Pseudo - czy w końcu zobaczymy cyfrowy wkład do analogowych lustrzanek?

Pseudo - czy w końcu zobaczymy cyfrowy wkład do analogowych lustrzanek?

Temat cyfrowego insertu wkładanego w miejsce filmu w aparatach analogowych podejmowany był kilkukrotnie, niestety bez większego powodzenia. Czy zmieni to nowa inicjatywa?

Pomysł na adapter, pozwalający na wykonywanie cyfrowych zdjęć za pomocą aparatów na film wydaje się być murowanym sukcesem. Małe gabaryty i tania optyka to tylko niektóre z zalet płynących z zastosowania takiego rozwiązania. Do tego dochodzi jeszcze niepowtarzalny, cieszący oko design klasycznych konstrukcji Dlaczego więc taki produkt nigdy nie powstał? Temat ten podejmowano kilkukrotnie, niestety w większości wypadków starania te kończyły się fiaskiem.

Warto przypomnieć opracowywany na przełomie stulecia przez firmę Silicon Film Technologies projekt cyfrowych rolek do aparatów. 1,3-milionowa matryca miała móc zmagazynować do 24 zdjęć i współpracować z najważniejszymi lustrzankami marek Canon i Nikon. Niestety, ze względu na niemożliwe wówczas do przeskoczenia problemy technicznie, produkt nigdy nie trafił na rynek.

Prototyp modułu EFS-1

Pomysł w lekko zmienionej formie próbował reaktywować w 2014 roku biznesmen i były fotograf James Jackson z projektem DigiPod. Mimo działającego prototypu i obiecujących testów, twórcy nie udało się zebrać na ten cel niezbędnych środków, których poszukiwał poprzez platformę crowdfundingową Indiegogo.

James Jackson z prototypem DigiPod

Jedyną w miarę udaną adaptacją pomysłu był projekt pod nazwą Frankencamera -Konica Auto S3 zamieniona w aparat cyfrowy przez 18-latka z Wielkiej Brytanii, przy pomocy drukarki 3D i części z aparatu Sony NEX-5. Tutaj jednak trudno mówić o uniwersalności i mobilności, które przyświecały pomysłodawcom cyfrowego insertu do analogowych lustrzanek.

Frankencamera

Być może jednak do czterech razy sztuka. W serwisie Indiegogo pojawił się właśnie projekt cyfrowego adaptera o nazwie Pseudo, który wyposażony byłby w pełnoklatkową matrycę, moduł łączności Wi-Fi i wejście na karty microSD, a zasilany był baterią AAA.

Zbyt piękne by było prawdziwe? Niestety tak, a przynajmniej na razie. Póki co, twórca projektu, filmowiec Dale Cullis nie ma jeszcze nawet prototypu, a pieniądze ze zbiórki ma zamiar przeznaczyć na dalsze badania i jego konstrukcję. Do tego wszystkiego blog autora nie napawa optymizmem, jednak cel w wysokości raptem 2500 funtów wydaje się być łatwy do zrealizowania.

Projekt modułu Pseudo

Czy możliwe by ten na na wpół amatorski projekt kiedykolwiek zamienił się rynkowy produkt? Nie od dziś wiadomo, że najważniejszy jest zapał, a niejednokrotnie projekty skazane na niepowodzenie okazywały się sukcesem. Sam twórca w ostatnim poście na swoim blogu informuje o wielu interesujących pomysłach, napływających do niego z różnych stron i dużym wsparciu internetowej społeczności. Nie możemy doczekać się rozwoju sytuacji.

Więcej informacji znajdziecie na stronie kampanii w serwisie Indiegogo oraz na blogu twórcy.

(fotografia okładkowa: prototyp opisywanego w tekście modułu EFS-1) 

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
2
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0