Automatyczne ostrzenie manualnych szkieł? To możliwe, dzięki adapterowi Fotodiox Pronto

Autor: Michał Chrzanowski

27 Wrzesień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Firma Fotodiox zaprezentowała rozwiązanie, który sprawia, że manualne obiektywy ożyją. Adapter Pronto umożliwia automatyczne ostrzenie manualnych obiektywów - nawet legendarnych i zabytkowych konstrukcji.

Użytkownicy bezlusterkowców Sony mogą mieć spore powody do radości. W ofercie firmy Fotodiox pojawił się bardzo ciekawy adapter kompatybilny z aparatami japońskiego producenta. Fotodiox Pronto to rozwiązanie, dzięki któremu będziemy mogli automatycznie ustawiać ostrość przy pomocy większości manualnych obiektywów.

Nowe życie manualnych szkieł

Adapter Fotodiox Pronto będziemy mogli przymocować do najnowszych bezlusterkowców Sony - zarówno tych z matrycą APS-C, jak tych z pełnoklatkowymi sensorami. Fotodiox Pronto jest kompatybilny z systemem autofokusa opartym na detekcję fazy. Z automatycznego ustawiania ostrości będziemy mogli cieszyć się w trybie pojedynczym, jak i ciągłym AF. Podobnie jak z wbudowanego w korpusy Sony systemu stabilizacji obrazu.

Jak w takim razie otrzymujemy możliwość automatycznego ostrzenia za pomocą manualnych szkieł. Koncept jest dosyć prosty. Całość bazuje na wbudowanym w adapter silniku, który zmienia położenie obiektywu względem matrycy, przesuwając go w przód i w tył umożliwiając tym samym wyostrzenie obrazu.

Do Fotodiox Pronto podłączymy obiektywy Leika M. Jak doradza producent, najlepiej jest korzystać ze szkieł o ogniskowej 50 mm lub krótsze. Niemniej jednak adapter poże współpracować z innymi mocowaniami. Wszystko co musimy zrobić to do adaptera zamocować kolejną przejściówkę, dzięki czemu będzie on kompatybilny z manualnymi konstrukcjami innych producentów.

Adapter Fotodiox Pronto jest już dostępny w sprzedaży. Zapłacimy za niego około 330 dolarów. Więcej informacji znajdziecie na stronie fotodioxpro.com.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Quadralite - 20% zniżki na lampy plenerowe do końca czerwca
Quadralite - 20% zniżki na lampy plenerowe do końca czerwca
Quadralite informuje o promocji dedykowanej miłośnikom fotografii plenerowej! Od 20 do 30 czerwca otrzymamy 20% rabatu na wybrane modele przenośnych lamp i akcesoriów, idealnych do...
3
Godox wprowadza światła do studiów telewizyjnych i zastosowań estradowych
Godox wprowadza światła do studiów telewizyjnych i zastosowań estradowych
Wyposażone w soczewkę fresnela lampy Godox F7-120 i panele Godox P120 oraz P200 to nowe lampy LED skierowane do zastosowań transmisyjnych.
6
Newell LCD-PB-SD - ładowarka, powerbank i czytnik kart w jednym
Newell LCD-PB-SD - ładowarka, powerbank i czytnik kart w jednym
Newell prezentuje kolejne praktyczne akcesorium dla fotografów. Newell LCD-PB-SD to ładowarka pełniąca również rolę czytnika kart SD, a...
5
Powiązane artykuły