(Miasto). Masa. Maszyna. Fotodizajn 2 - wystawa w Galerii Asymetria

Autor: Marcin Grabowiecki

18 Kwiecień 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Warszawska Galeria Asymetria zaprasza na drugą odsłonę Fotodizajnu. Na wystawie "(Miasto). Masa. Maszyna" pokazane zostaną prace Tadeusza Sumińskiego, Mikołaja Grospierre'a, Zbigniewa Dłubaka, Wojciecha Plewińskiego, Wiktora Pentala oraz Tomasza Szerszenia. Wernisaż w sobotę, 21 kwietnia w godz. 19:00-21:00.
Wojciech Plewiński, Konkurs SAM-ów, 1959

Organiczność, znana nam najlepiej z funkcjonowania społeczeństwa, stanie się inspiratorką konstrukcji artystycznej. Dzieło sztuki będzie uorganizowane społecznie. Dzieło sztuki będzie społeczeństwem. Tadeusz Peiper.

Druga odsłona Fotodizajnu, fotograficznego spojrzenia na wzornictwo przemysłowe okresu PRL-u, podejmuje tę tematykę w odniesieniu do pojęć "(Miasto).Masa. Maszyna."

Obraz/słowo miasto zawieszone przez epoche nawiasu, na wystawie Fotodizajnu zostanie pokazany nie tyle przez dokumentalne widoki kształtów architektury, maszyn i masy społecznej, ale w jego fotograficznej rejestracji znaku artystycznego wykorzystywanego we wzornictwie tego czasu. Artystyczna wizja awangardy miasta-masy-maszyny zastosowana przez architektoniczne i fabryczne realizacje okresu komunizmu w naszej odsłonie przyjmują formę fotograficznej entropii.

Entropia przekształca niezauważalne "miejsca" w "nie-miejsca", porządek w nieporządek, użyteczne w bezużyteczne. Rzuca tym samym wyzwanie naszemu modelowi wiedzy, opartemu - ciągle - na micie postępu i nieustannej kumulacji - jak napisał Tomasz Szerszeń. Obserwacja ta nie została pominięta przez obiektyw aparatu fotograficznego.

Na wystawie (Miasto). Masa. Maszyna. Fotodizajn 2 pokazane zostaną zdjęcia fabryk autorstwa Tadeusza Sumińskiego z lat 60-tych i 70-tych oraz fotomontaż "Entropia" Mikołaja Grospierre'a będący rodzajem komentarza do prac Sumińskiego. Konceptualne widoki Stadionu Dziesięciolecia Zbigniewa Dłubaka (1955), w specjalnie na tę okazję przygotowanym portfolio. Zdjęcia Wojciecha Plewińskiego z konkursu Samów w 1959 r, na placu Defilad w Warszawie - rajdu samochodów - prototypów wyprodukowanych własnoręcznie przez obywateli. Zdjęcia Wiktora Pentala z Nowej Huty, osiedla choć zamówionego ponoć przez Stalina to jednak zbudowanego na planie neobarokowo-neorenesansowo-neoklasycystycznym z komentarzem "Typologii" ornamentu socrealistycznego autorstwa Tomasza Szerszenia.

Wystawa jest przygotowana przez galerię Asymetria we współpracy z Fundacją Archeologia Fotografii oraz Fundacją Imago Mundi.

Kurator : Rafał Lewandowski

Aranżacja wystawy: Aneta Faner i Piotr Duma

Współpraca: Ola Brzozowska

(Miasto). Masa. Maszyna. Fotodizajn 2
Wernisaż: 21.04.2012, godz. 19:00-22:00
Termin: 22.04-15.06.2012

Galeria Asymetria
Dom Funkcjonalny
ul. Jakubowska 16
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Galeria Rynek 30 - nowa przestrzeń dla twórców związanych z Warszawą. Na start projekt o nieznanej historii Kampinosu
Galeria Rynek 30 - nowa przestrzeń dla twórców związanych z Warszawą. Na start projekt o nieznanej...
W Muzeum Warszawy powstaje nowe miejsce dla młodych artystek i artystów, podejmujących w twórczości tematy aktualne i istotne dla społeczności miasta. Pierwsza...
7
Spotkanie z Zuzą Krajewską i Jakubem Skrzywankiem
Spotkanie z Zuzą Krajewską i Jakubem Skrzywankiem
Wszyscy Jesteśmy Fotografami zaprasza na drugie spotkanie w ramach projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z... vol. 4”. Twórcy porozmawiają o swoim...
5
Vintage Photo Festival - święto fotografii analogowej po raz siódmy w Bydgoszczy
Vintage Photo Festival - święto fotografii analogowej po raz siódmy w Bydgoszczy
Wystawy, warsztaty, giełda sprzętu i wiele więcej. Już 17 września rusza w Bydgoszczy festiwal dla miłośników fotografii analogowej, czyli Vintage Photo Festival.
6
Powiązane artykuły