Od filtra polaryzacyjnego do fotografii natychmiastowej. Edwin Land i historia Polaroida

0

Autor: Redakcja Fotopolis

12 Maj 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Dziś stanowią niewielką niszę, ale przez dziesięciolecia aparaty Polaroida były dla wielu głównymi narzędziami do dokumentacji chwil z codziennego życia. Poznajcie historię Edwarda Landa, twórcy fotografii natychmiastowej.

Choć dziś fotografia natychmiastowa została w dużej mierze sprowadzona do oryginalnego urozmaicenia spotkań towarzyskich, w historii fotografii odegrała bardzo ważną rolę. Nie tylko spopularyzowała fotografię amatorską, ale także wprowadziła ideę szybkiego dzielenia się zdjęciami na dziesieciolecia przed pojawieniem się internetu.

Za całym przedsięwzięciem stał jeden człowiek, którego fascynacja światłem miała w końcu skrystalizować się pod nazwą Polaroid. Zanim jednak do tego doszło, Edwin Land dał się poznać światu jako twórca filtra polaryzacyjnego. Ale to nie jedyne ciekawa historia związana z ojcem fotografii natychmiastowej.

Wynalazca, który zmienił oblicze fotografii

Ciekawe spojrzenia na postać Landa, wzloty i upadki firmy, oraz ciągnącą się przez laty batalię sądową z Kodakiem oferuje fotograf krajobrazowy i youtuber Todd Dominey. Choć cały temat potraktowany jest dosyć pobieżnie, na pewno z materiału dowiecie się czegoś nowego. Czy wiedzieliście na przykład, że filtry polaryzacyjne montowane były np. w oknach wagonów pociągowych?

Więcej ciekawych filmów autora znajdziecie na kanale Todd Dominey w serwisie Youtube.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie
Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie
Wszyscy wiemy o aparatach Hasselblad, które brały udział w misji Apollo, ale czy wiecie jaki aparat poleciał w kosmos jako pierwszy?
14
1
Od giganta rynku foto do farmaceutyków. Historia Kodaka w 8 minut
Od giganta rynku foto do farmaceutyków. Historia Kodaka w 8 minut
O historii Kodaka można by pewnie napisać książkę, ale jeżeli chcecie szybko prześledzić dzieje jednej z najważniejszych firm w historii fotografii, która od lat nie...
45
0
Filmy o fotografii z Millennium Docs Against Gravity 2020 możesz oglądać online
Filmy o fotografii z Millennium Docs Against Gravity 2020 możesz oglądać online
W ramach 17. edycji Millenium Docs Against Gravity ponad 100 filmów z selekcji festiwalowej możemy obejrzeć z domu. Wśród nich także filmy dotyczące fotografii i...
344
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)