Miesiąc Fotografii w Krakowie 2011 - pierwsze doniesienia

Znamy już pierwsze szczegóły dotyczące tegorocznej edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie. Po raz pierwszy do pracy nad Programem Głównym Festiwalu, który nosi tytuł "Alias", zaproszono kuratorów zewnętrznych - artystyczny duet z Wielkiej Brytanii - Adama Broomberga i Olivera Chanarina. Weekend otwierający Festiwal to 13-15 maja 2011.
fot. Kamil Zacharski

Miesiąc Fotografii w Krakowie to jedna z największych w Polsce imprez poświęconych sztukom wizualnym. Jest także zaliczany do grona czołowych europejskich festiwali fotograficznych. Na program dziewiątej edycji złoży się sześćdziesiąt wydarzeń - wystaw i akcji - odbywających się w niemal wszystkich krakowskich instytucjach związanych ze sztuką, w przestrzeni publicznej i miejscach zaadaptowanych na potrzeby Festiwalu. Po raz pierwszy do pracy nad Programem Głównym Festiwalu zaproszono kuratorów zewnętrznych: będzie to artystyczny duet z Wielkiej Brytanii, który tworzą Adam Broomberg i Oliver Chanarin.

Główny program Miesiąca Fotografii 2011 nosi tytuł "Alias". Inspiracją stał się pewien rodzaj pseudonimu literackiego, heteronim. Oznacza stworzoną przez autora fikcyjną postać, jego alter ego, obdarzone osobną biografią, wyglądem, tożsamością, stylem czy poglądami, które wcale nie muszą pokrywać się z poglądami rzeczywistego twórcy.

Punktem wyjścia będzie wystawa w Bunkrze Sztuki, przegląd współczesnych praktyk wykorzystujących strategię heteronimu. To pierwsza wystawa przeglądowa tego rodzaju. Zostaną na niej pokazane dokumentacje prac wielu artystów. Będą to m.in. Marcel Duchamp (jako Rrose Selavy), Walid Raad (jako The Atlas Group), Brian O'Doherty (jako Patrick Ireland), Renzo Martens (jako Renzo Martens), Alec Soth (jako Lester B Morrison), Simon Fujiwara (jako jego ojciec), William Kentridge (jako Kentridge vs Kentridge), Joe Scanlon (jako Donnell Woolford) a także wielu innych, którzy wykorzystują w swojej twórczości fikcyjne postaci.

Na program "Alias" złożą się prace czterdziestu czterech artystów i pisarzy, których prace przedstawione zostaną w różnych punktach miasta. Autorzy zostali zachęceni do porzucenia własnego "ja", dotychczasowego stylu, i znalezienia języka dla wymyślonej osoby. Kuratorzy podejmują w ten sposób problem związków pomiędzy fikcją a rzeczywistością, a także kwestię ograniczeń tożsamości i jej konstrukcji w języku. Wszystkie projekty powstają na zamówienie krakowskiego festiwalu i będą miały swoją premierę w maju 2011.

W projekcie uczestniczą między innymi następujący artyści: Gabriel Orozco, David Goldblatt, Alec Soth, Matthew Buckingham, Johan Grimonprez, Jeremy Deller, Marine Hugonnier, Andro Wekua, Ketuta Alexi-Meskhishvili, Lisa Brice, Roe Etheridge, Celine Condorelli, Beatrice Gibson, Polly Braden, Elizabeth McAlpine, Godfried Donkor, Clare Strand i Gordon MacDonald, Rut Blees Luxemburg, Rafil Kroll-Zaidi. W gronie pisarzy - autorów fikcyjnych sylwetek - znajdują się: Siddhartha Mukherjee, Lynne Tillman, Ivan Vladislavic, Brad Zellar, Fernando Pessoa, Jennifer Higgie, Clare Carolin, Sean O'Toole, John Haskell, Avery Gordon, Brian Dillon, David Campany, Helen Dewitt, Ekow Eshun, Alexander Düttman, Chris Mullen, Brown & Bri, Gemma Sieff.

Podczas Miesiąca Fotografii odbędą się także finały dwóch konkursów fotograficznych, o których pisaliśmy już wcześniej.

Program wystaw uzupełniają dziesiątki imprez towarzyszących: spotkania, wykłady, dyskusje panelowe, warsztaty, przegląd portfolio, projekcje filmów, czytelnia, spotkania z artystami, multimedialne projekcje fotografii zorganizowane w przestrzeni miasta pod szyldem Slide Nite. Nowością będzie możliwość zakupu prac pokazywanych w ramach sekcji ShowOFF. W roku 2011 Festiwal poświęcony będzie także niskonakładowym publikacjom, tworzonym przez artystów i wciąż raczkującemu rynkowi kolekcjonerskiemu w Polsce.

Zachęcamy do lektury rozmowy z Adamem Broombergiem i Oliverem Chanarinem, którą udało nam się przeprowadzić, kiedy artyści odwiedzili Polskę na początku lutego tego roku.

Więcej informacji na temat Festiwalu znajdziemy na stronie: www.photomonth.com.


Miesiąc Fotografii w Krakowie
Termin: 13.05-12.06.2011

Otwarcie Sekcji ShowOFF: 10.05-12.05.2011
Weekend otwierający Festiwal: 13.05-15.05.2011
Wykłady, spotkania, wydarzenia towarzyszące: 13.05-29.05.2011
Zakończenie Festiwalu: 12.06.2011
Komentarze
Polecane artykuły
„Wciskając spust migawki, musisz wiedzieć czego szukasz” - rozmowa z Tomaszem Lazarem
19 Cze 2019
O najnowszych projektach, przejściu z ulicy do studia, pracy z aparatem średnioformatowym i tym co robić, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w fotografii ulicznej rozmawiamy z Tomaszem Lazarem.
0
Oto najlepsze zdjęcia nocnego nieba. Poznaliśmy finalistów konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019
18 Cze 2019
Insight Investment Astronomy Photographer of the Year już po raz jedenasty przyznaje nagrody za najlepsze zdjęcia nocnego nieba. Zobaczcie prace tegorocznych finalistów.
0
Nieznane światy na zdjęciach laureatów National Geographic Travel Photographer of the Year 2019
17 Cze 2019
Zobacz uroki najdalszych zakątków naszej planety na zdjęciach laureatów tegorocznego National Geographic Travel Photographer of the Year.
0
Ponad 20 tys. historycznych zdjęć Bliskiego Wschodu dostępnych do pobrania za darmo
4 Cze 2019
Dziś Bliski Wschód przede wszystkim kojarzy się z wojną. Zobaczcie, jak wyglądał w czasach swojej świetności. Arab Image Foundation udostępnia kilkadziesiąt tysięcy archiwalnych zdjęć z krajów arabskich, obejmujących okres od połowy XIX wieku, aż po czasy współczesne.
1