Historia fotografii od kuchni

1

Autor: Redakcja Fotopolis

27 Lipiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Chcecie szybko prześledzić najważniejsze etapy rozwoju fotografii? Zarezerwujcie sobie 40 minut i zobaczcie najnowszy film o tej sztuce z kanału The Royal Institution.

Na przestrzeni lat widzieliśmy już wiele materiałów na temat historii fotografii. Oprócz faktów, rzadko kiedy dowiadujemy się jednak o przyczynach powstania poszczególnych konstrukcji, a także skutkach dla dalszego rozwoju sztuki fotograficznej. Rzadko kiedy też wszystko to opisywane jest z naukowego punktu widzenia. Nieco inne, osobiste spojrzenie na historię tego medium oferuje chemik, nauczyciel i entuzjasta fotografii Zbigniew Szydło (za granicą znany jako Andrew Szydło) z kanału The Royal Institution.

40-minutowy materiał, choć nie należy do najbardziej emocjonujących pod względem wizualnym, oferuje solidną dawkę wiedzy, podpartą prywatnymi doświadczeniami naukowca. Szydło omawia szereg tematów dotyczących rozwoju aparatów fotograficznych, od konceptu camera obscura i aparatów otworkowych, poprzez powstanie pierwszej fotografii, pierwszych prawdziwych aparatów, aż po erę lustrzanek i fotografii cyfrowej.

Na koniec otrzymujemy pokaz tworzenia fotogramu, a jednocześnie zapowiedź kolejnej części prezentacji Zbigniewa Szydło, w której weźmie on na warsztat fotografię od strony chemicznej. Możemy więc spodziewać się szeregu ciekawych eksperymentów i (być może) przepisów na własne emulsje światłoczułe. Premiera już w przyszłym tygodniu.

Więcej ciekawych filmów z nauka w tle znajdziecie na kanale The Royal Institution w serwisie Youtube.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie
Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie
Wszyscy wiemy o aparatach Hasselblad, które brały udział w misji Apollo, ale czy wiecie jaki aparat poleciał w kosmos jako pierwszy?
14
1
Od giganta rynku foto do farmaceutyków. Historia Kodaka w 8 minut
Od giganta rynku foto do farmaceutyków. Historia Kodaka w 8 minut
O historii Kodaka można by pewnie napisać książkę, ale jeżeli chcecie szybko prześledzić dzieje jednej z najważniejszych firm w historii fotografii, która od lat nie...
45
0
Filmy o fotografii z Millennium Docs Against Gravity 2020 możesz oglądać online
Filmy o fotografii z Millennium Docs Against Gravity 2020 możesz oglądać online
W ramach 17. edycji Millenium Docs Against Gravity ponad 100 filmów z selekcji festiwalowej możemy obejrzeć z domu. Wśród nich także filmy dotyczące fotografii i...
344
0
Powiązane artykuły