Niemcy, Żydzi, Polacy - spojrzenia na warszawskie getto

Autor: Michal Grzegorczyk

4 Listopad 2008
Artykuł na: 2-3 minuty
Dom Spotkań z Historią zaprasza na kolejne spotkanie. Tematem przewodnim będzie warszawskie getto, a punktem wyjścia do rozważań prowadzonych przez Jacka Leociaka stanie się wystawa "W obiektywie wroga. Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie (1939-1945)". Początek w nabliższy piątek o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Dom Spotkań z Historią zaprasza na spotkanie z Jackiem Leociakiem zatytułowane: Niemcy, Żydzi, Polacy - spojrzenia na warszawskie getto. Odbędzie się ono 7 listopada 2008, w piątek, godz. 18.00 na ul. Karowej 20 w Warszawie.

Punktem wyjścia do rozważań o codzienności warszawskiego getta, historii jego powstania i topografii będzie wystawa "W obiektywie wroga. Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie (1939-1945)". - czytamy w informacji prasowej - Jacek Leociak zaprezentuje wybór fotografii i przedstawi różne punkty widzenia: niemieckich żołnierzy robiących zdjęcia getta, żydowskich mieszkańców tej dzielnicy spisujących na gorąco swe relacje i polskich świadków z aryjskiej strony muru. Wyruszymy w wędrówkę po getcie, zatrzymując się w charakterystycznych miejscach: przy moście nad Chłodną; koło tzw. wach, czyli bram do getta, muru dzielącego "tę" i "tamtą" stronę. Prowadzący spotkanie postawi pytania: w jaki sposób możemy dotrzeć do tego, co działo się wówczas w "dzielnicy zamkniętej", jakiego typu źródła mamy do dyspozycji i czym, w tym kontekście, jest fotograficzna dokumentacja getta?

Na spotkanie WSTĘP WOLNY.

Jacek Leociak - adiunkt w Instytucie Badań Literackich PAN, kierownik Zakładu Badań nad Literaturą Holocaustu IBL PAN, członek Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy IFiS PAN, redaktor rocznika "Zagłada Żydów. Studia i materiały", członek zespołu przygotowującego wystawę stałą Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie (galeria "Czas Zagłady"). Ostatnio opublikował: "Text in the Face of Destruction. Accounts from the Warsaw Ghetto Reconsidered" (2004, wydanie polskie 1997). W lutym 2008 roku Yale University Press opublikuje "The Warsaw Getto. A Gide to the Perished City" (książka napisana wspólnie z Barbarą Engelking, wydanie polskie 2001). Zajmuje się różnymi formami zapisu doświadczeń granicznych (w tym doświadczenia Zagłady).

Niemcy, Żydzi, Polacy - spojrzenia na warszawskie getto.

piątek 07.11.2008, godz. 18:00

Dom Spotkań z Historią
Sala Spotkań
ul. Karowa 20, Warszawa

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)