Hawana oczami fotograf Sary Caron - 10 krótkich dokumentów opisujących kubańskie społeczeństwo

Autor: Maciej Luśtyk

17 Sierpień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Na platformie internetowej telewizji Arte możemy za darmo obejrzeć serię 10 dokumentów, w których laureatka programu World Press Photo Masterclass, Sarah Caron opowiada o zdjęciach wykonanych na kubie i ich bohaterach.

Kuba rozpala wyobraźnię niejednego fotografa. Bogactwo kultury i koloryt tego kraju znamy dobrze z wielu zdjęć podróżniczych. Dla Sary Caron podróż na Kubę w 1994 roku stała się przepustką do świata zawodowej fotografii. Dokumentowała wtedy kryzys związany z próbami emigracji do USA. Po antyrządowych strajkach, Fidel Castro zapowiedział, że nie zatrzyma nikogo starającego opuścić wyspę. W rezultacie, w sierpniu 1994 roku, często na własnoręcznie wykonanych tratwach, wyemigrować próbowało ponad 35 tys. mieszkańców.

Dziennik z podróży

Od tamtej pory Sarah Caron realizowała reportaże w Azji, Afryce, Ameryce Południowej i krajkach Bliskiego Wschodu, wydała 3 książki, była nagradzana w licznych konkursach (m.in. World Press Photo Masterclass 2000) i współpracowała z najbardziej prestiżowymi wydawnictwami i magazynami na świecie, takimi jak np.: The New York Times, Newsweek, Time, Paris Match, Le Monde czy Elle. Kilkukrotnie wracała też na Kubę.

Podczas jednej z takich podróży, we wrześniu 2016, telewizja Arte TV wspólnie z fotografką przygotowała serię krótkich dokumentów “Dziennik z podróży fotograf Sary Caron - Życie na Hawanie”, w których Caron przedstawia swoje zdjęcia i opisuje związane z nimi historie. Przedstawia codzienne życie mieszkańców Hawany, ich obawy, nadzieje i aspiracje. Próbuje też odpowiedzieć na pytanie, czy zmieniły się one po odnowieniu stosunków dyplomatycznych pomiędzy Kubą, a Stanami Zjednoczonymi.

Dokumenty, choć krótkie, oferują ciekawe, subiektywne spojrzenie na jeden z najmocniej wyeksploatowanych wątków w fotografii podróżniczej. Spojrzenie nie zawsze tak kolorowe jak zdjęcia z kraju cygar. Pozostałe odcinki znajdziecie pod adresem tutaj.

Arte po polsku

Arte Po Polsku (cześć współfinansowanego ze środków unijnych projektu Arte Europe) oferuje bezpłatnie najciekawsze programy z ramówki ARTE TV, poświęcone różnorodnym tematom, takim jak: społeczeństwo, kultura i sztuka, filmy popularno-naukowe, podróżnicze, etc. Są to dokumenty, reportaże i magazyny. Ofertę uzupełniają relacje z koncertów (muzyka klasyczna i współczesna).

Więcej ciekawych materiałów dostępnych do obejrzenia za darmo znajdziecie pod adresem arte.tv.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
W jej PRL-u sfotografowanym na potrzeby sesji reklamowych chce się zwyczajnie żyć. To rzeczywistość estetyczna, fotogeniczna i modna, a jednocześnie swojska, ciepła i...
31
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Jego humorystyczne, przepełnione wnikliwością czarno-białe kadry znamy i kochamy chyba wszyscy. W wieku 95 zmarł wieloletni członek agencji Magnum i jeden z najważniejszych fotografów...
17
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia Widok
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia...
Czwórka wolontariuszy przeleciała ponad 20 tys. km, by spotkać się z Polonią w trzech największych miastach Nowej Zelandii. Przeprowadzono 14 wywiadów, zdigitalizowano około 200...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)