Jak działa soczewka asferyczna?

Autor: Maciej Luśtyk

23 Wrzesień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

O soczewkach asferycznych słyszycie przy niemal każdej premierze obiektywu. Czy jednak wiecie jak działa? Zobaczcie w jaki sposób wpływa na jakość obrazu i jak jej zastosowanie pozwala omijać problemy, jakie napotykają konstruktorzy

Soczewka sferyczna to podstawowy element większości współczesnych układów optycznych, o którym macie okazję czytać przy niemal każdej nowej premierze obiektywu. Z pewnością słyszeliście, że jej zastosowanie wpływa m.in. na ostrość i pozwala polepszyć jakość dostarczanego obrazu, ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak dokładnie działa soczewka asferyczna?

Tę kwestię, a także proces tworzenia takich soczewek przybliża nowy filmik i specjalna strona udostępniona przez Canona z okazji 50-lecia opracowania przez firmę soczewki asferycznej (pierwszym obiektywem producenta, wykorzystującym to rozwiazanie był model Canon FD 55 mm f/1.2 AL z 1971 roku).

Soczewka asferyczna - opis działania

Generalnie podstawową cechą soczewek asferycznych jest to, że ich powierzchnia, w odróżnieniu od tradycyjnych soczewek sferycznych, charakteryzuje się zmienną krzywizną. Pozwala to pozbyć się charakterystycznego dla zwykłych soczewek problemu aberracji sferycznej, czyli tego, że promienie światła przechodzące przez jej różne partie nie są skupiane w jednym miejscu, co na zdjęciach objawia się charakterystycznym rozmyciem. W przypadku soczewek asferycznych, inżynierowie mogą precyzyjnie „zaprojektować” krzywiznę tak, by światło  było ogniskowane zawsze w jednym punkcie. Zagadnienie to doskonale obrazują poniższe diagramy.

Tradycyjna soczewka

Soczewka asferyczna

Oprócz tego, soczewki asferyczne pozwalają także korygować problem dystorsji. Tutaj jednak finalny efekt jest wynikiem ułożenia soczewki asferycznej względem pozostałych elementów konstrukcji.

O tym i innych zagadnieniach dotyczących soczewek asferycznych możecie przeczytać na stronie global.canon.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Fotografia kulinarna, motoryzacyjna, typu flat lay – jak robić lepsze zdjęcia smartfonem cz. 4
Fotografia kulinarna, motoryzacyjna, typu flat lay – jak robić lepsze zdjęcia smartfonem cz. 4
Tworzenie apetycznych ujęć i efektownych kompozycji ulubionych przedmiotów wbrew pozorom ma ze sobą wiele wspólnego. Również fotografując auta stosujemy wiele klasycznych technik,...
18
Kompozycja, słowo klucz! Lepsze zdjęcia smartfonem cz. 3
Kompozycja, słowo klucz! Lepsze zdjęcia smartfonem cz. 3
Szukanie harmonii, złoty podział, mocne punkty kadru… brzmi tajemniczo i zawile, ale w rzeczywistości sztuka kompozycji sprowadza się do kilku prostych zasad. W tym odcinku naszego cyklu omawiamy...
19
Portret w godzinę, czyli jak robić lepsze zdjęcia smartfonem cz. 2
Portret w godzinę, czyli jak robić lepsze zdjęcia smartfonem cz. 2
Nawet krótki spacer po najbliższej okolicy daje wiele okazji do zrobienia świetnych zdjęć. Zobacz jak wykorzystać portretowe możliwości aparatu w smartfonie.
17
Powiązane artykuły