Od filtra polaryzacyjnego do fotografii natychmiastowej. Edwin Land i historia Polaroida

0
Redakcja Fotopolis
12 Maj 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Dziś stanowią niewielką niszę, ale przez dziesięciolecia aparaty Polaroida były dla wielu głównymi narzędziami do dokumentacji chwil z codziennego życia. Poznajcie historię Edwarda Landa, twórcy fotografii natychmiastowej.

Choć dziś fotografia natychmiastowa została w dużej mierze sprowadzona do oryginalnego urozmaicenia spotkań towarzyskich, w historii fotografii odegrała bardzo ważną rolę. Nie tylko spopularyzowała fotografię amatorską, ale także wprowadziła ideę szybkiego dzielenia się zdjęciami na dziesieciolecia przed pojawieniem się internetu.

Za całym przedsięwzięciem stał jeden człowiek, którego fascynacja światłem miała w końcu skrystalizować się pod nazwą Polaroid. Zanim jednak do tego doszło, Edwin Land dał się poznać światu jako twórca filtra polaryzacyjnego. Ale to nie jedyne ciekawa historia związana z ojcem fotografii natychmiastowej.

Wynalazca, który zmienił oblicze fotografii

Ciekawe spojrzenia na postać Landa, wzloty i upadki firmy, oraz ciągnącą się przez laty batalię sądową z Kodakiem oferuje fotograf krajobrazowy i youtuber Todd Dominey. Choć cały temat potraktowany jest dosyć pobieżnie, na pewno z materiału dowiecie się czegoś nowego. Czy wiedzieliście na przykład, że filtry polaryzacyjne montowane były np. w oknach wagonów pociągowych?

Więcej ciekawych filmów autora znajdziecie na kanale Todd Dominey w serwisie Youtube.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Nie żyje Elsa Dorfman - mistrzyni wielkoformatowych Polaroidów
Nie żyje Elsa Dorfman - mistrzyni wielkoformatowych Polaroidów
W wieku 83 lat zmarła fotografka Elsa Dorfman. Jako jedna z nielicznych, oparła swoją pracę w całości o wielkoformatowe Polaroidy.
7
0
f/81 - powstał dokument o fotoreporterach stanu wojennego
f/81 - powstał dokument o fotoreporterach stanu wojennego
Choć wprowadzony już niemal 40 lat temu, stan wojenny rezonuje do dziś. Zobaczcie jego historię oczami tych, którzy ją tworzyli.
531
1
Nie żyje Peter Beard. Ciało znanego fotografa znaleziono w Nowym Jorku
Nie żyje Peter Beard. Ciało znanego fotografa znaleziono w Nowym Jorku
Swoimi afrykańskimi zdjęciami i artystycznym zacięciem w ich prezentowaniu Peter Beard na stałe zapisał się na kartach historii fotografii. Cierpiący na demencję,...
269
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)