Miesiąc Fotografii w Krakowie 2011 - pierwsze doniesienia

Znamy już pierwsze szczegóły dotyczące tegorocznej edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie. Po raz pierwszy do pracy nad Programem Głównym Festiwalu, który nosi tytuł "Alias", zaproszono kuratorów zewnętrznych - artystyczny duet z Wielkiej Brytanii - Adama Broomberga i Olivera Chanarina. Weekend otwierający Festiwal to 13-15 maja 2011.
fot. Kamil Zacharski

Miesiąc Fotografii w Krakowie to jedna z największych w Polsce imprez poświęconych sztukom wizualnym. Jest także zaliczany do grona czołowych europejskich festiwali fotograficznych. Na program dziewiątej edycji złoży się sześćdziesiąt wydarzeń - wystaw i akcji - odbywających się w niemal wszystkich krakowskich instytucjach związanych ze sztuką, w przestrzeni publicznej i miejscach zaadaptowanych na potrzeby Festiwalu. Po raz pierwszy do pracy nad Programem Głównym Festiwalu zaproszono kuratorów zewnętrznych: będzie to artystyczny duet z Wielkiej Brytanii, który tworzą Adam Broomberg i Oliver Chanarin.

Główny program Miesiąca Fotografii 2011 nosi tytuł "Alias". Inspiracją stał się pewien rodzaj pseudonimu literackiego, heteronim. Oznacza stworzoną przez autora fikcyjną postać, jego alter ego, obdarzone osobną biografią, wyglądem, tożsamością, stylem czy poglądami, które wcale nie muszą pokrywać się z poglądami rzeczywistego twórcy.

Punktem wyjścia będzie wystawa w Bunkrze Sztuki, przegląd współczesnych praktyk wykorzystujących strategię heteronimu. To pierwsza wystawa przeglądowa tego rodzaju. Zostaną na niej pokazane dokumentacje prac wielu artystów. Będą to m.in. Marcel Duchamp (jako Rrose Selavy), Walid Raad (jako The Atlas Group), Brian O'Doherty (jako Patrick Ireland), Renzo Martens (jako Renzo Martens), Alec Soth (jako Lester B Morrison), Simon Fujiwara (jako jego ojciec), William Kentridge (jako Kentridge vs Kentridge), Joe Scanlon (jako Donnell Woolford) a także wielu innych, którzy wykorzystują w swojej twórczości fikcyjne postaci.

Na program "Alias" złożą się prace czterdziestu czterech artystów i pisarzy, których prace przedstawione zostaną w różnych punktach miasta. Autorzy zostali zachęceni do porzucenia własnego "ja", dotychczasowego stylu, i znalezienia języka dla wymyślonej osoby. Kuratorzy podejmują w ten sposób problem związków pomiędzy fikcją a rzeczywistością, a także kwestię ograniczeń tożsamości i jej konstrukcji w języku. Wszystkie projekty powstają na zamówienie krakowskiego festiwalu i będą miały swoją premierę w maju 2011.

W projekcie uczestniczą między innymi następujący artyści: Gabriel Orozco, David Goldblatt, Alec Soth, Matthew Buckingham, Johan Grimonprez, Jeremy Deller, Marine Hugonnier, Andro Wekua, Ketuta Alexi-Meskhishvili, Lisa Brice, Roe Etheridge, Celine Condorelli, Beatrice Gibson, Polly Braden, Elizabeth McAlpine, Godfried Donkor, Clare Strand i Gordon MacDonald, Rut Blees Luxemburg, Rafil Kroll-Zaidi. W gronie pisarzy - autorów fikcyjnych sylwetek - znajdują się: Siddhartha Mukherjee, Lynne Tillman, Ivan Vladislavic, Brad Zellar, Fernando Pessoa, Jennifer Higgie, Clare Carolin, Sean O'Toole, John Haskell, Avery Gordon, Brian Dillon, David Campany, Helen Dewitt, Ekow Eshun, Alexander Düttman, Chris Mullen, Brown & Bri, Gemma Sieff.

Podczas Miesiąca Fotografii odbędą się także finały dwóch konkursów fotograficznych, o których pisaliśmy już wcześniej.

Program wystaw uzupełniają dziesiątki imprez towarzyszących: spotkania, wykłady, dyskusje panelowe, warsztaty, przegląd portfolio, projekcje filmów, czytelnia, spotkania z artystami, multimedialne projekcje fotografii zorganizowane w przestrzeni miasta pod szyldem Slide Nite. Nowością będzie możliwość zakupu prac pokazywanych w ramach sekcji ShowOFF. W roku 2011 Festiwal poświęcony będzie także niskonakładowym publikacjom, tworzonym przez artystów i wciąż raczkującemu rynkowi kolekcjonerskiemu w Polsce.

Zachęcamy do lektury rozmowy z Adamem Broombergiem i Oliverem Chanarinem, którą udało nam się przeprowadzić, kiedy artyści odwiedzili Polskę na początku lutego tego roku.

Więcej informacji na temat Festiwalu znajdziemy na stronie: www.photomonth.com.


Miesiąc Fotografii w Krakowie
Termin: 13.05-12.06.2011

Otwarcie Sekcji ShowOFF: 10.05-12.05.2011
Weekend otwierający Festiwal: 13.05-15.05.2011
Wykłady, spotkania, wydarzenia towarzyszące: 13.05-29.05.2011
Zakończenie Festiwalu: 12.06.2011
Komentarze
Polecane artykuły
Witold Ziomek i Michał Sadowski nagrodzeni w konkursie fotografii dronowej Skypixel 2018
22 Mar 2019
Poznaliśmy wyniki tegorocznej odsłony jednego z największych konkursów fotografii lotniczej. Wśród laureatów znalazło się dwóch Polaków. Zobaczcie galerię najlepszych podniebnych zdjęć.
0
Poczuj magię natury płynącą ze zdjęć laureatów International Garden Photographer of the Year
21 Mar 2019
Za nami 12. edycja prestiżowego konkursu International Garden Photographer of the Year. Jak zwykle otrzymujemy urok przyrody najdalszych zakątków świata oraz prawdziwy czar natury z całą paletą barw zaprezentowanych na nagrodzonych zdjęciach laureatów.
0
Polacy wśród zwycięzców FEP European Professional Photographer of the Year 2019. Zobacz najlepsze prace
19 Mar 2019
Organizacja FEP od 1999 roku zrzesza i wspiera zawodowych fotografów pracujących na terenie Europy. Od dekady organizuje także konkurs fotograficzny. Miło nam poinformować, że w tym roku na podium stanęli także fotografowie z Polski.
0
“Nie chcę produkować obrazów, które dostaną dużo lajków na Instagramie” - Rozmowa z Rafałem Milachem
15 Mar 2019
O nowych projektach i wielopłaszczyznowych narracjach, w których mierzy się z problemami współczesnego świata, z pierwszym Polakiem zaproszonym do Magnum Photos rozmawia Marcin Grabowiecki.
4