Canon Speedlite EL-1 - nowy flagowy speedlite jest lepszy w każdym calu. Zapłacimy za to rekordową cenę

Autor: Redakcja Fotopolis

14 Październik 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Producent wprowadzana na rynek nową profesjonalną lampę błyskową, która zajmie najwyższą pozycję w ofercie, oferując dokładniejsza kontrolę mocy, lepsza wydajność, wygodny interfejs i zwiększoną odporność.

Lampa Canon EL-1 ma być przysłowiowym wołem roboczym na każda możliwą okazję, gdzie potrzebne jest dodatkowe źródło światła. Nie bez powodu jest to pierwsza lampa z czerwoną obramówką, charakterystyczną dla serii „L”.

Gotowa na wszystko

Nowy Speedlite oferuje liczbę przewodnią 60 (dla ISO 100) oraz możliwość bardzo precyzyjnej kontroli mocy błysku w 14-stopniowym zakresie - od 1/1 do aż 1/8192, co pozwolić ma na bardziej kreatywne, „ambientowe” doświetlanie fotografowanych scen. Do tego krótkie czasy ładowania (0,1-0,9 s) i możliwość wykonania do 170 błysków z pełną mocą bez przegrzania. Odpowiada za to aktywny system chłodzenia lampy.

Lama bryluje także pod względem optymalizacji poboru mocy. Nowa bateria LP-EL (zgodna z ładowarkami LC-E6/LC-E6E) umożliwi wykonanie ok. 335 błysków z pełną mocą na jednym ładowaniu. Ciekawym rozwiązaniem jest to, że, aby zmniejszyć obciążenie akumulatora W trybie priorytetu zdjęć seryjnych (Continuous Shooting Priority, CSP) moc błysku jest automatycznie zmniejszana o jeden stopień, a czułość ISO automatycznie zwiększana o jeden stopień.

To także pierwsza lampa błyskowa Canon wyposażona w dwukolorowe diody modelujące LED, które umożliwiają fotografom sprawdzenie przed ujęciem, gdzie i jak światło padnie na fotografowany obiekt. Pozwala to też na dokonanie niezbędnych korekt temperatury barwowej i natężenia. Lampa oferuje tez oczywiście system radiowego sterowania, wraz z możliwością bezprzewodowej synchronizację na drugą kurtynę migawki, a dodatkowo zapamiętuje ostatnie ustawienia E-TTL.

Nowy interfejs, czyli jeszcze bardziej intuicyjna kontrola

Ciekawie prezentuje się też sama konstrukcja. Speedlite EL-1 posiada nowy, przyjazny użytkownikom interfejs oraz joystick do szybkiej nawigacji i zmiany ustawień w menu. Ekran LCD może być teraz podświetlony na biało lub wyświetlać biały tekst na czarnym tle – dzięki czemu ustawienia są łatwe do odczytania, także przy słabym lub kontrastowym oświetleniu. Zwiększono również zakres ruchu lampy – teraz można pochylić ją o 120 stopni, jak również skierować do tyłu, ułatwiając odbicie błysku czy zmiękczanie światła. Wraz z dołączonym adapterem dyfuzora i dwoma kolorowymi filtrami, Speedlite EL-1 tworzyć ma idealny zestaw dla fotografów studyjnych i portretowych.

 

Cena i dostępność

Nowa lampa będzie także niestety koszmarnie droga. Na zachodzie zadebiutuje w cenie aż 1099 dolarów. Na polskim rynku należy się więc spodziewać pułapu 5000-5500 zł. To więcej niż każe sobie zapłacić znane z wygórowanych cen Profoto.

Więcej informacji znajdziecie na stronie canon.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Godox Knowled M600R - głowica LED RGBW dla profesjonalistów
Godox Knowled M600R - głowica LED RGBW dla profesjonalistów
Godox M600R to pierwsza kolorowa lampa RGBW w profesjonalnej serii Knowled. Jej główne zalety to duża moc, bardzo szeroki zakres temperatur barwowych i wszechstronność pracy.
6
4 TB pojemności lub 650 MB/s w zapisie - SanDisk prezentuje nowe karty SD
4 TB pojemności lub 650 MB/s w zapisie - SanDisk prezentuje nowe karty SD
Podczas tegorocznych targów NAB Western Digital zaprezentowało szereg nowych produktów z oferty SanDisk. To między innymi nowe superszybkie karty SD Express, nośniki o rekordowej...
5
DJI RS 4 i RS 4 PRO - więcej możliwości i wygodniejsza praca
DJI RS 4 i RS 4 PRO - więcej możliwości i wygodniejsza praca
DJI zaprezentowało najnowsza generację gimbali z serii Ronin. Seria RS 4 to między innymi jeszcze lepsza stabilizacja, wygodniejsze wyważanie, łatwe przepinanie aparatu do pracy w...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)