Cztery nowości Ilforda - filmy Ortho Plus, papiery Multigrade V i zestaw startowy do wywoływania filmów

Autor: Maciej Luśtyk

25 Październik 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Niedawno Ilford zapowiedział wprowadzenie nowych produktów do swojej oferty. Finalnie otrzymujemy ciemniowy zestaw dla początkujących, papiery nowej generacji oraz, co najważniejsze, nowy film w wersji małoobrazkowej i średnioformatowej.

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników tradycyjnego monochromu. A właściwie cztery dobre wiadomości, bo tyle właśnie premier przygotował dla nas Ilford. Coś dla siebie znajdą tu zarówno amatorzy, jak i analogowi puryści, z wieloletnim stażem w ciemni. Ale zacznijmy od początku.

Ilford Ortho Plus 80- wygodne wołanie i wyjątkowa szczegółowość

Bezsprzecznie najwięcej emocji wywołuje nowy niskoczuły film ortochromatyczny Ilford Ortho Plus 80, który pojawia się zarówno w małoobrazkowej wersji 135, jak i 120. Brak czułości na widmo czerwone sprawia, że film można wywoływać przy świetle ciemnoczerwonej żarówki ciemniowej, a dodatkowo wszelkie czerwienie i pomarańcze będą na zdjęciach reprodukowane znacznie ciemniej niż w przypadku zwykłych, panchromatycznych filmów czarno-białych.

- Film Ilford Ortho został zaprojektowany jako techniczny film o wysokiej rozdzielczości. Wiemy, że fotografowie są otwarci na nowe możliwości i uwielbiają wypróbowywać nowe filmy, dlatego nałożyliśmy naszą emulsję Ortho na bazę octanową dla kaset 35 mm i rolek 120. Uważamy, że ORTHO PLUS oferuje znakomity potencjał fotograficzny dzięki drobnym ziarnom i ostrości, co pozwala uzyskać oszałamiające rezultaty fotograficzne. - mówi Giles Branthwait, dyrektor sprzedaży i marketingu Ilford Photo.

W przypadku fotografowania przy świetle wolframowym film należy naświetlać jak materiały o czułości ISO 40.

Ilford Multigrade RC Deluxe - udoskonalone papiery o zmiennym kontraście

Po 25 latach od debiutu ostatniej serii, Ilford wprowadza kolejną, 5. generację papierów Multigrade RC, które prawdopodobnie będą cieszyły się równie dużą popularnością co zawsze. A być może nawet większą, gdyż producent dość znacząco usprawnił ich formułę.

- Udoskonalenie ich nie było łatwe, ale chcieliśmy dostosować produkcję do najnowszej technologii wytwarzania emulsji stosowanej w naszych innych papierach RC i włóknach, dlatego przeprojektowaliśmy emulsję od podstaw. Ten projekt jest rozwijany od 8 lat i jesteśmy niezmiernie zadowoleni z produktu końcowego - komentuje Giles Branthwaite. - Nowe papiery Multigrade mają nieco cieplejszy odcień podstawowy niż ich poprzednik, a także lepsze, głębsze czernie i bardziej spójny kontrast w całym zakresie tonalnym.

Ilford & Paterson Film Processing Starter Kit -  wszystko, czego potrzebujesz do wywołania pierwszych filmów

Producent we współpracy z firmą Paterson, zajmującą się wytwarzaniem specjalistycznych produktów do ciemni, stworzył zestaw startowy zawierający wszystko, co niezbędne na początek zabawy z ciemnią i własnoręcznym wołaniem filmów.

Otrzymujemy więc koreks wraz z dwiema szpulami na filmy, trzy menzurki na odczynniki, zestaw jednorazowej chemii Ilford Simplicity, mieszadelko i klipsy, na których zawiesimy wywołane filmy do suszenia.

Cena i dostępność

Nowe materiały i akcesoria trafić mają do sprzedaży już listopadzie. Jak na razie, oficjalnych cen niestety jeszcze nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem ilfordphoto.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Newell LCD-PB-SD - ładowarka, powerbank i czytnik kart w jednym
Newell LCD-PB-SD - ładowarka, powerbank i czytnik kart w jednym
Newell prezentuje kolejne praktyczne akcesorium dla fotografów. Newell LCD-PB-SD to ładowarka pełniąca również rolę czytnika kart SD, a...
0
Profoto Fresnel Small - noway fresnel, którego użyjesz z dowolną głowicą producenta
Profoto Fresnel Small - noway fresnel, którego użyjesz z dowolną głowicą producenta
Profoto prezentuje nową soczewkę fresnela. Modyfikator Fresnell Small wyposażony jest w soczewkę 200 mm i jest kompatybilny zarówno z lampami o płaskim froncie, jak i głowicami z...
2
Nowe akcesoria studyjnie Quadralite - snoot optyczny, c-stand i modyfikatory gobo
Nowe akcesoria studyjnie Quadralite - snoot optyczny, c-stand i modyfikatory gobo
Quadralite poszerza ofertę sprzętu studyjnego. W katalogu producenta debiutują m.in. akcesoria do lamp LED z serii SVL, statyw C-stand oraz modyfikatory gobo.
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)