Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Wasyl Jermiłow „Pałac Pionierów i inne projekty. Fotografia wernakularna”

0

Autor: Maciej Luśtyk

21 Lipiec 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Galeria Asymetria zaprasza na wernisaż wystawy prac Wasyla Jermiłowa pod tytułem „Pałac Pionierów i inne projekty. Fotografia wernakularna”. Przekrojowa ekspozycja prezentuje dokonania z różnych okresów twórczości Jermiłowa - jednego z najważniejszych awangardowych artystów ukraińskich.

Wasyl Jermiłow (1894–1968) był awangardowym artystą ukraińskim, działającym głównie w Charkowie. Określany jako założyciel ukraińskiej wersji konstruktywizmu, odkrywany jest dzisiaj w Polsce. Na tej pierwszej polskiej wystawie w Galerii Asymetrii pokazane zostaną archiwalne fotografie z lat 20. i 30. XX wieku oraz z lat późniejszych, które prezentują część dorobku artysty. Fotografie - dokumenty wykonane jeśli nie przez samego artystę to z pewnością pod jego opieką, a pochodzące z prywatnego archiwum kuratora i przyjaciela artysty, Dymitra Horbaczowa.

W połowie lat 30-tych Jermiłow wykonał dekoracje wnętrz Pałacu Pionierów, pierwszego w Sowietach, zaadoptowanego w historycznej siedzibie władz Ukrainy, łącząc kolorystycznie inspiracje z awangardowej architektury i ukraińskiej sztuki ludowej. W swojej pracy wykonywał portrety fotograficzne w stylistyce Bauhasu, a także łączył fotografię z innymi mediami. Tworzył reliefy i kolaże. Eksperymentował z gatunkami klasycznymi - portretem, martwą naturą.

Wernisaż wystawy odbędzie się 25 lipca 2015 roku ogodzinie 19:00 w Galerii Asymetrii, przy ul. Jakubowskiej 16 w Warszawie. Prace będzie można oglądać do 5 września 2015. 29 lipca o godzinie 18:00 odbędzie się natomiast poświęcony artyście wykład Tatyany Pavlovej oraz pokaz filmu „Konstruktor Wasyl Jermiłow”. Więcej informacji na temat wystawy znajdziecie na stronie asymetria.eu.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Wystaw się w CSW to jedna z niewielu inicjatyw, która daje możliwość prezentacji prac niezależnym i początkującym twórcom. Nabór do tegorocznej edycji potrwa do 22...
7
0
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Dobiega końca promocja „Natychmiastowy rabat”, w ramach której poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzęt możemy kupić z upustem sięgającym nawet 1800 zł. Rabaty...
4
0
Zagłosuj na najlepsze produkty fotograficzne i odbierz darmowe wydanie magazynu
Zagłosuj na najlepsze produkty fotograficzne i odbierz darmowe wydanie magazynu
Wybierz z nami najlepsze produkty minionego roku i pomóż ulepszać stronę Fotopolis. Głosować w plebiscycie i ankiecie można jeszcze do 9 stycznia. Każdy, kto weźmie...
6
0