Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Stulecie urodzin Edwarda Hartwiga w OW ZPAF

0

Autor: Marcin Grabowiecki

3 Listopad 2009
Artykuł na: 4-5 minut
Właśnie minęło 100 lat od urodzin Edwarda Hartwiga, jednego z najbardziej aktywnych i znaczących fotografów polskich 20. wieku. Z tej okazji Okręg Warszawski ZPAF przygotował program przybliżający wieloaspektowy dorobek artysty i pokazujący jego dzieło w kontekście zarówno trendów artystycznych 20. wieku jak i jej wpływu na fotografię polską. Na program złoży się wystawa, cykl spotkań, bogato ilustrowany album, a także aukcja fotografii, której mocnym akcentem są fotografie Edwarda Hartwiga i fotografów zainspirowanych jego twórczością.
fot. Edward Hartwig

Od 7 do 27 listopada Stara Galeria ZPAF w Warszawie zaprezentuje obszerną wystawę fotografii artysty, w tym nieznane dotąd publiczności portrety wykonane w Lublinie na przełomie lat 20.i 30. Wykonane na szklanych negatywach zostały kilka lat temu "odkryte" podczas remontu domu w którym przed wojną mieszkała rodzina Hartwigów. Portrety zostaną zaprezentowane w kontekście znanych prac artysty z tego okresu - fotografii pracowni lubelskich twórców, pejzaży i architektury Lublina. Wystawa została przygotowana przez córkę artysty Ewę Hartwig-Fijałkowską i Tomasza Mościckiego.

W czasie trwania wystawy odbędą się spotkania wspomnieniowe, wykład analizujący twórczość Edwarda Hartwiga oraz panel dyskusyjny o znaczeniu artysty w historii fotografii polskiej.

Wystawie będzie towarzyszył album prezentujący najciekawsze fotografie Edwarda Hartwiga i uzupełniony o teksty przybliżające sylwetkę artysty.

Program obchodów stulecia urodzin Edwarda Hartwiga zakończy aukcja fotografii członków ZPAF, która odbędzie się 6 grudnia. Na aukcji pojawią się fotografie Edwarda Harwtiga z kolekcji Pani Ewy Hartwig Fijałkowskiej, a także prace autorów, którzy inspirowali się twórczością tego artysty, lub też zwyczajnie się z nim przyjaźnili - Stanisław Woś, Witold Węgrzyn, czy Waldemar Jama. Wystawę aukcyjną można będzie oglądać od 30 listopada.

Kuratorzy wystawy: Ewa Hartwig-Fijałkowska, Tomasz Mościcki.

fot. Edward Hartwig
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Co musisz wiedzieć o kartach pamięci? Tłumaczymy oznaczenia i formaty
Co musisz wiedzieć o kartach pamięci? Tłumaczymy oznaczenia i formaty
Nie ma sensu kupować karty, która nie pozwoli wykorzystać w pełni potencjału aparatu. Ale nie warto też przepłacać za parametry, których raczej nie wykorzystamy. Oto...
30
0
Darmowe presety i e-booki o fotografii - akt, street, portret, fotografia smartfonowa i wiele więcej
Darmowe presety i e-booki o fotografii - akt, street, portret, fotografia smartfonowa i wiele więcej
Aby robić dobre zdjęcia, trzeba najpierw wiele zainwestować w sprzęt i umiejętności. Jesteśmy tu jednak by pomóc. Oto lista darmowych materiałów, które pomogą wam...
6
0
Backup zdjęć i filmów w podróży - poradnik fotografa ślubnego Kamila Głowackiego
Backup zdjęć i filmów w podróży - poradnik fotografa ślubnego Kamila Głowackiego
Jak tworzyć kopie zapasowe zdjęć, aby ich bezpowrotnie nie utracić? O rozwiązaniach sprzętowych i programowych, które sam stosuje pisze Kamil Głowacki - fotograf, który zrealizował setki...
45
2
Powiązane artykuły