Obrazy, których nigdy nie zapomnisz. 100 najbardziej wpływowych fotografii według "Time"

0
Maciej Luśtyk
18 Listopad 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Magazyn Time właśnie uruchomił zapowiadaną od kilku tygodni platformę, która oferuje wyjątkowy wgląd w 100 najważniejszych zdaniem tygodnika fotografii wszechczasów.

Podobnych zestawień widzieliśmy już wiele, to jednak aspiruje do miana najbardziej bogatego i szczegółowego z nich. Oprócz dostępu do 100 wspaniałych zdjęć, opisujących burzliwą historię ludzkości na przestrzeni dwóch ostatnich stuleci, które pieczołowicie wyselekcjonowali dla was fotoedytorzy Time’a, otrzymujemy wyjątkowo obszerny wgląd w związanie z nimi historie.

Każde ze zdjęć opatrzone jest esejem, ukazującym kulisy powstawania zdjęć, oraz dodatkowymi fotografiami, które pozwolą nam lepiej zrozumieć kontekst oglądanej sceny. Wiele z nich publikowanych jest po raz pierwszy i stawia znane zdjęcia w nieco innym świetle, niż to, do którego przywykliśmy.  Co więcej, twórcy zestawienia udostępniają krótkie filmy dokumentalne, które dzięki wywiadom jeszcze lepiej przybliżają nam 20 z wybranych fotografii.

 

Zdjęcia zebrane w projekcie 100 Photographs: The Most Influential Images of All Time to ikony, które na zawsze zmieniły to jak żyjemy, uczymy się, komunikujemy i postrzegamy świat - o swoim przedsięwzięciu pisze Time.

Jako uzupełnienie platformy wirtualnej, do sprzedaży trafił powiązany z nią fizyczny 240-stronicowy album, który możemy kupić za 25 dolarów, w którym znajdziemy wszystkie z wybranych fotografii.

Wspaniała lekcja historii fotografii i rozrywka na długie jesienne wieczory. Zestawienie znajdziecie pod adresem 100photos.time.com.

(fot. okładkowa: Malcom Brown, "The Burning Monk", 1963, koloryzacja: mygrapefruit)

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Wspomnienie o Robercie Franku
Wspomnienie o Robercie Franku
Wyjątkowo smutny miesiąc dla fotografii. Po Peterze Lindberghu i Charlie Cole’u, żegnamy Roberta Franka. Jego postać wspomina Paweł Rubkiewicz, założyciel księgarni...
8
0
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Fred Herzog zasłynął slajdami przedstawiającymi życie Vancouver w latach 50. i 60. XX wieku. Fotograf odszedł w wieku 88 lat.
50
0
Nie żyje Robert Frank - człowiek, który zmienił oblicze fotografii dokumentalnej
Nie żyje Robert Frank - człowiek, który zmienił oblicze fotografii dokumentalnej
W wieku 94 lat odszedł fotograf Robert Frank, którego ikoniczna publikacja “The Americans” na zawsze zmieniła krajobraz fotograficznego dokumentu.
401
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)