Zmarł Wiktor Pental - legendarny fotograf Nowej Huty

0

Autor: Marcin Grabowiecki

21 Sierpień 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Fundacja Imago Mundi z przykrością informuje, że dziś rano w wieku 93 lat zmarł Wiktor Pental, twórca legendarnych fotografii dokumentujących pierwsze lata Nowej Huty.

Wiktor Pental urodził się 18 stycznia 1920 roku na Ziemi Nowogródzkiej we wsi Woroniszki. W czasie wojny był żołnierzem Wojska Polskiego i Armii Krajowej, w 1950 r. został uwięziony i uznany za wroga Polski Ludowej. Był jednym z budowniczych Nowej Huty, dzięki czemu posiadał rzadki przywilej fotografowania dzisiejszej dzielnicy Krakowa, stanowiącej w latach 50-tych nieustanny plac budowy. Wspólnie z Henrykiem Makarewiczem, jest autorem unikalnego zapisu fotograficznego dokumentującego powstające od podstaw miasto i jego kształtującą się społeczność. Fotografie Wiktora Pentala równają się z dorobkiem największych klasyków światowej fotografii reportażowej, jednocześnie przez nieodmienną dozę abstrakcji wychodzą daleko poza kategorię dokumentu i funkcjonują w obszarze sztuki, dając możliwość do ponownych odczytań.

Jego fotografie naznaczone są niezwykłym poczuciem humoru i dystansem do systemu. Przez to jednak spora część prac otrzymała możliwość prezentacji dopiero pod koniec życia fotografa, szybko zyskując wtedy międzynarodowe uznanie. Po raz pierwszy jego fotografie szeroko wyeksponowano w 2007 r., w ramach akcji wystawienniczej "802 procent normy" w przestrzeni miejskiej Warszawy oraz Sali Marmurowej PKiN. Wtedy to wykonane w latach 50. przez Pentala portrety nowohuckich przodowników pracy zawisły w formie gigantycznych powiększeń na budynku Pałacu Kultury i Nauki. Warszawską ekspozycję kontynuowała specjalnie projektowana prezentacja w budynku dawnego kina Światowid w Nowej Hucie oraz wydawnictwo albumowe "802 procent normy" będące antologią twórczości Wiktora Pentala i Henryka Makarewicza.

Fotografie Pentala prezentowane były następnie m.in. na Fotofestiwalu w Łodzi (2012), Noorderlicht w Holandii (2008) i FotoFest w Wielkiej Brytanii (2011) oraz w ramach Paris Photo w 2012 r. Publikowane przez międzynarodowe media, stały się też punktem odniesienia dla wielu opracowań naukowych. Prace artysty znajdują się w prestiżowych kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych na całym świecie.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 23 sierpnia 2013 roku, o godz. 13 na Cmentarzu Batowickim w Krakowie

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Adobe Content Authenticity to inicjatywa, która uzdrowić ma obieg fotografii w internecie
Adobe Content Authenticity to inicjatywa, która uzdrowić ma obieg fotografii w internecie
Idea Content Authenticity Initiative jest prosta, jej wdrożenie może okazać się jednak dużo trudniejsze niż chciałoby Adobe.
1
0
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
  Od ponad pół roku branża ślubna przeżywa kryzys, z którego będzie dźwigać się jeszcze długo po opanowaniu sytuacji epidemiologicznej....
13
3
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
Ostatnia aukcja w Desa Unicum przyniosła nowy rekord na polskim rynku fotografii kolekcjonerskiej. Zdjęcie „Afghan Girl” zlicytowane zostało za rekordową sumę niemal...
22
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)