Wystawa "Foto-soc-dizajn 50.60." w Galerii Asymetria

0

Autor: Marcin Grabowiecki

21 Luty 2012
Artykuł na: 6-9 minut
Warszawska Galeria Asymetria zaprasza na wystawę "Foto-soc-dizajn 50.60.", która jest pierwszą odsłoną projektu "Polski Fotodizajn". Zobaczycie na niej fotografie dizajnu autorstwa Zbigniewa Dłubaka, Tadeusza Sumińskiego oraz Wojciecha Plewińskiego. Wernisaż w sobotę, 25 lutego o godz. 19:00.
Tadeusz Sumiński, Dworzec Warszawa Śródmieście, 1963

Wystawa "Foto-soc-dizajn 50.60." stanowi pierwszą odsłonę projektu "Polski Fotodizajn" o charakterze badawczym, wystawowym i edytorskim, zainicjowanym przez galerię Asymetria, Fundację Archeologia Fotografii i Raster. Naszym zamierzeniem jest przyjrzenie się historii szczególnego gatunku fotograficznego - fotografii dizajnu. Poprzez cykl wystaw oraz podsumowującą ją publikację albumową chcemy odkryć na nowo intrygującą, ale mało znaną część dorobku polskich fotografików, a przy okazji ukazać historię polskiego XX-wiecznego dizajnu z innej niż dotychczas perspektywy. Interesuje nas nie tylko rola fotografii w kreowaniu aury produktu i jego "ikoniczności", znaczenie dokumentacji fotograficznej dla historiografii, ale również przedmiot i towar jako temat fotograficzny, relacja między artystycznym a komercyjnym wymiarem fotografii.

Proporcje pokazów ustanawia tutaj historia polskiej fotografii a nie kultowy dizajn, którego kariera przyspiesza razem z rozwojem technologii produkcji.

Wojciech Plewiński, Ogólnopolski Salon Architektury Wnętrz (modelka Krystyna Zachwatowicz), 1958

Na wystawie w galerii Asymetria w pierwszej kolejności zobaczycie prace klasyka polskiej fotografii Zbigniewa Dłubaka, który w latach 60-tych w opinii Urszuli Czartoryskiej zrobił również najciekawszą aranżację wnętrza sklepu z użyciem fotografii. Jego projekt salonu "Adam" z konfekcją męską przy ul. Świętokrzyskiej (1962), pełny jest "dwuznacznego" dowcipu - młody elegancki człowiek, leżący na ścianie i wydłużony do niemożliwości pokazany zostaje na fotografii w innych miejscach sklepu w perspektywie nadrealistycznej.

Po raz pierwszy pokazane zostaną fotografie Tadeusza Sumińskiego, kojarzonego powszechnie z fotografią krajobrazu. Był on wieloletnim współpracownikiem Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, dla którego fotografował wzornictwo, modę i architekturę. Materiał prezentujący warszawskie dworce PKP z 1963 r. odnosi się do artystycznego credo autora: Za najwyższą wartość w fotografii uważam jej dokumentalność, ale nie potrafię pozbyć się chęci estetyzowania.

Wojciech Plewiński, Ogólnopolski Salon Architektury Wnętrz, 1958

W końcu zobaczycie kontynuację błyskotliwego reportażu Wojciecha Plewińskiego z Ogólnopolskiego Salonu Architektury Wnętrz w Krakowie (1958), gdzie nowoczesne meble - prototypy przeznaczone dla masowego odbiorcy pokazane w poodwilżowej estetyce, dzięki obecności modelki (Krystyna Zachwatowicz) tworzą aurę pełną erotyzmu. Ponadto w gablocie zostaną pokazane historyczne zdjęcia i projekty Wojciecha Zamecznika z najważniejszego pokazu dizajnu okresu odwilży: Ogólnopolskiej Wystawy Architektury Wnętrz w warszawskiej Zachęcie (1957).

Foto-soc-dizajn 50.60
Wernisaż: 25.02.2012, godz. 19:00-22:00
Termin: 27.02-3.04.2012

Galeria Asymetria / Dom Funkcjonalny
ul. Jakubowska 16
Warszawa

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Kasia Trojak i Natalia Poniatowska znalazły się w gronie finalistek konkursu organizowanego przez prestiżowy magazyn British Journal of Photography. Jego celem jest promocja kobiet pracujących w...
23
0
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystartowało z serią plenerowych wystaw, które pozwolą nam spojrzeć na rzeczywistość ostatnich kilku miesięcy okiem...
17
1
Najlepsze zdjęcia  konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Najlepsze zdjęcia konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Organizowany przez platformę Photocrowd i fundację charytatywną Buglife konkurs, daje nam wgląd w świat, którego na co dzień nie zauważamy. I przypomina, że wymaga on również ochrony.
18
0
Powiązane artykuły