Helmut Newton, Stern, Los Angeles 1980”, Wuppertal, 1983 – historia zdjęcia

Nie przestajemy celebrować 100. urodzin Helmuta Newtona. Zebraliśmy sześć kultowych zdjęć Mistrza, by z ich perspektywy spojrzeć na jego życie i twórczość.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00
Spis treści
6 kultowych zdjęć Helmuta Newtona i historie, które za nimi stoją Helmut Newton „Autoportret z żoną i modelkami”, Paryż, 1981 Helmut Newton „Amica”, Mediolan 1982 Helmut Newton „Rue Abriot”, Vogue edycja francuska, Paryż 19752 Helmut Newton „Crocodile Eating Ballerina”, Wuppertal, 1983 Helmut Newton, Stern, Los Angeles 1980 Helmut Newton, Esquire, Catherine Deneuve, Paryż 1976

Helmut Newton, Stern, Los Angeles 1980

fot. Helmut Newton, Stern, Los Angeles 1980. Dzięki uprzejmości Fundacji Helmuta Newtona

W 1980 roku Newton wykonał w Los Angeles zdjęcia dla magazynu Stern. Na większości z nich pozuje ta sama para modelek, prezentując sukienki Karla Lagerfelda zaprojektowane dla Chloé. Towarzyszy im piątka dobrze wyrzeźbionych i opalonych mężczyzn w czarnych, obcisłych kąpielówkach. Fitness był w tym czasie popularny, dlatego Newton wykorzystał wysportowanych mężczyzn jako dodatkowy element.

Jego czwarty album, wydany w 1984 roku, w którym te zdjęcia zostały opublikowane, trafnie zatytułowano World Without Men. W modowych wizjach Newtona mężczyźni stanowią zaledwie dodatek. Odgrywają jednak główną rolę w portretach, które zaczął wykonywać mniej więcej w tym samym czasie w Hollywood.

Sceneria wygląda niczym hollywoodzki plan zdjęciowy z mężczyznami rodem z filmów o gladiatorach.

Lokacją tego zdjęcia była kalifornijska willa z basenem, pełna sztucznych rzeźb i kolumn w antycznym stylu. Sceneria wygląda niczym hollywoodzki plan zdjęciowy z mężczyznami rodem z filmów o gladiatorach. Są oni uwodzeni przez dwie kobiety stojące po lewej i prawej stronie panoramicznego planu. W centrum zdjęcia jeden z mężczyzn przyjmuje arogancką pozę stojąc obok basenu przed białą, nagą rzeźbą rzeczywistych rozmiarów.

Kontrastuje to formalnie z tłem, które stanowi ciemne okno prowadzące do wnętrza willi. Rzeźba jest nieudaną kopią lub interpretacją sztuki antycznej i prawdopodobnie nie została nawet wykonana z marmuru. Jej nagość kontrastuje z ciemnymi strojami dwóch modelek. Obie kobiety stoją ze zgiętym kolanem, eksponując swoje długie nogi, co stanowi delikatny gest uwodzenia.

Na kolejnej fotografii z tej serii, również opublikowanej w 1980 w Stern i cztery lata później w World Without Men, jedna z kobiet, która ma na sobie krótką sukienkę, stoi w delikatnym rozkroku w otwartych drzwiach tej samej posiadłości jednocześnie opierając się o klasycznie kanelurowaną kolumnę. W rzeźbach kobiet rzeczywistych rozmiarów po lewej i prawej stronie modelki, gdzie jedna z nich prezentuje obnażoną pierś, również można odnaleźć odniesienie do antyku. Pięciu skąpo odzianych mężczyzn powoli wspina się po kamiennych schodach, podążając w kierunku modelki.

Zobacz także:
Helmut Newton - 100 lat prowokacji

31 października świętowałby setne urodziny. W CSW w Toruniu możemy już oglądać ponad 200 jego zdjęć. W listopadzie polską premierę będzie miał poświęcony mu film „Piękno i Bestia”. Czy może być lepszy moment, by przypomnieć jego dorobek? [Czytaj więcej]

Podobne sceny można znaleźć w galeriach obrazów na całym świecie: rozpięte górne części strojów, tak jak rozwarte okna oraz drzwi, stanowią odniesienie do utraconej niewinności kobiety. Jednak tutaj to kobieta odgrywa aktywną rolę w erotycznej grze pomiędzy płciami, wabiąc swoim uśmiechem mężczyzn do wnętrza domu. Należy pamiętać, że te zdjęcia stworzono w celu zaprezentowania w magazynie sukienki Lagerfelda. Co częste u Newtona, historia, którą niesie za sobą to zdjęcie, zawiera sprzeczny przekaz, który zostawia pole do różnorodnych interpretacji.

Spis treści
6 kultowych zdjęć Helmuta Newtona i historie, które za nimi stoją Helmut Newton „Autoportret z żoną i modelkami”, Paryż, 1981 Helmut Newton „Amica”, Mediolan 1982 Helmut Newton „Rue Abriot”, Vogue edycja francuska, Paryż 19752 Helmut Newton „Crocodile Eating Ballerina”, Wuppertal, 1983 Helmut Newton, Stern, Los Angeles 1980 Helmut Newton, Esquire, Catherine Deneuve, Paryż 1976
Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: Helmut Newton
logo logo
Magazyny
Zamów