"Z notatnika optyka" - zaczynamy nowy cykl o optyce

Autor: Michal Grzegorczyk

10 Wrzesień 2011
Artykuł na: 2-3 minuty
Mamy wrzesień, a więc najwyższa pora wrócić do szkoły. W tym semestrze zajęcia poprowadzi Bernard Piechal - na co dzień doktorant w Instytucie Wysokich Ciśnień PAN. W przystępnej i pół-felietonowej formie cyklu "Z notatnika optyka" opisze zagadnienia z pogranicza optyki i fotografii.

Ruszamy z nowym sobotnim cyklem artykułów "Z notatnika optyka". Autor - Bernard Piechal - w przystępnej, pół-felietonowej formie wyjaśni zagadnienia związane z optyką. Zacznie od podstaw: ogniskowej, przysłony, glębi ostrości, a w dalszych odcinkach zajmie się między innymi powłokami, aberracjami, filtrami, a nawet problemem czyszczenia obiektywów. Podstawowe założenie cyklu jest takie, aby nie trzeba było już więcej zakuwać materiału na pamięć, aby wystarczyło zrozumieć problem. Kolejne artykuły będą się ukazywały co tydzień, w sobotnie przedpołudnia.

Bernard Piechal

Bernard Piechal Urodzony w roku 1980. Fizyk-doświadczalnik. W celu zdobycia tytułu doktora nauk fizycznych w Instytucie Wysokich Ciśnień PAN prowadzi badania laserów półprzewodnikowych metodami optycznymi. W ramach tej pracy czasem poleruje soczewki i światłowody, lub projektuje i wykonuje proste układy optyczne. Po czym sprawdza jak działają w temperaturze ciekłego azotu, lub ciśnieniu 20 tysięcy atmosfer. Fotografuje od dziecka. Pierwszym aparatem jakiego używał był Lubitel, najdroższym - skaningowy mikroskop elektronowy. Od czasów wczesnolicealnych do dziś użytkownik powiększalnika, kuwet i ciepłotonowego barytu. Swoimi zdjęciami chwali się w kilku portalach fotograficznych chowając się pod pseudonimem "pyzz"

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (15)