Spotkanie z cyklu "Czytanie Dłubaka" w Galerii Asymetria

Autor: Marcin Grabowiecki

15 Październik 2010
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy do Galerii Asymetria na rozmowę zatytułowaną "Marksizm i Nowocześni". Drugie spotkanie z cyklu "Czytanie Dłubaka" odbędzie się w środę 20 października o godz. 19:00, a wezmą w nim udział prof. Waldemar Baraniewski oraz dr Maciej Szymanowicz.

Fundacja Archeologia Fotografii i Galeria Asymetria zapraszają na drugie spotkanie z cyklu "Czytanie Dłubaka" zatytułowane "Marksizm i Nowocześni". Rozmowę poprowadzą prof. Waldemar Baraniewski - Instytut Historii Sztuki UW oraz dr Maciej Szymanowicz - UAM w Poznaniu, Galeria "pf".

Rozmowa będzie dotyczyła tekstów:

  • W przedsionku i na wystawie. Uwagi o wystawie fotografii artystycznej pod hasłem "Pokój zwycięża" opublikowanym w "Świecie Fotografii" 1950 nr 14
  • Referat Zbigniewa Dłubaka wygłoszony na słynnej I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w 1948 roku

Powyższe teksty są dostępne na stronie Fundacji pod adresem: www.archeologiafotografii.pl.

Cykl ma na celu przypomnienie dorobku teoretycznego Zbigniewa Dłubaka.

Zbigniew Dłubak (26.04.1921 Radomsko - 21.08.2005 Warszawa) Fotograf, malarz, teoretyk sztuki, wieloletni redaktor miesięcznika "Fotografia", jedna z czołowych postaci polskiego środowiska fotograficznego po 1945 roku. Jako fotograf debiutował w 1947 roku eksperymentalnymi pracami nawiązującymi do doświadczenia awangardy okresu międzywojennego. Jeszcze przed II w. ś. podjął pierwsze próby malarskie. Żołnierz Gwardii Ludowej. Jako cywil w czasie Powstania Warszawskiego został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Mauthausen (poznał tam Mariana Bogusza). W latach 1947-49 brał aktywny udział w życiu artystycznym w Polsce. Działał w sekcji plastyki w Klubie Młodych Artystów i Naukowców w Warszawie, gdzie w 1948 roku zadebiutował indywidualną wystawą fotograficzną. Wział udział w I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie. W 1950 stracił pracę, został wyrzucony z wojska i utrzymywał się z fotograficznych zamówień.

W 1953 objął redakcję miesięcznika "Fotografia" (do 1972 r.) i stopniowo powracał do aktywnego życia artystycznego. W 1955 współtworzył Grupę 55. W latach 50. porzucił początkowy, eksperymentalny kierunek i fotografował banalną rzeczywistość - pejzaże miejskie i podmiejskie, widoki z okien, a od schyłku lat 50. zdjęcia we wnętrzach, głównie we własnej pracowni (przedmioty, fragmenty pomieszczeń, akty). Zbiór ten, nazwany Egzystencje, został częściowo wykorzystany do fotograficznego environment Ikonosfera I w 1967 roku. Od 1970 poświęcił się analizie mechanizmów powstawania i utrwalania bądź zanikania znaków i znaczeń, do których odsyłają, czego wyrazem są takie cykle jak malarski Systemy i fotograficzne Gestykulacje, Kolekcja i Czynność, Gest, a także Desymbolizacje. Od początku lat 80., ponownie zainteresowany percepcją, asymilacją i pamiętaniem obrazów realizował do końca życia fotograficzno-malarski cykl Asymetria. Od 1982 roku mieszkał w Meudon pod Paryżem. Współpracował z warszawskimi galeriami "Krzywe Koło", "Współczesna", "Foksal" i "Remont", a także wrocławskimi - "Permafo" i "Seminarium-Foto-Medium-Art". Był współorganizatorem głośnych wystaw Fotografia subiektywna i Fotografowie poszukujący. W latach 1965-1975 był wykładowcą na PWSSP i PWSFTviT w Łodzi. Wraz ze swymi absolwentami i studentami powołał grupę "Seminarium Warszawskie", działającą w latach 1975-1981.

Spotkanie z cyklu "Czytanie Dłubaka" zatytułowane "Marksizm i Nowocześni"
Termin: 20.10.2010, godz. 19:00

Fundacja Archeologia Fotografii
Galeria Asymetria
ul. Nowogrodzka 18a / 8a
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Fotografia miejska - 5 wskazówek jak uchwycić energię metropolii
Fotografia miejska - 5 wskazówek jak uchwycić energię metropolii
Jak przygotować się na fotograficzne miejskie łowy? Jak wybrać i jak ustawić aparat by nie stracić żadnej klatki? Gdzie szukać ciekawych ujęć i jak komponować kadry? Odpowiedzi na te i inne...
9
Perseidy 2021: Jak sfotografować sierpniowy deszcz meteorów?
Perseidy 2021: Jak sfotografować sierpniowy deszcz meteorów?
W noc z 12 na 13 sierpnia 2021 roku przypada maksimum Perseidów, nazywane potocznie nocą spadających gwiazd. Podpowiadamy jak obserwować i uchwycić na zdjęciach to coroczne widowisko.
25
Photo Plus Learning Lens - darmowe kursy fotografii online
Photo Plus Learning Lens - darmowe kursy fotografii online
Organizatorzy amerykańskich targów Photo Plus wystartowali z platformą Learning Lens, dzięki której będziemy mogli zgłębiać najprzeróżniejsze tajniki fotografii i...
8
Powiązane artykuły