Od filtra polaryzacyjnego do fotografii natychmiastowej. Edwin Land i historia Polaroida

Autor: Redakcja Fotopolis

12 Maj 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Dziś stanowią niewielką niszę, ale przez dziesięciolecia aparaty Polaroida były dla wielu głównymi narzędziami do dokumentacji chwil z codziennego życia. Poznajcie historię Edwarda Landa, twórcy fotografii natychmiastowej.

Choć dziś fotografia natychmiastowa została w dużej mierze sprowadzona do oryginalnego urozmaicenia spotkań towarzyskich, w historii fotografii odegrała bardzo ważną rolę. Nie tylko spopularyzowała fotografię amatorską, ale także wprowadziła ideę szybkiego dzielenia się zdjęciami na dziesieciolecia przed pojawieniem się internetu.

Za całym przedsięwzięciem stał jeden człowiek, którego fascynacja światłem miała w końcu skrystalizować się pod nazwą Polaroid. Zanim jednak do tego doszło, Edwin Land dał się poznać światu jako twórca filtra polaryzacyjnego. Ale to nie jedyne ciekawa historia związana z ojcem fotografii natychmiastowej.

Wynalazca, który zmienił oblicze fotografii

Ciekawe spojrzenia na postać Landa, wzloty i upadki firmy, oraz ciągnącą się przez laty batalię sądową z Kodakiem oferuje fotograf krajobrazowy i youtuber Todd Dominey. Choć cały temat potraktowany jest dosyć pobieżnie, na pewno z materiału dowiecie się czegoś nowego. Czy wiedzieliście na przykład, że filtry polaryzacyjne montowane były np. w oknach wagonów pociągowych?

Więcej ciekawych filmów autora znajdziecie na kanale Todd Dominey w serwisie Youtube.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Nie żyje Steve Schapiro - fotograf przemian społecznych i autor kultowych fotosów
Nie żyje Steve Schapiro - fotograf przemian społecznych i autor kultowych fotosów
Zdjęcia Schapiro kojarzycie wszyscy, nawet gdy nie słyszeliście wcześniej nazwiska autora. Fotografował kluczowe momenty amerykańskich ruchów społecznych lat 60. XX...
5
Jasper Doest: "W każdej historii staram się znaleźć coś, co nie zostało jeszcze pokazane"
Jasper Doest: "W każdej historii staram się znaleźć coś, co nie zostało jeszcze pokazane"
Ten wielokrotnie nagradzany fotograf opowiada nam o swojej przygodzie z fotografią, inspirowaniu do działania innych oraz... o flamingu imieniem Bob!
42
Krótka historia fotografii okiem domu aukcyjnego Christie’s
Krótka historia fotografii okiem domu aukcyjnego Christie’s
Macie 10 minut? Usiądźcie wygodnie i dajcie zabrać się w podróż po najciekawszych technikach i trendach w historii fotografii.
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)