Fomei Panther Mini - studio fotograficzne w plenerze cz. 2

0

Autor: Marcin Falana

30 Marzec 2012
Artykuł na: 6-9 minut
Przedstawiamy drugi artykuł poświęcony oświetleniu studyjnemu w plenerze. Tym razem sprawdzimy jak w praktyce sprawdza się poręczny generator bateryjny Panther Mini, podczas krótkiej sesji nad brzegiem Wisły.

Panther Mini jest jednym z najmniejszych generatorów bateryjnych na rynku. Maksymalna energia błysku jaką oferuje to 600 Ws. Dzięki temu mamy pod ręką moc, która może przebić się przez światło słoneczne, albo współpracować z nim na podobnym poziomie.

Panther Mini waży zaledwie 2,3 kg. Przy tej masie i wymiarach 6,5 x 25,5 cm możemy go spokojnie zabrać ze sobą nawet w dłuższą wędrówkę pieszą. Panther Mini umożliwia wymianę baterii, dodatkowe zasilanie to koszt około 270 złotych. Na jednym ładowaniu jesteśmy w stanie wykonać około 200 błysków z pełną mocą, co jest wynikiem bardzo dobrym. W zestawie dostajemy także kabel umożliwiający ładowanie baterii z gniazdka zapalniczki samochodu.

Panther mini oferuje także światło pilotujące o mocy 20W. Poza tym możemy korzystać ze wszystkich dostępnych garnków, softboksów i innych modyfikatorów światła wyposażonych w mocowanie typu Bowens.

Przygotowaliśmy kilka porad, których bohaterem będzie to niepozorne urządzenie o dużych możliwościach.

Zasymulowaliśmy sesję wizerunkową w "samo południe" na praskim brzegu Wisły z widokiem na lewobrzeżną Warszawę. Założeniem jest zdjęcie "z charakterem" w plenerze miejskim.

Problem w tym, że popołudniu właśnie z tego kierunku pada mocne światło słoneczne, które posłuży nam jako światło kontrujące i które będziemy się starali zgasić błyskiem. Poza tym plaża nad Wisłą nie należy do miejsc gdzie znajdziemy gniazdko do podłączenia lamp czy innych udogodnień przydatnych podczas sesji.

Skorzystamy z generatora bateryjnego Panther Mini, statywu, softboxu i radiowego wyzwalacza. Jak widać na ilustracji powyżej cały zestaw można spokojnie ustawić nawet przy lekkim wietrze. Warto pamiętać aby podeprzeć softbox nogą wykroczą. W trudniejszych warunkach bardzo dobrze sprawdza się tzw. "Voice Operated Light Stand", czyli asystent z lampą w ręku.

Problemem w takich warunkach jest oświetlenie postaci. Oczywiście możemy zastosować blendę - jedną lub kilka dla zwiększenia efektu. Jednak my chcemy także zgasić niebo przyciemniając ekspozycję tła przynajmniej o 3 EV. Dzięki temu uzyskamy fakturę nieba i dodamy zdjęciu dramatyzmu. Poza tym pracując z błyskiem nie oślepiamy ciągle modela i mamy możliwość zastosowania różnych modyfikatorów światła, w tym wypadku jest to softbox typu strip. Dzięki temu osiągniemy miękkie światło na fotografowanej postaci.

Najpierw określiliśmy klucz dla zgaszonego tła, a następnie dostosowaliśmy moc błysku do tego klucza i naszej wizji oświetlenia postaci za pomocą 9 stopniowej skali dostępnej na generatorze Panther Mini. Pozwala ona na dostarczenie błysku o energii od 150 do 600 Ws, dzięki czemu mamy duże możliwości sterowania mocą przy zachowaniu charakterystyki oświetlenia.

interfejs generatora Panther Mini

Przedstawione powyżej zastosowanie generatora bateryjnego jest jednym z wielu. Panther Mini może nam posłużyć do kreowania dowolnego efektu oświetleniowego znanego ze studia fotograficznego. Możemy wyświecać kontrą obrys wokół postaci, możemy świecić na tzw. "siekierę" czy stosować różne modyfikatory światła.

kontra
"siekiera"
scena nocna
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Praca w ciemni to nic strasznego. Pomogą ci w niej poradniki Ilford Darkroom Guides
Praca w ciemni to nic strasznego. Pomogą ci w niej poradniki Ilford Darkroom Guides
Stawiasz swoje pierwsze kroki w ręcznym wywoływaniu filmów i odbitek? A może po prostu chcesz odświeżyć swoją wiedzę? Okiełznanie analogowego środowiska pracy ułatwią...
22
0
Fotografia produktowa pod e-commerce - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Fotografia produktowa pod e-commerce - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Chcąc sprzedawać produkty w internecie musisz pokazać produkt, tak żeby zachęcić kupującego. Z drugiej strony wytyczne serwisów aukcyjnych mówią o zachowaniu idealnie białego tła. Jak...
50
1
Nick Turpin udostępnia za darmo 30-minutowy Masterclass o fotografii ulicznej
Nick Turpin udostępnia za darmo 30-minutowy Masterclass o fotografii ulicznej
Interesujesz się streetem? Zobacz jak podchodzi do niego jeden z najważniejszych współczesnych fotografów ulicznych, założyciel kolektywu In-Public, Nick...
182
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)