Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Fomei Digital PRO X - zdalne sterowanie lampami błyskowymi

0

Autor: Marcin Falana

22 Marzec 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Tegoroczną wiosenną sesję zdjęciową dla magazynu cogziezaile.pl wykonaliśmy na flagowych lampach błyskowych firmy Fomei Digital PRO RX. Mieliśmy dzięki temu okazję przyjrzeć się najnowszym rozwiązaniom jak sterowanie lampami z komputera i smartfona.

Studio fotograficzne daje duże możliwości kreowania efektów zdjęciowych. Niezależnie od pogody możemy stworzyć prawie dowolne warunki zdjęciowe. Od typowo studyjnych jak na naszej sesji, które świetnie nadają się do zobrazowania trendów w modzie, portretów, lookbook-ów, portfolio stylisty, fryzjera czy projektanta. Do dużych kreacji z budowaniem scenografii, która tworzy nową rzeczywistość, czasami udającą nawet plener. Studio to też naturalne miejsce do fotografii produktowej do katalogów, gazet, internetu, aukcji, sklepów, broszur, ulotek, reklamówek itd.

Razem z wieloma dogodnościami studio ma także kilka wad. Jedną z nich było zawsze sterowanie lampami, szczególnie tymi które znajdują się wysoko albo w dziwnych miejscach, które są często zastawione innym sprzętem studyjnym jak zastawki, blendy, płaszczyzny rozpraszające czy softboxy.

Na naszej sesji korzystaliśmy z niewielu lamp jednak często zmienialiśmy ich parametry co normalnie wiąże się z bieganiem do lampy i manualnym przełączaniem mocy błysku czy światła pilotującego. Fomei oferuje rozwiązanie tego problemu polegające na sterowaniu parametrami lamp błyskowych z poziomu komputera albo smartfona.

Po zainstalowaniu oprogramowania StrobeApp Extended Light i podłączeniu nadajnika do złącza USB jesteśmy gotowi do działania. W przypadku iPhona wystarczyło pobrać z AppStore aplikację WI-Fi XB. Z poziomu komputera / smartfona możemy sterować wszystkimi parametrami naszych lamp zaczynając od błysku, przez światło modelujące, a kończąc na grupach lamp. Zmian możemy dokonywać zarówno na pojedynczych lampach jak i na grupach.

zakładka oprogramowania do sterowania lampami Fomei Digital PRO RX
nadajnik USB

Po ich właściwym zdefiniowaniu możemy skorzystać z kolejnej ciekawej funkcji - Double picture. Pozwala ona na wykonanie zdjęcia z wyświeconym tłem bez oświetlania sylwetki tuż po zdjęciu właściwym. Jest to przydatne rozwiązanie gdy zamierzamy szparować nasze zdjęcia czyli wycinać je z tła. Jak powszechnie wiadomo jest to niewdzięczne i żmudne zadanie, w którym firmy produkujące oprogramowanie i sprzęt starają się nas wyręczyć.

Zdale strowanie lampami Fomei Digital PRO RX może zdecydowanie uprzyjemnić pracę w studiu fotograficznym. Po bezprzewodowym wyzwalaniu, które było rewolucą jest to kolejne rozwiązanie poprawiające komfort pracy z lampami błyskowymi

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Co musisz wiedzieć o kartach pamięci? Tłumaczymy oznaczenia i formaty
Co musisz wiedzieć o kartach pamięci? Tłumaczymy oznaczenia i formaty
Nie ma sensu kupować karty, która nie pozwoli wykorzystać w pełni potencjału aparatu. Ale nie warto też przepłacać za parametry, których raczej nie wykorzystamy. Oto...
44
0
Darmowe presety i e-booki o fotografii - akt, street, portret, fotografia smartfonowa i wiele więcej
Darmowe presety i e-booki o fotografii - akt, street, portret, fotografia smartfonowa i wiele więcej
Aby robić dobre zdjęcia, trzeba najpierw wiele zainwestować w sprzęt i umiejętności. Jesteśmy tu jednak by pomóc. Oto lista darmowych materiałów, które pomogą wam...
7
0
Backup zdjęć i filmów w podróży - poradnik fotografa ślubnego Kamila Głowackiego
Backup zdjęć i filmów w podróży - poradnik fotografa ślubnego Kamila Głowackiego
Jak tworzyć kopie zapasowe zdjęć, aby ich bezpowrotnie nie utracić? O rozwiązaniach sprzętowych i programowych, które sam stosuje pisze Kamil Głowacki - fotograf, który zrealizował setki...
45
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)