie generuje dużo hałasu (głośność operacyjna na poziomie 30 dB). Do tego jest łatwy w montażu,  oferuje dwa tryby prędkości i nie jest przesadnie ciężki (195 g).

Rozwiązanie ma jednak pewne minusy. Po pierwsze, zasilane jest przez USB-C, co wymusza konieczność zamocowania dodatkowego powerbanku. Po drugie nie wiemy właściwie czy chłodzenie Tilta w jakikolwiek sposób poprawia osiągi aparatu. Póki co, na stronie nie ma na ten temat żadnej wzmianki, ale jak wskazuje poniższy test wiatraka DIY, podobne rozwiązanie może mieć realny wpływ na czas pracy przegrzewających sie aparatów.

Tak czy inaczej, zanim więc zlecimy wysyłkę z USA, warto poczekać na pierwsze recenzje i testy, które zapewne niebawem pojawią się w sieci.

Cena i dostępność

Tilta Cooling System do aparatów Canon EOS R5 i R6 dostępny jest do kupienia w cenie 165 dolarów (około 650 zł).

Więcej informacji znajdziecie na stronie tilta.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Konwertery Zitay CS - podłącz do aparatu dysk SSD zamiast karty pamięci
Konwertery Zitay CS - podłącz do aparatu dysk SSD zamiast karty pamięci
Chciałbyś nagrywać materiał wideo prosto na pojemny dysk SSD? Wystarczy, że użyjesz jednego z adapterów Zitay CS, który zastąpi kartę CFast 2.0 lub CFexpress.
0
Manfrotto Element MII Video - monopod do filmowania w wersji na lekko
Manfrotto Element MII Video - monopod do filmowania w wersji na lekko
To najlżejsze rozwiązanie tego typu na rynku. Manfrotto wprowadza do oferty Element MII Video, ultralekki i kompaktowy monopod do filmowania.
6
Ilford Pop-up Darkroom - rozkładana przenośna ciemnia fotograficzna
Ilford Pop-up Darkroom - rozkładana przenośna ciemnia fotograficzna
Kiedyś amatorzy adaptowali na ciemnie łazienki lub piwnice. Teraz zrobią ją nawet w sypialni. Ilford Pop-up Darkroom to rozkładana ciemnia fotograficzna dla...
7
Powiązane artykuły