Spójna kolorystyka zdjęć - zobacz jak robić to dobrze

Autor: Michał Chrzanowski

4 Grudzień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Praca z kolorem może być efektywna, ale może też być wyjątkowo trudna - zwłaszcza, gdy chcemy uzyskać precyzyjną i spójną kolorystykę w różnych sytuacjach. W swoim najnowszym filmie z cyklu „Take and Make Great Photography“ Gavin Hoey podpowiada trzy kroki, które pomogą Ci zapanować nad barwą.

Gavin Hoey to znany fotograf, który stale współpracuje z portalem internetowym Adorama. Nagrywa dla niego popularny cykl szkoleń o nazwie Take & Make Great Photography. W serii filmów uczy, w jaki sposób maksymalnie wykorzystać możliwości swojego aparatu oraz zdradza szczegóły pracy w małym domowym studio - wszystko po to, by zdjęcia wyglądały profesjonalnie.

W swoim ostatnim, niespełna 9-minutowym filmie Gavin Hoey dzieli się prostym, trzystopniowym podejściem do uzyskania idealnego koloru za każdym razem. Bo przecież „precyzyjny i spójny kolor może znacznie przyspieszyć postprodukcję i zwiększyć pewność siebie podczas robienia zdjęć“ - zaznacza fotograf.

 

Hoey podkreśla trzy najistotniejsze elementy w skutecznym tworzeniu kolorowej fotografii. Pierwszy z nich powinniśmy zrobić zanim jeszcze zrealizujemy sesję. Musimy bowiem posiadać dobry i skalibrowany monitor, który zapewni 100% pokrycie palety sRGB - jest to minimalne wymaganie przy wyborze odpowiedniego wyświetlacza dla amatora fotografii. Jeśli natomiast swoją pracę traktujemy bardziej poważnie to musimy zainwestować w monitor pokrywający większość przestrzeni Adobe RGB. Poza tym nie możemy zapominać o cyklicznej kalibracji - przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli już mamy odpowiednią jednostkę pracy, to w skutecznym uchwyceniu kolorów - już w aparacie - pomogą niestandardowe ustawienia balansu bieli, które sprawdzą się podczas fotografowania w kontrolowanym środowisku, w którym temperatura świateł będzie spójna. Aby uzyskać właściwy balans bieli, możesz skorzystać na przykład z color checkera. Ostatni krok to edycja i tutaj Gavin ma kilka kluczowych wskazówek dotyczących tworzenia i ponownego używania niestandardowego profilu kolorystycznego.

Po więcej inspiracji, ciekawych poradników i tutoriali odsyłamy na kanał Adoroama, gdzie znajdziecie między innymi cykl Take & Make Great Photography tworzony przez Gavina Hoey'a. Oczywiście wszystkie udostępnione filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinny być zrozumiałe dla wszystkich.

zdjecie główne: pexels.com

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16
Powiązane artykuły