Fotografia mobilna ma już 20 lat. Oto historia, od której wszystko się zaczęło

Autor: Maciej Luśtyk

13 Czerwiec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Dziś aparat fotograficzny jest integralną częścią telefonu, ale 20 lat temu, gdy internet był jeszcze w powijakach, a dotykowe ekrany wciąż były jeszcze domeną filmów science-fiction, pomysł błyskawicznego dzielenie się zdjęciami w sieci wyprzedzał swoje czasy. Oto historia, od której wszystko się zaczęło.

Na przełomie 1996 i 1997 roku matematyk i programista Philippe Kahn pracował nad systemem, który pozwalałby na szybkie dzielenie się zdjęciami za pomocą technologii GSM i protokołu używanego do obsługi poczty elektronicznej. Gdy 11 czerwca 1997 roku jego żona zaczęła rodzić Kahn zabrał ze sobą do szpitala „mobilny” zestaw składający się z telefonu Motorola Startac, aparatu cyfrowego Casio QV-10 i laptopa.

W czasie przybycia do szpitala Kahn cały czas nie miał jeszcze sposobu na komunikację telefonu z laptopem. W tym celu na szybko wymontował ze swojego samochodu kabel z zestawu głośnomówiącego. 15 minut po narodzeniu dziecka, używając swojego wynalazku, opublikował w pierwsze historii zdjęcie przesłane do sieci za pomocą telefonu komórkowego. Fotografia mierzyła tylko 320 x 320 pikseli i dotarła wyłącznie do 2 000 określonych odbiorców, ale mimo to zapoczątkowała nową erę dzielenia się obrazami.

 

Oczywiście zestaw używany przez twórcę daleki był od dzisiejszych smartfonów. Aparat nie był integralną częścią telefonu, a do wszystkiego potrzebny był jeszcze komputer, ale sama idea tego, co dziś nazwalibyśmy fotografią mobilną była na tyle przełomowa, że w 2016 roku magazyn Time zawarł wykonane wtedy zdjęcie w zestawieniu 100 najbardziej wpływowych fotografii wszechczasów.

Zachęcony udanym eksperymentem, Kahn dopracowywał swój projekt, a pomysł na telefon umożliwiający błyskawiczne dzielenie się zdjęciami prezentował m.in. firmom Kodak i Polaroid. Obydwie odrzuciły projekt twierdząc, że w telefony nie służą przecież do robienia zdjęć. Twórca skupił się więc na opracowywaniu rozwiązań pozwalających na obsługę mobilnej wysyłki zdjęć. Stworzona przez niego infrastruktura LightSurf, bazująca na technologii MMS, była pierwszą w USA platfromą pozwalającą użytkownikom na łatwe dzielenie się plikami multimedialnymi niezależnie od posiadanego sprzętu, rodzaju pliku czy operatora sieci.

Pierwsze telefony z zbudowanym aparatem fotograficznym pojawiły się w 2000 roku w Japonii, a niedługo potem zalały cały świat. Prawdziwa rewolucja w dzieleniu się obrazami miała jednak nadejść dopiero kilka lat później, wraz z początkiem mediów społecznościowych. Kahn natomiast od 2003 roku prowadzi firmę Fullpower Technologies, która skupia się na tworzeniu inteligentnych rozwiązań z zakresu internetu rzeczy.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
W jej PRL-u sfotografowanym na potrzeby sesji reklamowych chce się zwyczajnie żyć. To rzeczywistość estetyczna, fotogeniczna i modna, a jednocześnie swojska, ciepła i...
31
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Jego humorystyczne, przepełnione wnikliwością czarno-białe kadry znamy i kochamy chyba wszyscy. W wieku 95 zmarł wieloletni członek agencji Magnum i jeden z najważniejszych fotografów...
17
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia Widok
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia...
Czwórka wolontariuszy przeleciała ponad 20 tys. km, by spotkać się z Polonią w trzech największych miastach Nowej Zelandii. Przeprowadzono 14 wywiadów, zdigitalizowano około 200...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)