Fomei Digital PRO X - zdalne sterowanie lampami błyskowymi

0
Marcin Falana
22 Marzec 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
Tegoroczną wiosenną sesję zdjęciową dla magazynu cogziezaile.pl wykonaliśmy na flagowych lampach błyskowych firmy Fomei Digital PRO RX. Mieliśmy dzięki temu okazję przyjrzeć się najnowszym rozwiązaniom jak sterowanie lampami z komputera i smartfona.
Studio fotograficzne daje duże możliwości kreowania efektów zdjęciowych. Niezależnie od pogody możemy stworzyć prawie dowolne warunki zdjęciowe. Od typowo studyjnych jak na naszej sesji, które świetnie nadają się do zobrazowania trendów w modzie, portretów, lookbook-ów, portfolio stylisty, fryzjera czy projektanta. Do dużych kreacji z budowaniem scenografii, która tworzy nową rzeczywistość, czasami udającą nawet plener. Studio to też naturalne miejsce do fotografii produktowej do katalogów, gazet, internetu, aukcji, sklepów, broszur, ulotek, reklamówek itd.

Razem z wieloma dogodnościami studio ma także kilka wad. Jedną z nich było zawsze sterowanie lampami, szczególnie tymi które znajdują się wysoko albo w dziwnych miejscach, które są często zastawione innym sprzętem studyjnym jak zastawki, blendy, płaszczyzny rozpraszające czy softboxy.

Na naszej sesji korzystaliśmy z niewielu lamp jednak często zmienialiśmy ich parametry co normalnie wiąże się z bieganiem do lampy i manualnym przełączaniem mocy błysku czy światła pilotującego. Fomei oferuje rozwiązanie tego problemu polegające na sterowaniu parametrami lamp błyskowych z poziomu komputera albo smartfona.

Po zainstalowaniu oprogramowania StrobeApp Extended Light i podłączeniu nadajnika do złącza USB jesteśmy gotowi do działania. W przypadku iPhona wystarczyło pobrać z AppStore aplikację WI-Fi XB. Z poziomu komputera / smartfona możemy sterować wszystkimi parametrami naszych lamp zaczynając od błysku, przez światło modelujące, a kończąc na grupach lamp. Zmian możemy dokonywać zarówno na pojedynczych lampach jak i na grupach.
zakładka oprogramowania do sterowania lampami Fomei Digital PRO RX

nadajnik USB

Po ich właściwym zdefiniowaniu możemy skorzystać z kolejnej ciekawej funkcji - Double picture. Pozwala ona na wykonanie zdjęcia z wyświeconym tłem bez oświetlania sylwetki tuż po zdjęciu właściwym. Jest to przydatne rozwiązanie gdy zamierzamy szparować nasze zdjęcia czyli wycinać je z tła. Jak powszechnie wiadomo jest to niewdzięczne i żmudne zadanie, w którym firmy produkujące oprogramowanie i sprzęt starają się nas wyręczyć.

Zdale strowanie lampami Fomei Digital PRO RX może zdecydowanie uprzyjemnić pracę w studiu fotograficznym. Po bezprzewodowym wyzwalaniu, które było rewolucą jest to kolejne rozwiązanie poprawiające komfort pracy z lampami błyskowymi.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Na początku przygody z fotografią analogową zorientowanie się w dostępnych materiałach i ich właściwościach może przysporzyć bólu głowy. Z pomocą przychodzi nowa...
61
0
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Gdybyś miał najważniejszą radę odnośnie pracy fotografa, co by to było? Takie pytanie fotograf Taylor Jackson zadał jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych...
62
0
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Letni sezon to czas podróży, odkrywania odległych miejsc i… fotografowania. Dlatego przygotowaliśmy kilka praktycznych porad oraz zestawienie przydatnych akcesoriów,...
3
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)