Pełnoklatkowy bezlusterkowiec Nikona na zdjęciach. Wiemy coraz więcej na jego temat

Pełnoklatkowy bezlusterkowiec Nikona na zdjęciach. Wiemy coraz więcej na jego temat

Jedna z najbardziej oczekiwanych premier roku już za kilka tygodni, a tymczasem wyciekły kolejne zdjęcia ukazujące jak aparat wygląda w rzeczywistości. Czy tego oczekiwaliście?

W ostatnich dniach niemal codziennie mamy do czynienia z nowymi informacjami na temat nadchodzącej wielkimi krokami premiery pełnoklatkowego bezlusterkowca Nikona. Nic dziwnego, to bowiem jednak z najważniejszych premier tego roku, która może mieć ogromne znaczenie dla wyglądu rynku aparatów bez lustra.

Aparat oficjalnie zaprezentowany zostać ma w czwartek, 23 sierpnia 2018 roku o godzinie 6 rano.  Wraz ze zbliżająca się premierą, producent udostępnia coraz więcej filmików, informacji i zdjęć zapowiadających aparat, skutecznie pobudzając ciekawość fotografów. Najważniejsze z punktu widzenia informacje pochodzą jednak głównie z różnego rodzaju przecieków. Do tej pory mieliśmy okazję poznać już domniemaną specyfikację nowego modelu, a także zobaczyć go na zdjęciach pochodzących z materiałów producenta. Ciągle jeszcze nie ukazał się on nam w całej gracji. Zmienia się to wraz ze zdjęciami, które w mediach społecznościowych opublikowała chińska modelka, Dilraba Dilmurat.

Ergonomiczny i wygodny

Zamieszczone zdjęcia pochodzić mają zza kulis reklamy najnowszego bezlusterkowca i ukazują aktorkę z aparatem w ręku. Nareszcie można w pełno odnieść się do jego rozmiaru i ergonomii. Potwierdzają się nasze przypuszczenia odnośnie ekranu pomocniczego, aparat będzie więc jedynym bezlusterkowcem z pełnoklatkową matrycą oferującym tego typu rozwiązanie, jeśli nie liczyć pokazanego w 2015 roku modeli Leica SL.

Tak jak przypuszczaliśmy, będziemy mieć do czynienia z głębokim, ergonomicznym gripem, dużym wizjerem oraz przyciskami umieszczonymi w bezpośrednim sąsiedztwie spustu migawki. Prawdopodobnie, jak w wielu Nikonach otrzymamy przyciski ISO i wyzwalania rejestracji wideo. Na górze tylnego panelu umieszczono z kolei zlicowane z obudową pokrętło funkcyjne lub pokrętło korekcji ekspozycji. Nie dziwią też rozmiary aparatu - ten gabarytami przypomina lustrzanki APS-C. Niektórzy więc mogliby uznać go za zbyt duży, ale nie zapominajmy, że w przypadku pracy zawodowej, większe aparaty są zwykle wygodniejsze, a takim właśnie ma być nowel Nikona.

Zaskoczeniem natomiast wydaje się odejście od nikonowskiej tarczy trybów. Na zdjęciu widać wyraźnie, że będziemy mieli do czynienia ze zwykłym pokrętłem PASM z możliwością blokady.  Czy pozytywnie wpłynie to na pracę z aparatem? Wszystko zależy od tego na ile rozbudowany pod względem interfejsu jest tylny panel aparatu, niemniej jednak rozwiązanie to, obecne w doskonałej większości aparatów na rynku, nie powinno okazać się piętą achillesową projektu.

Krok w stronę średniego formatu?

Na koniec kwestia mocowania. Już na pierwszych zapowiedziach wydawało się ono ogromne i takie też zdaje się być w rzeczywistości. Czy więc potwierdzą się przypuszczenia mówiące, że nowe mocowanie miałoby umożliwić w przyszłości także pracę z matrycami średnioformatowymi? Jeśli tak, może okazać się dosyć rewolucyjne i wyznaczyć kierunek rozwoju profesjonalnych aparatów.

O tym jednak przekonamy się dopiero za niecałe 3 tygodnie, gdy aparat ujrzy wreszcie światło dzienne.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8