Canon EOS R6 - nowy firmware poprawia czasy nagrywania wideo. Jest lepiej niż w przypadku R5

Autor: Redakcja Fotopolis

11 Wrzesień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Choć temat przegrzewania się konstrukcji podczas nagrywania filmów dotyczy głównie modelu R5, także i R6 obarczony jest limitami czasowymi dla trybu wideo w wysokiej rozdzielczości. Nowa aktualizacja widocznie je jednak podnosi, znacznie zwiększając użyteczność konstrukcji pod względem pracy filmowej.

Gdy po premierze modeli Canon EOS R5 i EOS R6 w internecie wybuchła burza wokół przegrzewania się aparatów podczas filmowania i celowego nałożenia limitów czasowych dla trybu wideo przez producenta, tylko kwestią czasu było aż Canon w taki czy inny podejmie się rozwiązaniu tego problemu.

Pod koniec sierpnia otrzymaliśmy wreszcie nowy firmware do modelu R5. Choć zwiększał on dostępne czasy nagrywania dla poszczególnych opcji rejestracji wideo, usprawnienia nie powalały na kolana. W najlepszym razie możemy bowiem liczyć na ok. 10 minut dłuższą rejestrację materiałów wideo, przy ustawieniach, które powodują przegrzewanie się aparatu. Czy zatem nowa aktualizacja modelu R6 wypadła lepiej?

Wstępne testy sugerują około 90-procentową poprawę wydajności trybu wideo

Canon EOS R6

Wygląda na to, że tak. Póki co, nie ma jeszcze dogłębnych testów limitów czasowych z firmwarem w wersji 1.1.1, wstępne analizy fotografa Grega Toope’a z kanału Cruisn Canada wskazują, że możemy liczyć na niemal dwukrotnie większą wydajność trybu wideo. Wstępny test wykonał on przy ustawieniu 4K 24 kl./s, przy którym na starym firmwarze dało się nagrywać materiały wideo przez maksymalnie 40 minut. Po aktualizacji do wersji 1.1.1 fotograf był z kolei w stanie filmować aparatem przez 75 minut.

Choć ja na razie nie wiemy, jak usprawnienia będa kształtowały się dla innych trybów rejestracji, możemy spodziewać, że podobnie jak w przypadku modelu R5, podobnie będzie to wyglądać dla wszystkich ustawień. Tak więc w przypadku rejestracji 4K 60 kl./s powinniśmy otrzymać możliwość nagrania ok. 50-55 minut materiału wideo.

Oczywiście to na razie przypuszczenia, które dopiero potwierdzą testy, ale już teraz widać, że mamy do czynienia ze znacznie większą poprawą niż w przypadku modelu R5. Trudno się zresztą temu dziwić - tryb filmowy EOS-a R6 jest mniej obciążający dla procesora, toteż większe podwyższenie limitów bez obawy o przegrzewanie się aparatu okazało się zapewne łatwiejsze dla producenta.

Skąd pobrać?

Oprócz usprawnienia trybu filmowego, aktualizacja poprawia także działanie systemu stabilizacji podczas rejestracji wideo, usprawnia łączność podczas transferu plików na FTP, a także naprawnia pomniejsze błędy menu. Firmware w wersji 1.1.1 możecie pobrać za pośrednictwem poniższego linku.

Więcej informacji o nowej wersji oprogramowania aparatu znajdziecie na stronie canon.pl.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Szósta generacja najbardziej stylowego aparatu Fujifilm to przede wszystkim lepsze podzespoły i większa wydajność. Obiektyw pozostaje bez zmian. Aparat pojawi się też w wersji limitowanej z...
29
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Według plotek, już w marcu ujrzymy najnowszą odsłonę flagowego pełnoklatkowego bezlusterkowca marki Leica. Oto, co oferować ma nadchodzący modele Leica SL3.
13
Ile warte są chińskie aparaty z Aliexpress?
Ile warte są chińskie aparaty z Aliexpress?
Przeglądając popularne portale zakupowe łatwo natknąć się na oferty wyjątkowo tanich aparat cyfrowych. Czego można po nich oczekiwać?
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)