Rusza projekt Galerii Asymetria "Muzeum Prywatnej Wyobraźni"

0

Autor: Marcin Grabowiecki

29 Czerwiec 2012
Artykuł na: 2-3 minuty
Galeria Asymetria zaprasza na pierwszą odsłonę projektu "Muzeum Prywatnej Wyobraźni", w ramach której zobaczycie prace Jerzego Lewczyńskiego oraz posłuchacie wykładu wybitnego kolekcjonera druków awangardowych Jana Strausa, pt. "Fotografia na okładce polskiej książki międzywojennej - rozdział z dziejów grafiki reklamowej". Wykładowi będzie towarzyszyć projekcja skanów okładek książek z jego kolekcji. Ponadto podczas inauguracji MPW zostanie rozkolportowane wśród gości wydanie art-zinu "Linie" specjalnie przygotowanego na tę okazję. Wszystko to już w czwartek, 5 lipca o godz. 19:00 w siedzibie Galerii Asymetria w Domu Funkcjonalnym na warszawskiej Saskiej Kępie.
Fotografia anonimowa

Obrazy przychodzą i odchodzą jak wiatr, nie wiadomo skąd i dokąd. Ta ich tajemnicza okoliczność zjawiania się może nas dopaść w każdej chwili np. podczas wizyty w muzeum albo podczas zmywania naczyń czy we śnie. Czasem wydaje się nam, że obrazy te nie mają żadnego materialnego wzoru i chcemy je utrwalić. Czasem odnajdujemy je w postaci fotografii czy widoków i próbujemy ułożyć je w zestaw. Układ ten budzi w naszej wyobraźni nowy obraz który jest naszą prywatną tajemnicą, której sami do końca nie pojmujemy, a jednak stanowiącą naszą wizję szczególną, o wartości totalnej dla jego twórcy. "Każdy" przecież nosi w sobie obrazy które mają dla niego samego niepowtarzalny sens.

Archeolog fotografii Jerzy Lewczyński napisał: "Uważałem, że powiedzenie za pomocą tylko jednego obrazu - prawdy o świecie o tym co ja widzę, jest niemożliwe. Fotografia wymaga pewnej sekwencji, wobec tego tworzyliśmy takie zestawy sekwencyjne, które przedtem były pokazywane w Gliwicach na "Pokazie Zamkniętym" w 1959 roku razem ze Zdzisławem Beksińskim i Bronisławem Schlabsem".

W języku Andre Malraux i Jerzego Lewczyńskiego nasza sekwencja stanowi tzw. trzecią rzeczywistość. I właśnie kiedy zaczynamy ją czytać, odkrywamy przestrzeń Muzeum Prywatnej Wyobraźni.

Stworzenie przestrzeni "Muzeum Prywatnej Wyobraźni" to krok w kierunku działania na polu archeologii fotografii. MPW to ściana w korytarzu galerii o powierzchni 2 m na 3 m, gdzie widoki zestawu pokazane zostają jako obraz "trzeciej rzeczywistości".

Widok zestawu działa na kalkę myślową i emocjonalną obserwatora, obnażając swoją nieprzystawalność do świata sensów innych odbiorców. Dopiero kiedy następuje pomiędzy nami spotkanie, ujawnia się sens, który zostaje odczytany w toku naszej komunikacji.

Następny etap to przeźroczystość medium, które uświadamia nam, że zestaw obrazów, fotografii, dokumentów w tzw. trzeciej rzeczywistości nie może zostać do końca zrozumiany. To przeżycie jest celem celów w przestrzeni MPW
- pisze Rafał Lewandowski.

Pierwsza odsłona projektu "Muzeum Prywatnej Wyobraźni"
Termin: 5.07.2012, godz. 19:00

Galeria Asymetria/Dom Funkcjonalny
ul. Jakubowska 16
Warszawa

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Rusza kolejna edycja prestiżowego, organizowanego co dwa lata konkursu Nikon Photo Contest (2020-2021). Tematy przewodnie nadchodzącej edycji to łączność i...
0
1
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
31 października, w dniu urodzin fotografa, Fundacja Helmuta Newtona otworzy największą jak do tej pory plenerową wystawę, prezentującą przegląd jego...
3
0
Dni otwarte dla uczestników Klubu Sony przełożone
Dni otwarte dla uczestników Klubu Sony przełożone
W związku z sytuacją epidemiczną Sony Centre informuje o przełożeniu planowanych na ostatni tydzień października dniach otwartych.
28
0
Powiązane artykuły