Bitbanger Labs Colorspike - nowe podejście do kreatywnego oświetlenia

Autor: Maciej Luśtyk

5 Październik 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Panele LED są coraz powszechniej stosowane zarówno w pracy filmowej jak i fotograficznej. Mało które urządzenie może jednak pochwalić się taką wszechstronnością jak Colorspike.

Opierające się o technologię LED rozwiązania pokroju oświetlaczy Westcott ICE, Yongnuo YN360 czy Spekular są chętnie wykorzystywanym dodatkiem przy tworzeniu sesji zdjęciowych. Ze względu na swój kształt i możliwości pozwalają bowiem wygodnie i kreatywnie doświetlić zdjęcia portretowe. Podobne rozwiązania jeszcze chętniej wykorzystywane są w produkcjach wideo. Obydwa te rynki chce zrewolucjonizować firma Bitbanger Labs.

Ich wcześniejszy produkt, Pixelstick, tchnął nowe życie w świat długich czasów naswietlania, oddając w ręce fanów malowania światłem niezwykle funkcjonalne narzędzie, pozwalające na tworzenie nieosiągalnych dotychczas, lub bardzo trudnych do osiągnięcie rezultatów. Nowy oświetlacz Colorspike podobną rewolucję przynieść ma branży oświetleniowej.

Pełna kontrola nad światłem

Z pozoru Colorspike to nic innego, jak kolejna podłużna lampa LED. Jej wyjątkowość polegać ma jednak na swobodnym sterowaniu kolorystyką światła i możliwości programowania dowolnych sekwencji oświetleniowych, co pozwolić ma na błyskawiczną zmianę oświetlenia i łatwe uzyskanie efektów wykorzystywanych w produkcjach filmowych.

Urządzenie wykonane jest z aluminium, charakteryzuje się rozmiarami 480 x 48 x 48 mm i wyposażone jest w diody emitujące światło natężeniu 1675 lux w odległości 1 m. Producent niestety nie udostępnia danych na temat szczegółowej specyfikacji diod, ale zapewnia, że światło będzie pozbawione migotanie i będzie pozwalało na tworzenie płynnych przejść kolorystycznych. Lampa będzie mogła być zasilania sieciowo lub za pomocą dołączanego do zestawu akumulatora, który pozwoli na około 45 minut ciągłej pracy.

Regulacja oświetlenia całej sceny z poziomu smartfona

Największą zaletą oświetlacza ma być wspomniana wcześniej możliwość wygodnego programowania różnorakich sekwencji oraz efektów i programowania ich w pamięci urządzenia, co otworzyć ma przed użytkownikami spektrum możliwości. Cały proces ułatwiać będzie bowiem dedykowana aplikacja mobilna na systemy Android i iOS, która pozwoli na jednoczesne kontrolowanie wielu lamp, a tym samym na wygodną kontrolę oświetlenia całej sceny z poziomu smartfona.

Cry my już tego gdzieś nie widzieliśmy?

Film prezentujący możliwości urządzenia wygląda imponująco, ale czy rzeczywiście mamy do czynienia z tak rewolucyjnym produktem, jak zapewniają producenci? W kwietniu, niemal identyczne identyczne urządzenie zaprezentowała uznana w środowisku filmowym firma Digital Sputnik (model Voyager), które dodatkowo jest dłuższe, tańsze i pozwala także na pracę pod wodą.

Z taką konkurencją wygrać na pewno nie będzie łatwo. Mimo to nie wydaje się to przeszkadzać osobom wspierającym projekt oświetlacza w serwisie Kickstarter, gdzie twórcy zebrali już ponad połowę sumy potrzebnej na uruchomienie produkcji urządzenia (120 tys. dolarów). Jeżeli możliwości Colorspike’a chcielibyście przetestować jako jedni z pierwszych, wystarczy wesprzeć projekt kwotą 299 dolarów. Przewidywany czas dostawy urządzenia to marzec 2018 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie kampanii urządzenia w serwisie Kickstarter.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Sony PDT-FP1 - Portable Data Transmitter do szybkiego przesyłania zdjęć i filmów z aparatów i kamer Sony E
Sony PDT-FP1 - Portable Data Transmitter do szybkiego przesyłania zdjęć i filmów z aparatów i...
Sony wprowadza urządzenie, które może okazać się zbawieniem w pracy fotoreporterów, dziennikarzy wideo i fotografów sportowych. Nadajnik PDT-FP1 pozwoli łatwo selekcjonować i wysyłać...
6
Jego wysokość Vanguard Alta Pro 3VRL – nowy 2-metrowy statyw wideo
Jego wysokość Vanguard Alta Pro 3VRL – nowy 2-metrowy statyw wideo
Vanguard zapowiedział „najbardziej stabilny w historii firmy” statyw dla filmowców - wyposażony w system szybkiego zwalniania aparatu, wygodną platformę poziomującą i udźwig do 25 kg. Premiera...
11
Nowe wielkoformatowe drukarki Canon ImagePROGRAF PRO
Nowe wielkoformatowe drukarki Canon ImagePROGRAF PRO
Canon wprowadza nową, ulepszoną serię 3 wielkoformatowych drukarek ImagePROGRAF PRO. Nowe modele maja być wygodniejsze w obsłudze i oferować większą produktywność. Współpracują też z...
4
Powiązane artykuły