Fomei Panther PRO - studio fotograficzne w plenerze cz. 3

0

Autor: Marcin Falana

20 Kwiecień 2012
Artykuł na: 6-9 minut
Przedstawiamy trzeci artykuł poświęcony oświetleniu studyjnemu w plenerze. Tym razem przyjrzymy się generatorowi bateryjnemu Panther Pro, który oferuje dwie główki sterowane niezależnie oraz maksymalną energię błysku wynoszącą 800 Ws.

Panther PRO to bateryjny generator dla wymagających użytkowników. Można do niego podłączyć dwie niezależnie sterowane główki, które podłączone jednocześnie oferują energię błysku do 400 Ws każda. Jedna główka może osiągnąć nawet 800 Ws, więc trudno narzekać na brak mocy. Energię błysku możemy regulować w zakresie 5 przysłon. Czas błysku to 1/1700 s.

Generator waży 7 kg, natomiast głowica nieco ponad 2 kg. Panther PRO na jednym ładowaniu pozwala na wykonanie około 130 błysków przy energii 800 Ws. Oczywiście liczba błysków zwiększa się, gdy nie korzystamy z pełnej mocy generatora. Główki są wyposażone w światło pilotujące LED 10W. Generator oferuje także wymienną baterię i wbudowane bezprzewodowe wyzwalanie błysku.

Tym razem przy wykorzystaniu oświetlenia studyjnego w postaci generatora Panther Pro postanowiliśmy zamrozić ruch oraz wykonać kilka zdjęć lifestyle'owych w klimacie deskorolkowym. W tym celu wybraliśmy się na przejście pod mostem Poniatowskiego, które jest miejscem kultowym dla tego rodzaju kultury.

Oczywiście, jak zawsze w takich lokacjach, trudno o prąd, a w tym przypadku nie możemy nawet skorzystać z blendy ponieważ nie ma czego odbijać, przejście jest oświetlone bladymi lampami i to wszystko. Niezależnie od pory dnia oświetlenie jest na podobnym poziomie więc w świetle zastanym trudno byłoby zamrozić ruch. Poza tym jest to miejsce publiczne, po którym ciągle poruszają się ludzie więc musimy się dostosować do ruchu miejskiego.Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.

Skorzystaliśmy z generatora bateryjnego Panther PRO, softboxu i dwóch statywów. Cały zestaw zgrabnie ustawiliśmy pod ścianą, żeby nie przeszkadzał i nie kusił przechodniów. Nasz bohater będzie przeskakiwał przez deskorolkę ustawioną na schodach. Postać wyświecimy softboxem z tyłu natomiast skorzystamy z drugiej główki wyposażonej w garnek. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskamy miękkie światło na postaci i ostrą kontrę, która powinna dać wyraźny cień na ścianie.

1/250 s, f/5.6, ISO 400, ogniskowa: 24 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)
1/250 s, f/6.3, ISO 400, ogniskowa: 32 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Atrakcyjne wyniki pracy z generatorem Panther PRO zachęciły nas do jeszcze jednego pleneru fotograficznego. Tym razem wybraliśmy się w nadwiślańskie szuwary w okolicach Trasy Siekierkowskiej. Oczywiście w takiej lokalizacji nie ma mowy o gniazdku z prądem. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawszych zdjęć, do wykonania których posłużyły nam dwie główki.

1/125 s, f/5.6, ISO 100
1/100 s, f/4.0, ISO 100
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Praca w ciemni to nic strasznego. Pomogą ci w niej poradniki Ilford Darkroom Guides
Praca w ciemni to nic strasznego. Pomogą ci w niej poradniki Ilford Darkroom Guides
Stawiasz swoje pierwsze kroki w ręcznym wywoływaniu filmów i odbitek? A może po prostu chcesz odświeżyć swoją wiedzę? Okiełznanie analogowego środowiska pracy ułatwią...
22
0
Fotografia produktowa pod e-commerce - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Fotografia produktowa pod e-commerce - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Chcąc sprzedawać produkty w internecie musisz pokazać produkt, tak żeby zachęcić kupującego. Z drugiej strony wytyczne serwisów aukcyjnych mówią o zachowaniu idealnie białego tła. Jak...
50
1
Nick Turpin udostępnia za darmo 30-minutowy Masterclass o fotografii ulicznej
Nick Turpin udostępnia za darmo 30-minutowy Masterclass o fotografii ulicznej
Interesujesz się streetem? Zobacz jak podchodzi do niego jeden z najważniejszych współczesnych fotografów ulicznych, założyciel kolektywu In-Public, Nick...
182
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)