Spotkanie z cyklu "Czytanie Dłubaka" w Galerii Asymetria

Zapraszamy do Galerii Asymetria na rozmowę zatytułowaną "Marksizm i Nowocześni". Drugie spotkanie z cyklu "Czytanie Dłubaka" odbędzie się w środę 20 października o godz. 19:00, a wezmą w nim udział prof. Waldemar Baraniewski oraz dr Maciej Szymanowicz.
Fundacja Archeologia Fotografii i Galeria Asymetria zapraszają na drugie spotkanie z cyklu "Czytanie Dłubaka" zatytułowane "Marksizm i Nowocześni". Rozmowę poprowadzą prof. Waldemar Baraniewski - Instytut Historii Sztuki UW oraz dr Maciej Szymanowicz - UAM w Poznaniu, Galeria "pf".

Rozmowa będzie dotyczyła tekstów:
  • W przedsionku i na wystawie. Uwagi o wystawie fotografii artystycznej pod hasłem "Pokój zwycięża" opublikowanym w "Świecie Fotografii" 1950 nr 14
  • Referat Zbigniewa Dłubaka wygłoszony na słynnej I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w 1948 roku
Powyższe teksty są dostępne na stronie Fundacji pod adresem: www.archeologiafotografii.pl.

Cykl ma na celu przypomnienie dorobku teoretycznego Zbigniewa Dłubaka.

Zbigniew Dłubak (26.04.1921 Radomsko - 21.08.2005 Warszawa) Fotograf, malarz, teoretyk sztuki, wieloletni redaktor miesięcznika "Fotografia", jedna z czołowych postaci polskiego środowiska fotograficznego po 1945 roku. Jako fotograf debiutował w 1947 roku eksperymentalnymi pracami nawiązującymi do doświadczenia awangardy okresu międzywojennego. Jeszcze przed II w. ś. podjął pierwsze próby malarskie. Żołnierz Gwardii Ludowej. Jako cywil w czasie Powstania Warszawskiego został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Mauthausen (poznał tam Mariana Bogusza). W latach 1947-49 brał aktywny udział w życiu artystycznym w Polsce. Działał w sekcji plastyki w Klubie Młodych Artystów i Naukowców w Warszawie, gdzie w 1948 roku zadebiutował indywidualną wystawą fotograficzną. Wział udział w I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie. W 1950 stracił pracę, został wyrzucony z wojska i utrzymywał się z fotograficznych zamówień.

W 1953 objął redakcję miesięcznika "Fotografia" (do 1972 r.) i stopniowo powracał do aktywnego życia artystycznego. W 1955 współtworzył Grupę 55. W latach 50. porzucił początkowy, eksperymentalny kierunek i fotografował banalną rzeczywistość - pejzaże miejskie i podmiejskie, widoki z okien, a od schyłku lat 50. zdjęcia we wnętrzach, głównie we własnej pracowni (przedmioty, fragmenty pomieszczeń, akty). Zbiór ten, nazwany Egzystencje, został częściowo wykorzystany do fotograficznego environment Ikonosfera I w 1967 roku. Od 1970 poświęcił się analizie mechanizmów powstawania i utrwalania bądź zanikania znaków i znaczeń, do których odsyłają, czego wyrazem są takie cykle jak malarski Systemy i fotograficzne Gestykulacje, Kolekcja i Czynność, Gest, a także Desymbolizacje. Od początku lat 80., ponownie zainteresowany percepcją, asymilacją i pamiętaniem obrazów realizował do końca życia fotograficzno-malarski cykl Asymetria. Od 1982 roku mieszkał w Meudon pod Paryżem. Współpracował z warszawskimi galeriami "Krzywe Koło", "Współczesna", "Foksal" i "Remont", a także wrocławskimi - "Permafo" i "Seminarium-Foto-Medium-Art". Był współorganizatorem głośnych wystaw Fotografia subiektywna i Fotografowie poszukujący. W latach 1965-1975 był wykładowcą na PWSSP i PWSFTviT w Łodzi. Wraz ze swymi absolwentami i studentami powołał grupę "Seminarium Warszawskie", działającą w latach 1975-1981.


Spotkanie z cyklu "Czytanie Dłubaka" zatytułowane "Marksizm i Nowocześni"
Termin: 20.10.2010, godz. 19:00

Fundacja Archeologia Fotografii
Galeria Asymetria
ul. Nowogrodzka 18a / 8a
Warszawa
Komentarze
Polecane artykuły
Życie fotograficzne i uczuciowe - historia Tadeusza Rolke
20 Maj 2019
Świadek minionego stulecia - powstaniec warszawski, przymusowy robotnik, stalinowski więzień i... bon vivant. Od kilkudziesięciu lat nie rozstaje się z aparatem, inspirując kolejne pokolenia artystów. Właśnie kończy 90 lat. Życie i twórczość kultowego fotografa przybliża autorka wywiadu rzeki z Tadeuszem Rolke, Małgorzata Purzyńska.
0
Nie żyje Bogdan Konopka - wybitny przedstawicieli nurtu „fotografii elementarnej“, autor pierwszej Kolekcji Wrzesińskiej
20 Maj 2019
W wieku 66 lat zmarł Bogdan Konopka - jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu „fotografii elementarnej“, odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
0
Young Poland 2019 - oto najlepsze zdjęcia młodych polskich fotografów z konkursu Grand Press Photo
17 Maj 2019
Young Poland to specjalna sekcja konkursu GPP, kierowana do twórców, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia. Zobaczcie, jakie zdjęcie podbiły w tym roku serca jurorów.
2
Poznaliśmy laureatów Grand Press Photo 2019. Zobacz najlepsze polskie zdjęcia prasowe minionego roku
16 Maj 2019
Tegoroczna edycja najważniejszego polskiego konkursu fotografii prasowej Grand Press Photo dobiegła końca. Oto najlepsze zdjęcia polskich fotoreporterów.
8