Cztery nowości Ilforda - filmy Ortho Plus, papiery Multigrade V i zestaw startowy do wywoływania filmów

0

Autor: Maciej Luśtyk

25 Październik 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Niedawno Ilford zapowiedział wprowadzenie nowych produktów do swojej oferty. Finalnie otrzymujemy ciemniowy zestaw dla początkujących, papiery nowej generacji oraz, co najważniejsze, nowy film w wersji małoobrazkowej i średnioformatowej.

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników tradycyjnego monochromu. A właściwie cztery dobre wiadomości, bo tyle właśnie premier przygotował dla nas Ilford. Coś dla siebie znajdą tu zarówno amatorzy, jak i analogowi puryści, z wieloletnim stażem w ciemni. Ale zacznijmy od początku.

Ilford Ortho Plus 80- wygodne wołanie i wyjątkowa szczegółowość

Bezsprzecznie najwięcej emocji wywołuje nowy niskoczuły film ortochromatyczny Ilford Ortho Plus 80, który pojawia się zarówno w małoobrazkowej wersji 135, jak i 120. Brak czułości na widmo czerwone sprawia, że film można wywoływać przy świetle ciemnoczerwonej żarówki ciemniowej, a dodatkowo wszelkie czerwienie i pomarańcze będą na zdjęciach reprodukowane znacznie ciemniej niż w przypadku zwykłych, panchromatycznych filmów czarno-białych.

- Film Ilford Ortho został zaprojektowany jako techniczny film o wysokiej rozdzielczości. Wiemy, że fotografowie są otwarci na nowe możliwości i uwielbiają wypróbowywać nowe filmy, dlatego nałożyliśmy naszą emulsję Ortho na bazę octanową dla kaset 35 mm i rolek 120. Uważamy, że ORTHO PLUS oferuje znakomity potencjał fotograficzny dzięki drobnym ziarnom i ostrości, co pozwala uzyskać oszałamiające rezultaty fotograficzne. - mówi Giles Branthwait, dyrektor sprzedaży i marketingu Ilford Photo.

W przypadku fotografowania przy świetle wolframowym film należy naświetlać jak materiały o czułości ISO 40.

Ilford Multigrade RC Deluxe - udoskonalone papiery o zmiennym kontraście

Po 25 latach od debiutu ostatniej serii, Ilford wprowadza kolejną, 5. generację papierów Multigrade RC, które prawdopodobnie będą cieszyły się równie dużą popularnością co zawsze. A być może nawet większą, gdyż producent dość znacząco usprawnił ich formułę.

- Udoskonalenie ich nie było łatwe, ale chcieliśmy dostosować produkcję do najnowszej technologii wytwarzania emulsji stosowanej w naszych innych papierach RC i włóknach, dlatego przeprojektowaliśmy emulsję od podstaw. Ten projekt jest rozwijany od 8 lat i jesteśmy niezmiernie zadowoleni z produktu końcowego - komentuje Giles Branthwaite. - Nowe papiery Multigrade mają nieco cieplejszy odcień podstawowy niż ich poprzednik, a także lepsze, głębsze czernie i bardziej spójny kontrast w całym zakresie tonalnym.

Ilford & Paterson Film Processing Starter Kit -  wszystko, czego potrzebujesz do wywołania pierwszych filmów

Producent we współpracy z firmą Paterson, zajmującą się wytwarzaniem specjalistycznych produktów do ciemni, stworzył zestaw startowy zawierający wszystko, co niezbędne na początek zabawy z ciemnią i własnoręcznym wołaniem filmów.

Otrzymujemy więc koreks wraz z dwiema szpulami na filmy, trzy menzurki na odczynniki, zestaw jednorazowej chemii Ilford Simplicity, mieszadelko i klipsy, na których zawiesimy wywołane filmy do suszenia.

Cena i dostępność

Nowe materiały i akcesoria trafić mają do sprzedaży już listopadzie. Jak na razie, oficjalnych cen niestety jeszcze nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem ilfordphoto.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Irix Edge Traveller Filter Case - nowy, wygodny futerał do filtrów prostokątnych
Irix Edge Traveller Filter Case - nowy, wygodny futerał do filtrów prostokątnych
W ofercie marki Irix pojawił się ciekawy futerał, który według producenta ma być najszybszym w obsłudze futerałem na filtry...
0
0
Trzecia generacja serii Lowepro Fastpack i Slingshot - mniejsze, lżejsze i bardziej odporne plecaki typu 50/50
Trzecia generacja serii Lowepro Fastpack i Slingshot - mniejsze, lżejsze i bardziej odporne...
Serie Lowepro Fastpack i Slingshot to świetnie propozycje na jednodniowy wypad w plener ze sprzętem fotograficznym. Teraz są jeszcze lżejsze i bardziej kompaktowe, a...
6
0
Fujifilm EF-60 i EF-W1 - nowa lampa błyskowa i radiowy system wyzwalania do aparatów systemów X i GFX
Fujifilm EF-60 i EF-W1 - nowa lampa błyskowa i radiowy system wyzwalania do aparatów systemów X i...
Aparaty Fujifilm X i GFX otrzymują nowy reporterski flash i bezprzewodowy system sterowania. Co ciekawe, wygląda na to, że w tym celu firma zawiązała współpracę z...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)