802 procent normy - historia Nowej Huty

Autor: Marta Sinior

17 Styczeń 2008
Artykuł na: 4-5 minut
Wystawa "802 procent normy" to dokument powstania pierwszych lat jednego z czołowych symboli komunizmu - Nowej Huty. Autorami zdjęć są Henryk Makarewicz, fotograf i operator Polskiej Kroniki Filmowej oraz Wiktor Pental, fotoreporter i jednocześnie budowniczy Nowej Huty. Do dziś żaden z fotografów nie doczekał się szerszej prezentacji, a wiele zdjęć ze względu na ich ironiczny charakter, nie ujrzało światła dziennego. Fotografie do 10 lutego 2008 roku można oglądać w dawnym kinie "Światowid" w Nowej Hucie.

Henryk Makarewicz (1917-1984) - Fotograf i operator Polskiej Kroniki Filmowej. Prowadził dokumentację Nowej Huty od samych jej początków.

Wiktor Pental (ur. 1920) - Fotoreporter i jednocześnie budowniczy Nowej Huty. Wywodzi się z tradycji humanistycznej. Organizatorzy wystawy porównują jego twórczość do fotografii Roberta Doisneau, przez to, że skupia się na jednym temacie. Całe jego dzieło fotograficzne dotyczy Nowej Huty, a w centrum zainteresowań pozostaje nieodmiennie człowiek.

fot. Henryk Makarewicz, Wiktor Pental / Kolektyw Fotografów Visavis.pl

Kiedy oglądamy zdjęcia Makarewicza i Pentala, uderza w nich wspólny ton: silnie zaznaczony, odautorski komentarz, często ironiczny wobec rzeczywistości. W fotografiach Makarewicza i Pentala widać odbicie ówczesnych światowych trendów, do których fotografowie nawiązywali dzięki własnej intuicji i wrażliwości.

Choć ich fotografie niemal w całości zostały wykonane w Nowej Hucie, opowiadają o atmosferze lat 50. i 60. w całej Polsce. Każdy, kto pamięta tamte czasy, odnajdzie w nich cząstkę własnych wspomnień. Kto tej epoki nie zna, odbierze te zdjęcia jako obrazy uniwersalne. Autorzy stworzyli wyjątkowy zapis minionego czasu, opatrując rzeczywistość autorskim komentarzem. Ich zdjęcia opowiadają o dniu powszednim, a takiego opisu PRL-owskie władze raczej się obawiały. To dlatego większość tych fotografii przeleżała w szufladach ponad pół wieku.

fot. Henryk Makarewicz, Wyścigi motocyklowe, lata 50-te / Kolektyw Fotografów Visavis.pl

Skąd tytuł wystawy? Na przełomie lat 40. i 50. istniało współzawodnictwo pracy, w ramach którego - jak informowała propaganda - przekraczano ustalone normy pracy. Górnicy mieli wydobywać 300 procent węgla ponad normę, budowlańcy przekraczać nawet o 200 procent liczbę ustalonych do oddania mieszkań. W rzeczywistości "śrubowanie norm" niewiele miało wspólnego ze spontanicznym współzawodnictwem i okazało się zabójcze, zarówno dla gospodarki, jak i dla pracowników. - materiał organizatorów wystawy

Pomysł i realizacja: Fundacja Imago Mundi (www.imagomundi.pl)

Kuratorem wystawy jest Anna Brzezińska-Skarżyńska.

"802 procent normy". Pierwsze lata Nowej Huty na fotografiach Henryka Makarewicza i Wiktora Pentala

10.12.2007 - 10.02.2008

dawne Kino "Światowid"
os. Centrum E-1
Al. Jana Pawła II, Nowa Huta, Kraków
wt-pt: 10-18
sob-nd: 11-19

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8
Powiązane artykuły