Obrazy, których nigdy nie zapomnisz. 100 najbardziej wpływowych fotografii według "Time"

0

Autor: Maciej Luśtyk

18 Listopad 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Magazyn Time właśnie uruchomił zapowiadaną od kilku tygodni platformę, która oferuje wyjątkowy wgląd w 100 najważniejszych zdaniem tygodnika fotografii wszechczasów.

Podobnych zestawień widzieliśmy już wiele, to jednak aspiruje do miana najbardziej bogatego i szczegółowego z nich. Oprócz dostępu do 100 wspaniałych zdjęć, opisujących burzliwą historię ludzkości na przestrzeni dwóch ostatnich stuleci, które pieczołowicie wyselekcjonowali dla was fotoedytorzy Time’a, otrzymujemy wyjątkowo obszerny wgląd w związanie z nimi historie.

Każde ze zdjęć opatrzone jest esejem, ukazującym kulisy powstawania zdjęć, oraz dodatkowymi fotografiami, które pozwolą nam lepiej zrozumieć kontekst oglądanej sceny. Wiele z nich publikowanych jest po raz pierwszy i stawia znane zdjęcia w nieco innym świetle, niż to, do którego przywykliśmy.  Co więcej, twórcy zestawienia udostępniają krótkie filmy dokumentalne, które dzięki wywiadom jeszcze lepiej przybliżają nam 20 z wybranych fotografii.

 

Zdjęcia zebrane w projekcie 100 Photographs: The Most Influential Images of All Time to ikony, które na zawsze zmieniły to jak żyjemy, uczymy się, komunikujemy i postrzegamy świat - o swoim przedsięwzięciu pisze Time.

Jako uzupełnienie platformy wirtualnej, do sprzedaży trafił powiązany z nią fizyczny 240-stronicowy album, który możemy kupić za 25 dolarów, w którym znajdziemy wszystkie z wybranych fotografii.

Wspaniała lekcja historii fotografii i rozrywka na długie jesienne wieczory. Zestawienie znajdziecie pod adresem 100photos.time.com.

(fot. okładkowa: Malcom Brown, "The Burning Monk", 1963, koloryzacja: mygrapefruit)

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie
Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie
Wszyscy wiemy o aparatach Hasselblad, które brały udział w misji Apollo, ale czy wiecie jaki aparat poleciał w kosmos jako pierwszy?
14
1
Od giganta rynku foto do farmaceutyków. Historia Kodaka w 8 minut
Od giganta rynku foto do farmaceutyków. Historia Kodaka w 8 minut
O historii Kodaka można by pewnie napisać książkę, ale jeżeli chcecie szybko prześledzić dzieje jednej z najważniejszych firm w historii fotografii, która od lat nie...
45
0
Filmy o fotografii z Millennium Docs Against Gravity 2020 możesz oglądać online
Filmy o fotografii z Millennium Docs Against Gravity 2020 możesz oglądać online
W ramach 17. edycji Millenium Docs Against Gravity ponad 100 filmów z selekcji festiwalowej możemy obejrzeć z domu. Wśród nich także filmy dotyczące fotografii i...
335
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)