Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Arte Po Polsku udostępnia za darmo kolejny cykl krótkich fotograficznych dokumentów. Tym razem jest to zapis pracy Stéphane Lavoué, który zdradza jak robił zdjęcia osobistościom ze świata polityki, sztuki i sportu.
Portret, choć zwykle statyczny, jest jedną z trudniejszych dziedzin fotografii, zwłaszcza jeśli naszym zadaniem jest uwiecznienie osobistości znanych na całym świecie. Niezbędny jest nie tylko świetny warsztat techniczny, ale i obycie oraz umiejętność zamknięcia w kadrze kontekstu dotyczącego fotografowanej postaci.
Dzięki telewizji Arte, mamy możliwość bliższego przyjrzenia się pracy francuskiego fotografa, Stéphane Lavoué, który w swojej karierze miał do czynienia z najróżniejszymi postaciami z pierwszych stron gazet: od Zinedine’a Zidane’a po Władimira Putina.
Urodzony w 1976 roku Lavoué fotografią zainteresował się dość późno. Wychowywany pod dyktat ojca, który był wojskowym lekarzem, w 1998 roku ukończył studia inżynierskie w École Supérieure du Bois w Nantés. Przez dwa lata pracował w Amazonii dla dużej firmy handlowej. Swoje powołanie odkrył dopiero gdy przypadkowo zobaczył zdjęcia Sebastião Salgado. Z miejsca postanowił porzucić swoją dotychczasową pracę. Po powrocie do Francji przez rok uczył się fotografii, by w 2001 rozpocząć pracę jako fotograf prasowy. Z biegiem lat wyspecjalizował się w fotografii portretowej i pracował na zlecenie takich tytułów jak Le Monde, Le Figaro czy New York Times. W końcu portretował też samego Salgado.
“Przerwa na fotografię” to krótkie, osobiste spojrzenie fotografa na wyzwania i problemy na jakie można natknąć się podczas tworzenia sesji portretowych, na których realizację często ma się raptem kilka minut. Warte obejrzenia niezależnie od tego, jaką dziedziną fotografii na co dzień się zajmujemy.
Pozostałe odcinki znajdziecie tutaj.
Arte Po Polsku (cześć współfinansowanego ze środków unijnych projektu Arte Europe) oferuje bezpłatnie najciekawsze programy z ramówki ARTE TV, poświęcone różnorodnym tematom, takim jak: społeczeństwo, kultura i sztuka, filmy popularno-naukowe, podróżnicze, etc. Są to dokumenty, reportaże i magazyny. Ofertę uzupełniają relacje z koncertów (muzyka klasyczna i współczesna).
Więcej ciekawych materiałów dostępnych do obejrzenia za darmo znajdziecie pod adresem arte.tv.