4. edycja Warsaw Gallery Weekend

Autor: Marcin Grabowiecki

22 Wrzesień 2014
Artykuł na: 4-5 minut
W najbliższy weekend, w dniach 26-28 września odbędzie się 4. edycja Warsaw Gallery Weekend - wspólne przedsięwzięcie warszawskich galerii, wśród których nie zabrakło tych zajmujących się fotografią.
Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Warsaw Gallery Weekend to cały weekend wypełniony sztuką, wydarzeniami artystycznymi, spotkaniami i spacerami. Co roku w tym samym terminie warszawskie galerie prywatne przygotowują wspólny, premierowy program, daleko wykraczający poza ich codzienną działalność. Zasadnicza część programu Warsaw Gallery Weekend to materiał premierowy, świeży - prosto z pracowni artystycznych, prezentowany w najbardziej bezpośredniej formie: przez twórców i kuratorów.

W tym roku wieczór inauguracyjny odbędzie się w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki 26 września o godzinie 21:00. W programie m.in.: performance Zbigniewa Warpechowskiego na tle wystawy “Zbigniew Warpechowski. To” (godz. 22.00).

Do udziału w Warsaw Gallery Weekend zaproszeni są wszyscy - specjaliści, kuratorzy, krytycy, pasjonaci sztuki współczesnej, ale także ci, którzy szukają ciekawych alternatyw na kulturalnej mapie Warszawy. Im wszystkim Warsaw Gallery Weekend proponuje zróżnicowany program, systematyzujący najważniejsze dla sztuk wizualnych zjawiska i trendy, nie pomijający roli tradycji i klasyki.

W tegorocznej Warsaw Gallery Weekend wezmą udział 22 galerie, wśród nich te, które prezentują fotografię, m.in.: Asymetria, Czułość, Fundacja Archeologii Fotografii, Galeria Le Guern, Lookout Gallery i Starter. Zobaczymy prace takich artystów jak: Aneta Grzeszykowska (Galeria Raster), Nicolas Grospierre w małżeńskim duecie z Olgą Mokrzycką (BWA Warszawa), Andrzej Świetlik (Lookout Gallery) oraz Marek Piasecki (Asymetria).

Ponadto czeka na nas: zbiorowa wystawa w Czułości (Nampei Akaki, Franciszek Buchner, Paweł Eibel, Stanisław Legus, Weronika Ławniczak, Witek Orski, Johann Winkelmann, Vova Vorotniov, Janek Zamoyski) i w Starterze (Bownik i Marcelina Gunia, Alicja Bielawska, Michał Grochowiak, Magdalena Karpińska, Agnieszka Grodzińska, Janusz Łukowicz, Mikołaj Moskal, Anna Zaradny), kolekcja Ewy Franczak i Stefana Okołowicza w Fundacji Archeologii Fotografii oraz zbiorowa wystawa w Leto (Aleksandra Chciuk, Kaja Dobrowolska, Łukasz Kuś, Łukasz Filak, Andac Karabeyoglu, Magdalena Kulak, Paweł Jóżwicki, Kajetan Pluis, Katarzyna Parejko).

Głównym celem Warsaw Gallery Weekend jest przybliżenie szerokiej publiczności roli jaką pełnią galerie prywatne. Jako niepubliczne instytucje kultury, finansowane ze sprzedaży dzieł sztuki i dzięki prywatnemu mecenatowi, są źródłem prawdziwej artystycznej wolności, miejscem gdzie twórcy ponoszą największe ryzyko, które współdzielą z właścicielami i kuratorami galerii. W pragmatycznym znaczeniu galerie to też miejsca pracy dla galerzystów, współpracowników. Poprzez sprzedaż dzieł sztuki do prywatnych i publicznych kolekcji galerie są głównym źródłem utrzymania dla żyjących artystów - mówi Marta Kołakowska z Galerii Leto.

Pierwszy weekend jesieni to od czterech lat prawdziwy początek sezonu artystycznego. To zarazem najlepsza okazja, by wolny czas spędzić w wyjątkowym, artystycznym otoczeniu, poznać artystów i kuratorów, odwiedzić pracownie, podyskutować i poszerzyć horyzonty.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.

Szczegółowy program znajdziecie na stronie: warsawgalleryweekend.pl

Warsaw Gallery Weekend
Termin: 26-28 września 2014

22 galerie w różnych lokalizacjach
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na spotkanie warsztatowe z utytułowanym fotoreporterem Mariuszem Foreckim, na którym opowie jak robić niebanalne zdjęcia i opowiadać historie w formie fotoreportaży....
5
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” to wyjątkowa wystawa nieznanych zdjęć przedwojennego Wrocławia i historycznego sprzętu fotograficznego we wrocławskim Ossolineum. Można na niej nie tylko obejrzeć...
8
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Fotografka i dyrektora artystyczna National Geographic Polska odchodzi od relacjonowania bieżących wydarzeń i prezentuje swoją pierwszą serię artystyczną. Zadra to projekt eksplorujący...
4