Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Helmut Newton „Amica”, Mediolan 1982 – historia zdjęcia

0

Autor: Redakcja Fotopolis

7 Listopad 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Nie przestajemy celebrować 100. urodzin Helmuta Newtona. Zebraliśmy sześć kultowych zdjęć Mistrza, by z ich perspektywy spojrzeć na jego życie i twórczość.

Helmut Newton Amica, Mediolan 1982

fot. Helmut Newton, Amica, Mediolan 1982. Dzięki uprzejmości Fundacji Helmuta Newtona

Newton uwielbiał nastrój luksusowych hoteli. Stanowiły one scenografię dla dziesiątek jego fotografii, w tym dla modowych ilustracji włoskiego magazynu Amica w 1982 roku.

Dwie modelki ubrane w czarne, sięgające do kolan sukienki koktajlowe są ukazane we wnętrzu prostego eleganckiego pokoju. Jedna z nich siedzi na klasycznej czerwonej sofie. Wydaje się, że jest w trakcie zapinania lub odpinania paska przy obcasie drugiej kobiety, stojącej jedną nogą na sofie w wyzywającej pozie.

Jej smukłe nogi są dość umięśnione, co Newton często podkreślał odpowiednią grą światła. W filmie nakręconym przez June Newton w 1995 roku widzimy, jak para rozmawia w paryskiej pracowni fotografa. Dyskusja jest bardzo ożywiona i dotyczy dwóch wersji odbitek aktu naturalnej wielkości. Kluczowym tematem jest właśnie ekspozycja mięśni nóg modelki. Ten aspekt, będący symbolem kobiecej siły i mocy, jest dla fotografa niezwykle ważny, znacznie bardziej niż powierzchowny erotyzm nagości.

Jej smukłe nogi są dość umięśnione, co Newton często podkreślał odpowiednią grą światła.

W tamtych latach Newton często współpracował z Arielle, modelką znajdującą się po lewej stronie fotografii. Pozowała ona do wielu jego aktów. Co więcej, jej fryzura jest taka sama, jaką w tamtym czasie nosiła June Newton.

Zdjęcie dla magazynu Amica zostało wykonane rok po słynnym cyklu Newtona „Naked and Dressed” oraz „Big Nudes”, który rozpoczął przejście w jego twórczości od fotografowania mody do aktów. W tym przypadku jesteśmy świadkami albo przyjaznego gestu, albo intymnej sytuacji, zależnie od naszej interpretacji sceny.

Ta niejednoznaczność jest szczególną cechą twórczości Newtona od lat 70., - modelki na zdjęciach przytulały się lub całowały przed obiektywem, co było wielkim wyzwaniem dla wydawców magazynów i ich ówczesnych odbiorców.

Zobacz także:
Helmut Newton - 100 lat prowokacji

31 października świętowałby setne urodziny. W CSW w Toruniu możemy już oglądać ponad 200 jego zdjęć. W listopadzie polską premierę będzie miał poświęcony mu film „Piękno i Bestia”. Czy może być lepszy moment, by przypomnieć jego dorobek? [Czytaj więcej]

Ten aspekt twórczości Newtona później przyniósł mu reputację „niegrzecznego chłopca”. Podobnie jak Brassaï, który często przedstawiał pary lesbijek w paryskich kawiarniach w latach trzydziestych XX wieku, Helmut Newton, podziwiając tego fotografa, sam też bawił się czasem iluzją intymności i zmysłowości tej samej płci.

Spis treści
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
2500 zdjęć polskiego mistrza krajobrazu - powstało archiwum Pawła Pierścińskiego
2500 zdjęć polskiego mistrza krajobrazu - powstało archiwum Pawła Pierścińskiego
Paweł Pierściński był jednym z najważniejszych polskich dokumentalistów i pejzażystów. Jego dorobek to kilkaset tysięcy fotografii, kilkaset wystaw i szereg...
296
0
Gilbert Garcin zrobił karierę dopiero po sześćdziesiątce - dokument o wyjątkowym fotografie do obejrzenia za darmo
Gilbert Garcin zrobił karierę dopiero po sześćdziesiątce - dokument o wyjątkowym fotografie do...
Fotograficzną karierę zrobił dopiero na starość, ale swoją wyobraźnią i pomysłowością w kreowaniu surrealistycznych światów Gilbert Garcin mógłby obdarzyć przynajmniej...
63
0
Aparaty fotograficzne CIA - zobacz, czym fotografowali szpiedzy
Aparaty fotograficzne CIA - zobacz, czym fotografowali szpiedzy
Aparat w długopisie lub pudełku od zapałek? Fotografia to jeden z najistotniejszych elementów wywiadu. O fotografowaniu tajnych dokumentów i nie tylko opowiada była...
70
0