Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

5 kroków do lepszej fotografii aktu

0

Autor: Redakcja Fotopolis

5 Listopad 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Fotografia aktu to satysfakcjonująca, ale bardzo złożona dziedzina fotografii, zarówno dla twórcy, jak i modeli. Zobacz, co robić, by lepiej radzić sobie w tym temacie.

Artykuł powstał na zlecenie serwisu PhotoWhoa

Naucz się wykorzystywać światło zastane

Dobre światło to klucz do fotografii, w przypadku aktu ten czynnik staje się jednak jeszcze bardziej istotny. Traktuj ciało jak płótno, na którym światło maluje obraz. Zawsze zwracaj uwagę na wzory, jakimi cień kładzie się na gołym ciele.

Jeśli nie masz możliwości skorzystania ze światła naturalnego, wykorzystaj światło sztuczne, by nadać scenie intymnego charakteru. Na pewno spodoba ci się rezultat. A jeśli chcesz stać się mistrzem, sprawdź ten kurs fotografii buduarowej. W ramach 5 lekcji poznasz tajniki pozowania, pracy z kobiecym ciałem, korzystania ze światła dziennego i sztucznego, a także postprodukcji zdjęć.

Zwróć uwagę na ułożenie rąk

Jeśli chcesz zająć się fotografią aktu, musisz wiedzieć jedną rzecz - tu nie chodzi o krągłości. Oczywiście atrakcyjne kształty pełnią ważną rolę w końcowym rezultacie, ale akt nie jest bynajmniej tylko do nich ograniczony. Odkryj najlepsze pozycje do zdjęć buduarowych, aby podreślić piękno modela i odkryć własny styl. Bo fotografia tego typu polega przede wszystkim na atrakcyjnym pokazaniu całej osoby.

Jednym z najlepszych sposobów, by to osiągnąć jest właściwie ułożenie rąk modela. Dłonie mogą wyrażać wiele emocji i wysyłać oglądającym różne sygnały. Zasłonięcie nimi poszczególnych części ciała doda np. aury tajemniczości, ale odpowiednio ułożone mogą też podkreślać walory ciała modelki.

Naucz się rozmawiać

Fotografia aktu to bardzo osobista i intymna dziedzina. Dlatego oprócz poznania kwestii technicznych, bardzo ważne jest też, by potrafić rozluźnić atmosferę na planie. Przede wszystkim trzeba umieć poprowadzić konwersację z modelem. W tym kursie znajdziesz wszystko - od niezbędnych przygotowań i odpowiedniego sprzętu, aż po sprawdzone sposoby na to, by za pomocą rozmowy przygotować i oswoić modela do pracy przed kamerą.

To być może nawet najważniejsza kwestia, bo końcowy efekt zależy przecież w dużej mierze od tego czy bohater zdjęć czuł się wystarczająco pewnie. Zrób więc wszystko, co w twojej mocy, by atmosfera była luźna, niezobowiązująca i bez podtekstów. Najlepiej spróbuj sobie wyobrazić, jak ty byś się czuł pozując nago przed aparatem. Na początek możesz spróbować porozmawiać o sprawach ogólnych, które dotyczą wszystkich. Warto też zapytać o rzeczy, które fotografowana osoba najbardziej lubi.

Przede wszystkim z modelem trzeba nawiązać nić porozumienia. Gdy to się uda, dużo łatwiej będzie wam wspólnie rozwiązywać sprawy techniczne, takie jak odpowiednie ustawienie ciała. Najważniejsze jest jednak to, że będąc zrelaksowanymi, twoi modele będą również pozować bardziej naturalnie i ekspresyjnie.

Baw się pozami

Jako twórca aktów, musisz dobrze poznać i szanować ludzkie ciało. Dzięki temu uzyskasz swobodę eksperymentowania z odpowiednim ustawieniem modela. Zdjęcia nie mogą być nudne, trzeba więc zadbać o dodanie im odpowiedniej dynamiki. Możliwości jest multum. Pamiętaj, że akt i fotografia buduarowa to znacznie więcej niż tylko pozycje stojące i siedzące. Zwróć uwagę, jak ciało reaguje na poszczególne ustawienia i eksperymentuj, by wydobyć jak najciekawsze kształty.

Jeśli chcesz bardziej zgłębić ten temat, pomoże ci w tym kurs opisujący tajniki pozowania. Dowiesz się m.in. jak pracować z modelami, jak uzyskiwać odpowiednią ekspresję na zdjęciach, a także poznasz szereg sprawdzonych póz na każda okazję.

Pamiętaj, że kluczem są emocje

Jak już wspomnieliśmy, fotografia aktu to nie tylko ciało, ale przede wszystkim emocje. Wszystkie powyższe rady dotyczące pozowania, ułożenia rąk, a nawet światła tak naprawdę dotyczą wywołania u oglądających określonych wrażeń.

Doświadczony fotograf zawsze będzie wiedział jak odpowiednio użyć tych narzędzi, by zbudować historię, która poruszy widza. Staraj się więc jak najdokładniej omówić twój pomysł i szczegóły sesji z modelem tak, abyście wspólnie byli w stanie wypracować pożądany efekt. Bądź szczery, otwarty i staraj się sprawić, by model na planie czuł się jak u siebie w domu. Tylko w ten sposób będziesz w stanie stworzyć ujmujące fotografie aktu.

A jeśli chcesz stać się mistrzem, sprawdź ten webinar poświęcony fotografii aktu i przenieś swoją pracę na wyższy poziom. Dowiesz się stąd wszystkiego, co trzeba wiedzieć o emocjach i tworzeniu komfortowej atmosfery.

Fotografia aktu jest dziedziną wyjątkowo piękną, ale też trudną. Wykorzystaj te wskazówki, by tworzyć lepsze zdjęcia i sprawić, by zostały na długo zapamiętane przez oglądających.

Artykuł powstał na zlecenie serwisu PhotoWhoa

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
 Fotograficzny “home working”, czyli kulisy pracy Davida Shoukry'a
Fotograficzny “home working”, czyli kulisy pracy Davida Shoukry'a
David Shoukry pracuje w studio zbudowanym obok własnego domu. Zaglądamy tam, by podejrzeć jak tworzy swoje charakterystyczne zdjęcia portretowe wykonane średnim formatem.
5
0
Karta pamięci do filmowania - jak wybrać właściwy nośnik?
Karta pamięci do filmowania - jak wybrać właściwy nośnik?
Kupiłeś kamerę lub aparat o wymarzonych możliwościach trybu wideo? Nie zapomnij dobrać właściwego nośnika pamięci, który pozwoli wykorzystać w pełni potencjał...
4
5
Reguły gry na Instagramie - oto dlaczego tracisz zasięgi
Reguły gry na Instagramie - oto dlaczego tracisz zasięgi
Coraz trudniej dotrzeć ci ze swoimi zdjęciami do większej publiczności? Oto garść „insajderskich” porad na temat tego, co robić, by polubił cię algorytm.
8
2
Powiązane artykuły