Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Helmut Newton, Esquire, Catherine Deneuve, Paryż 1976 – historia zdjęcia

0

Autor: Redakcja Fotopolis

7 Listopad 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Nie przestajemy celebrować 100. urodzin Helmuta Newtona. Zebraliśmy sześć kultowych zdjęć Mistrza, by z ich perspektywy spojrzeć na jego życie i twórczość.

Helmut Newton, Esquire, Catherine Deneuve, Paryż 1976

fot. Helmut Newton, Esquire, Catherine Deneuve, Paryż 1976. Dzięki uprzejmości Fundacji Helmuta Newtona

Francuska aktorka odegrała przed aparatem Newtona podobną rolę, jak w Piękności dnia, skandalicznym, wielokrotnie nagradzanym, surrealistycznym filmie Luisa Buñuela z 1967 roku, do którego kostiumy zaprojektował Yves Saint Laurent.

Dziewięć lat później Deneuve ponownie wcieliła się w rolę uwodzicielki. Jej wyraziste i wyzywające spojrzenie skierowane jest prosto w obiektyw. Badawczo i świadomie patrzy w oko aparatu, jak gdyby przeglądała się w lustrze. Kciukiem zdaje się opuszczać jedwabne ramiączko bielizny jeszcze niżej, podczas gdy jedno jest już zsunięte.

Połączenie ekshibicjonizmu i wojeryzmu, intymności i powściągliwości często prowadzi Newtona do wykreowania wizerunku femme fatale, którą widzimy także i na tym zdjęciu.

Scena oddaje wyrafinowanie i wyzywające poczucie frywolności, nie będąc jednocześnie w żaden sposób nieprzyzwoitą ani wulgarną. Połączenie ekshibicjonizmu i wojeryzmu, intymności i powściągliwości często prowadzi Newtona do wykreowania wizerunku femme fatale, którą widzimy także i na tym zdjęciu.

Ograniczenie i marginalizowanie rzeczywistości poprzez czarno-białe zdjęcie pozwala nam łatwo wyobrazić sobie je jako scenę z klasycznego filmu noir. Niezwykłe jest stosunkowo ciasne kadrowanie postaci, ucinające jej czoło przy górnej krawędzi kadru, dzięki czemu podkreślona zostaje ekspresja i pewność siebie w spojrzeniu modelki skierowanym na widza.

Zobacz także:
Helmut Newton - 100 lat prowokacji

31 października świętowałby setne urodziny. W CSW w Toruniu możemy już oglądać ponad 200 jego zdjęć. W listopadzie polską premierę będzie miał poświęcony mu film „Piękno i Bestia”. Czy może być lepszy moment, by przypomnieć jego dorobek? [Czytaj więcej]

Zdjęcie zostało zrobione w 1976 roku dla magazynu Esquire. Na pierwszy rzut oka nie jest jasne, czy jest to zdjęcie z sesji modowej czy portret, co jest typowe dla prac Newtona. Fotograf z zabawną łatwością wielokrotnie przekraczał i rozwijał granice gatunku.

Później Newton umieszczał to zdjęcie w licznych publikacjach i na wystawach. Obecnie należy ono do jego najbardziej kultowych prac, uosabiając ambiwalentną i enigmatyczną aurę osobowości Catherine Deneuve w jej najczystszej formie.

Spis treści

Następna

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
2500 zdjęć polskiego mistrza krajobrazu - powstało archiwum Pawła Pierścińskiego
2500 zdjęć polskiego mistrza krajobrazu - powstało archiwum Pawła Pierścińskiego
Paweł Pierściński był jednym z najważniejszych polskich dokumentalistów i pejzażystów. Jego dorobek to kilkaset tysięcy fotografii, kilkaset wystaw i szereg...
296
0
Gilbert Garcin zrobił karierę dopiero po sześćdziesiątce - dokument o wyjątkowym fotografie do obejrzenia za darmo
Gilbert Garcin zrobił karierę dopiero po sześćdziesiątce - dokument o wyjątkowym fotografie do...
Fotograficzną karierę zrobił dopiero na starość, ale swoją wyobraźnią i pomysłowością w kreowaniu surrealistycznych światów Gilbert Garcin mógłby obdarzyć przynajmniej...
63
0
Aparaty fotograficzne CIA - zobacz, czym fotografowali szpiedzy
Aparaty fotograficzne CIA - zobacz, czym fotografowali szpiedzy
Aparat w długopisie lub pudełku od zapałek? Fotografia to jeden z najistotniejszych elementów wywiadu. O fotografowaniu tajnych dokumentów i nie tylko opowiada była...
70
0