Jak działa soczewka asferyczna?

Autor: Maciej Luśtyk

23 Wrzesień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

O soczewkach asferycznych słyszycie przy niemal każdej premierze obiektywu. Czy jednak wiecie jak działa? Zobaczcie w jaki sposób wpływa na jakość obrazu i jak jej zastosowanie pozwala omijać problemy, jakie napotykają konstruktorzy

Soczewka sferyczna to podstawowy element większości współczesnych układów optycznych, o którym macie okazję czytać przy niemal każdej nowej premierze obiektywu. Z pewnością słyszeliście, że jej zastosowanie wpływa m.in. na ostrość i pozwala polepszyć jakość dostarczanego obrazu, ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak dokładnie działa soczewka asferyczna?

Tę kwestię, a także proces tworzenia takich soczewek przybliża nowy filmik i specjalna strona udostępniona przez Canona z okazji 50-lecia opracowania przez firmę soczewki asferycznej (pierwszym obiektywem producenta, wykorzystującym to rozwiazanie był model Canon FD 55 mm f/1.2 AL z 1971 roku).

Soczewka asferyczna - opis działania

Generalnie podstawową cechą soczewek asferycznych jest to, że ich powierzchnia, w odróżnieniu od tradycyjnych soczewek sferycznych, charakteryzuje się zmienną krzywizną. Pozwala to pozbyć się charakterystycznego dla zwykłych soczewek problemu aberracji sferycznej, czyli tego, że promienie światła przechodzące przez jej różne partie nie są skupiane w jednym miejscu, co na zdjęciach objawia się charakterystycznym rozmyciem. W przypadku soczewek asferycznych, inżynierowie mogą precyzyjnie „zaprojektować” krzywiznę tak, by światło  było ogniskowane zawsze w jednym punkcie. Zagadnienie to doskonale obrazują poniższe diagramy.

Tradycyjna soczewka

Soczewka asferyczna

Oprócz tego, soczewki asferyczne pozwalają także korygować problem dystorsji. Tutaj jednak finalny efekt jest wynikiem ułożenia soczewki asferycznej względem pozostałych elementów konstrukcji.

O tym i innych zagadnieniach dotyczących soczewek asferycznych możecie przeczytać na stronie global.canon.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Pracuj nad kadrem w plenerze nie przed monitorem, czyli o potędze filtrów optycznych
Pracuj nad kadrem w plenerze nie przed monitorem, czyli o potędze filtrów optycznych
Zobacz, które filtry warto mieć w swojej torbie, i jak z nich korzystać, aby zaoszczędzić czas i nadać swoim zdjęciom profesjonalny wygląd.
7
Fotograficzne podróże Krystiana Bielatowicza. Jaki sprzęt wybrać, aby było funkcjonalnie i komfortowo?
Fotograficzne podróże Krystiana Bielatowicza. Jaki sprzęt wybrać, aby było funkcjonalnie i...
Fotograf i filmowiec Krystian Bielatowicz dzieli się z nami swoimi ulubionymi akcesoriami, które ułatwiają mu pracę w licznych podróżach. Od wyboru pasków na konkretne okazje po...
15
Czym są filtry NiSi Black Mist i dlaczego też powinieneś mieć je w swojej torbie
Czym są filtry NiSi Black Mist i dlaczego też powinieneś mieć je w swojej torbie
Filmowa estetyka nadal rządzi w świecie filmu i fotografii i nigdzie się na razie nie wybiera. A filtry typu Black Mist to prawdopodobnie najprostszy i najskuteczniejszy sposób, by uzyskać ten...
24
Powiązane artykuły