Canon Speedlite EL-1 - nowy flagowy speedlite jest lepszy w każdym calu. Zapłacimy za to rekordową cenę

3

Autor: Redakcja Fotopolis

14 Październik 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Producent wprowadzana na rynek nową profesjonalną lampę błyskową, która zajmie najwyższą pozycję w ofercie, oferując dokładniejsza kontrolę mocy, lepsza wydajność, wygodny interfejs i zwiększoną odporność.

Lampa Canon EL-1 ma być przysłowiowym wołem roboczym na każda możliwą okazję, gdzie potrzebne jest dodatkowe źródło światła. Nie bez powodu jest to pierwsza lampa z czerwoną obramówką, charakterystyczną dla serii „L”.

Gotowa na wszystko

Nowy Speedlite oferuje liczbę przewodnią 60 (dla ISO 100) oraz możliwość bardzo precyzyjnej kontroli mocy błysku w 14-stopniowym zakresie - od 1/1 do aż 1/8192, co pozwolić ma na bardziej kreatywne, „ambientowe” doświetlanie fotografowanych scen. Do tego krótkie czasy ładowania (0,1-0,9 s) i możliwość wykonania do 170 błysków z pełną mocą bez przegrzania. Odpowiada za to aktywny system chłodzenia lampy.

Lama bryluje także pod względem optymalizacji poboru mocy. Nowa bateria LP-EL (zgodna z ładowarkami LC-E6/LC-E6E) umożliwi wykonanie ok. 335 błysków z pełną mocą na jednym ładowaniu. Ciekawym rozwiązaniem jest to, że, aby zmniejszyć obciążenie akumulatora W trybie priorytetu zdjęć seryjnych (Continuous Shooting Priority, CSP) moc błysku jest automatycznie zmniejszana o jeden stopień, a czułość ISO automatycznie zwiększana o jeden stopień.

To także pierwsza lampa błyskowa Canon wyposażona w dwukolorowe diody modelujące LED, które umożliwiają fotografom sprawdzenie przed ujęciem, gdzie i jak światło padnie na fotografowany obiekt. Pozwala to też na dokonanie niezbędnych korekt temperatury barwowej i natężenia. Lampa oferuje tez oczywiście system radiowego sterowania, wraz z możliwością bezprzewodowej synchronizację na drugą kurtynę migawki, a dodatkowo zapamiętuje ostatnie ustawienia E-TTL.

Nowy interfejs, czyli jeszcze bardziej intuicyjna kontrola

Ciekawie prezentuje się też sama konstrukcja. Speedlite EL-1 posiada nowy, przyjazny użytkownikom interfejs oraz joystick do szybkiej nawigacji i zmiany ustawień w menu. Ekran LCD może być teraz podświetlony na biało lub wyświetlać biały tekst na czarnym tle – dzięki czemu ustawienia są łatwe do odczytania, także przy słabym lub kontrastowym oświetleniu. Zwiększono również zakres ruchu lampy – teraz można pochylić ją o 120 stopni, jak również skierować do tyłu, ułatwiając odbicie błysku czy zmiękczanie światła. Wraz z dołączonym adapterem dyfuzora i dwoma kolorowymi filtrami, Speedlite EL-1 tworzyć ma idealny zestaw dla fotografów studyjnych i portretowych.

 

Cena i dostępność

Nowa lampa będzie także niestety koszmarnie droga. Na zachodzie zadebiutuje w cenie aż 1099 dolarów. Na polskim rynku należy się więc spodziewać pułapu 5000-5500 zł. To więcej niż każe sobie zapłacić znane z wygórowanych cen Profoto.

Więcej informacji znajdziecie na stronie canon.pl.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Cokin NX-Series - nowy system filtrów prostokątnych 100 mm
Cokin NX-Series - nowy system filtrów prostokątnych 100 mm
Na rynku debiutuje nowoczesny system filtrów prostokątnych Cokin NX, którego głównymi atutami są metalowe ramki filtrów, możliwość stosowania kilku filtrów...
2
0
Atomos Ninja V+ i Ninja Stream - rekorder 8K i bezprzewodowe przesyłanie wideo
Atomos Ninja V+ i Ninja Stream - rekorder 8K i bezprzewodowe przesyłanie wideo
Atomos przedstawia aktualizację linii popularnych monitorów i rekorderów Ninja V. Największą nowością jest model Ninja V+ obsługujący zapis 8K 30 kl./s i 4K 120 kl./s...
1
0
BenQ PD2725U - 27-calowy monitor 4K HDR dla filmowców i designerów
BenQ PD2725U - 27-calowy monitor 4K HDR dla filmowców i designerów
BenQ rozszerza serię DesignVue o nowy model PD2725U, wyposażony w nowy „bezramkowy” ekran o lepszym niż wcześniej kontraście. Pokrywający przestrzenie sRGB, DCI-P3 i...
5
0
Powiązane artykuły