Fomei - studio fotograficzne w plenerze

0
Marcin Falana
23 Marzec 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Wraz z firmą Fomei postanowiliśmy przybliżyć naszym czytelnikom kilka podstawowych informacji dotyczących studia fotograficznego w plenerze. W pierwszym z trzech artykułów zajmiemy się uporządkowaniem wiedzy na temat generatorów, zasilaczy i lamp kompaktowych. W kolejnych odcinkach pokażemy kilka praktycznych zastosowań generatorów bateryjnych Panther Mini i Panter Pro.
W studiu fotograficznym zazwyczaj mamy do czynienia ze światłem błyskowym, którego charakterystykę modyfikujemy garnkami, wrotami, softboksami i innymi akcesoriami jak blendy, kalki itp. Dzięki takim zabiegom mamy do dyspozycji szeroki zakres efektów oświetleniowych.

Do uzyskania światła błyskowego niezbędne są dwa elementy: energia elektryczna i kondensatory, które są w stanie przekazać ją do palnika.
akcesoria studyjne do lamp błyskowych

Podstawowy podział na lampy kompaktowe i generatory bazuje na energii błysku, potocznie nazywanej mocą błysku i miejscu gdzie znajdują się kondensatory. Lampy kompaktowe kryją kondensatory w sobie natomiast w generatorach są one umieszczone w skrzyneczce, która najczęściej znajduje się na podłodze. Ponieważ kondensator jest dość ciężkim elementem najlepiej jak nie znajduje się zbyt wysoko. Dlatego moc lamp kompaktowych zazwyczaj nie przekracza 600W/s. Lampy o tej mocy mają już duże gabaryty, a wieszanie ich wysoko z dużym softboksem jest po prostu niebezpieczne i wymaga solidnych statywów.

Dla uzyskania większej mocy błysku potrzebujemy większej liczby kondensatorów, które producenci lamp błyskowych umieszczają w skrzyneczce, którą nazywamy generatorem. Zazwyczaj znajduje się na nim także interfejs, który umożliwia obsługę mocy błysku, pilotów, dźwięku itp.
generator studyjny

Generatory studyjne, podobnie jak lampy kompaktowe, muszą być podłączone do zasilania. Ich główną zaletą jest moc błysku powyżej 600 W/s i możliwość obsługi więcej niż jednej główki. Dzięki temu możemy wyświecić szerokie plany czy skorzystać z kilku główek. Warto w tym miejscu podkreślić, że główki do generatorów są dość lekkie ponieważ nie ma w nich kondensatorów. Dzięki temu łatwo je umieścić w dowolnej pozycji nawet z dużym softboxem.

Z czasem fotografowie zapragnęli wyjść z oświetleniem studyjnym w plener i tak narodził się generator wyposażony w baterię - generator bateryjny. Dobrym przykładem takiego rozwiązania są generatory Panther PRO i Panther MINI.


Generatory bateryjne pozwalają zabrać oświetlenie studyjne w plener co uniezależnia nas od światła zastanego i pozwala stosować najróżniejsze modyfikatory światła i efekty oświetleniowe znane ze studia. Trudno nie przecenić takiego rozwiązania. Znajduje ono zastosowanie w fotografii mody, wizerunkowej, sesjach ślubnych i fotografii kreatywnej. Mocniejsze i bardziej wytrzymałe generatory w stylu Panther PRO widujemy na zawodach sportów ekstremalnych i w innych trudnych warunkach.

Generatory bateryjne Fomei umożliwiają wymianę baterii co umożliwia zwiększenie liczby dostępnych błysków. Kolejnym rozwiązaniem ułatwiającym fotografowanie w plenerze jest możliwość ładowania baterii z gniazdka zapalniczki samochodu. Jest to nieocenione rozwiązanie na odległych lokacjach, gdzie jedynym źródłem zasilania jest nasze auto.

W kolejnych artykułach przyjrzymy się kilku praktycznym zastosowaniom generatorów bateryjnych w plenerze.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Na początku przygody z fotografią analogową zorientowanie się w dostępnych materiałach i ich właściwościach może przysporzyć bólu głowy. Z pomocą przychodzi nowa...
61
0
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Gdybyś miał najważniejszą radę odnośnie pracy fotografa, co by to było? Takie pytanie fotograf Taylor Jackson zadał jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych...
62
0
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Letni sezon to czas podróży, odkrywania odległych miejsc i… fotografowania. Dlatego przygotowaliśmy kilka praktycznych porad oraz zestawienie przydatnych akcesoriów,...
3
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)