Manfrotto Pro RUGGED - najwytrzymalsze karty pamięci na świecie?

2

Autor: Maciej Luśtyk

13 Styczeń 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Dość nieoczekiwanie Manfrotto wkracza na rynek kart pamięci. W dodatku mają to być najwytrzymalsze nośniki na rynku.

Wytrzymałość rodem z konstrukcji przemysłowych, niedościgniona prędkość - tak mają prezentować się nowe karty z serii Pro RUGGED, których premiera jest mało oczywistym ruchem ze strony producenta statywów. Prędzej spodziewalibyśmy się wreszcie ujrzeć gimbale sygnowane logiem włoskiej firmy.

Gotowe na wszystko

To, że kart się nie spodziewaliśmy, nie oznacza jednak, że jest to produkt niepotrzebny. Reklamowane jako „najwytrzymalsze karty na rynku”, nowe nośniki Manfrotto (CF, SD i microSD) charakteryzują się monolityczną, pozbawioną wrażliwych elementów budową. Karty SD odlane są więc z jednego elementu tworzywa i pozbawione „żeberek” oraz przełącznika zabezpieczającego przed zapisem. Dzięki temu mają być nawet 3 razy bardziej wytrzymałe od zwykłych kart i być w stanie przetrwać długotrwałe zanurzenie w wodzie (do 72 godzin) oraz przeciwstawić się ciężarowi równemu 20 kg. Do tego, dzięki możliwości pracy w zakresie temperatur od -25°C do 85°C pozwolą na fotografowanie w każdych możliwych warunkach, choć w tej kwestii i zwykłe karty wypadają podobnie.

W przypadku nośników CF, odporność ma być jeszcze większa (do 35 kg), a to dzięki konstrukcji wykonanej z metalu. Na temat wytrzymałości kart micro SD producent pisze niewiele, bo ze zrozumiałych względów pewnie nie różnią się one znacznie od innych konstrukcji na rynku. Możemy jednak liczyć na bardziej wytrzymałe tworzywo, z którego zostały wykonane.

Karty mają być nie tylko wytrzymałe, ale także bardzo szybkie, dorównując w tym zakresie najdoskonalszym nośnikom na rynku. Choć w rzeczywistości niektóre dostępne modele deklarują nieco większe transfery, konstrukcje Manfrotto nie mają się czego wstydzić. W przypadku kart SD będziemy mogli liczyć na prędkości transferu rzędu 280/250 MB/s, co pozwolić ma na swobodną pracę nawet z materiałami rejestrowanymi w rozdzielczości 6K. W przypadku kart CF będzie to 160/130 MB/s, a karty micro SD pozwolą na zapis i odczyt z prędkością 90 MB/s, co w jednym i drugim wypadku umożliwić ma nieskrępowaną rejestrację wideo 4K.

Specyfikacja kart prezentuje się ciekawie, a biorąc pod uwagę, że w zakresie wytrzymałości właściwie jedyną konkurencją są nośniki Sony Tough, większy wybór na pewno pozytywnie wpłynie na ceny tego typu konstrukcji. Zwłaszcza że karty Manfrotto Pro RUGGED wydają się być bardzo atrakcyjnie wycenione.

Cena i dostępność

Wszystkie trzy typy kart oferowane są w wariantach 64 i 128 GB w cenach 95/185 funtów (modele SD), 64/125 funtów (modele CF) i 27/35 funtów (modele micro SD). W bezpośrednim przeliczeniu modele SD są około 200 zł tańsze o ich odpowiedników z serii Sony Tough, a w dodatku aktualnie są jeszcze przecenione o 50%, co czyni je wyjątkowo łakomym kąskiem. Jak na razie jednak karty dostępne są jedynie w oficjalnych sklepach internetowych Manfrotto w USA i UK. Jeszcze nie wiemy kiedy ruszy sprzedaż na rynku europejskim.

Pozostaje jedynie pytanie czy to coś więcej niż „przepakowane” karty innych producentów oraz dlaczego Manfrotto zdecydowało się na mało popularny już format CF, zamiast skupiać się na nowych kartach CFExpress.

Więcej informacji o nowych kartach znajdziecie pod adresem manfrotto.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Sony Airpeak S1 oficjalnie zaprezentowany - droższy od DJI Matrice, ale czy lepszy?
Sony Airpeak S1 oficjalnie zaprezentowany - droższy od DJI Matrice, ale czy lepszy?
Sony pokazało wreszcie w pełnej krasie swojego pierwszego drona, który będąc kierowanym do zaawansowanych filmowców ma być przy okazji najmniejszym dronem mogącym...
0
0
Nowy polski sklep internetowy Godox. Do 13 czerwca 7% zniżki
Nowy polski sklep internetowy Godox. Do 13 czerwca 7% zniżki
Godox zaktualizował sklep internetowy, żeby zakupy były wygodniejsze i szybsze. Towar wysyłany jest z magazynów w Polsce, a do połowy czerwca 2021 możemy liczyć na...
0
0
Huawei MateView - monitor 4K HDR do pracy z filmem, fotografią i grafiką. Ma ciekawe funkcje łączności
Huawei MateView - monitor 4K HDR do pracy z filmem, fotografią i grafiką. Ma ciekawe funkcje...
Huawei zaprezentował pierwsze monitory klasy premium. W śród nich model MateView, który oprócz niezłej specyfikacji oferuje możliwość synchronizacji ze smartfonami i...
0
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)