Zbigniew Dłubak "Wewnątrz - fotografie z lat 1959-1966" na Puławskiej w Warszawie

"Wewnątrz" to wyjątkowa wystawa zaaranżowana w miejscu dawnej pracowni warszawskiego malarza i fotografa Zbigniewa Dłubaka. Strych, gdzie kiedyś mieściła się pracownia zostanie udostępniony publiczności na dziewięć dni (5-13 czerwca). Pokazane zostaną fotografie z cyklu "Egzystencje", który w dużej mierze wykonany był właśnie w pracowni przy Puławskiej. Wystawie towarzyszyć będą liczne wydarzenia: czytanie "Chamowa" Mirona Białoszewskiego w wykonaniu Zygmunta Malanowicza, warsztaty fotograficzne, gra miejska, oprowadzania kuratorskie.
Zbigniew Dłubak, z cyklu "Egzystencje", 1959-1966 [Pracownia na Puławskiej
, (c) Armelle Dłubak / Fundacja Archeologia Fotografii]Celem wydarzenia przygotowanego przez Fundację Archeologia Fotografii jest z jednej strony prezentacja fotografii wykonanych w budynku przy Puławskiej 24a w Warszawie w ich rzeczywistym kontekście, z drugiej upowszechnienie wiedzy o istnieniu samej pracowni. Na wystawie zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt czarno-białych fotografii, ukazujących przestrzeń pracowni taką, jaką była, gdy tworzył w niej Zbigniew Dłubak. To zapis najbliższego otoczenia artysty - zwykłe przedmioty, pracowniany bałagan, elementy poddasza, takie jak framuga okna czy kaloryfer. Fotografowane są tak, jakby były wyjątkowe i razem tworzą intensywną opowieść o banalnej na pozór codzienności.

Wystawie towarzyszyć będzie multimedialna prezentacja zdjęć z Mokotowa wykonanych przez Zbigniewa Dłubaka, dzięki czemu pokazana zostanie nie tylko przestrzeń pracowni, ale także widok z okna, ulice i widoki dzielnicy, w której żył i którą inspirował się ich autor.

Wystawie towarzyszy polsko-angielski katalog z tekstem młodej krytyczki Agaty Pietrasik i fragmentem opowiadania Zbigniewa Dłubaka "Centralne ogrzewanie".

Już 5 czerwca pracownia Dłubaka będzie jednym z miejsc odwiedzanych w ramach akcji "Uwalnianie przestrzeni" organizowanej przez Nowy Teatr i Dom Spotkań z Historią.

Więcej informacji o twórczości Zbigniewa Dłubaka znajdziemy pod adresem: www.archeologiafotografii.pl/pl/zbigniewdlubak.

Zbigniew Dłubak "Wewnątrz - fotografie z lat 1959-1966"
Termin: 5-13.06.2010

ul. Puławska 24a (strych, 6 piętro.)
Warszawa
Zbigniew Dłubak, [Mieszkanie na Puławskiej
, 1957-1966, (c) Armelle Dłubak / Fundacja Archeologia Fotografii]Poniżej prezentujemy szczegółowy harmonogram wydarzeń towarzyszących wystawie.

Kalendarium:
godz. 16:00, 16:30, 17:00, 17:30
Obowiązują zapisy: www.wylaczsystem.pl/uwalnianie.
W czterech grupach (pracownia nie jest wielka) będzie można zwiedzić poddasze i wystawę, po której oprowadzi Karolina Lewandowska prezeska Fundacji, historyczka sztuki od wielu lat zajmująca się twórczością tego artysty. Zachęcamy także do głosowania na pracownię Dłubaka!;

6 czerwca - warsztaty fotograficzne - część I
godz. 11:00-12:00
ul. Puławska 24a
Obowiązują zapisy: warsztaty@archeologiafotografii.pl
Prowadzi Bartłomiej Szołajski. Dwuetapowe warsztaty fotograficzne "Dyskretny urok materii". Na pierwszym spotkaniu uczestnicy zostaną wprowadzenie w temat fotografowania "rzeczywistości ubogiej", następnie będą mieli kilka dni na wykonanie cyfrowo fotografii, które w czasie drugiego spotkania będą wydrukowane i pokazane w dawnej pracowni Dłubaka.;

8 czerwca - warsztaty o fotografii
godz. 18:30
siedziba SDK, ul. Jana Sebastiana Bacha 15
Prowadzi Joanna Kinowska. Warsztaty organizowane przez Służewski Dom Kultury, w ramach klubu fotograficznego dla dorosłych. Oprócz tego, w dniach 9-10 czerwca w warsztatach w pracowni Dłubaka wezmą udział dwie grupy młodzieży z Mokotowa.;

10 czerwca - czytanie Chamowa Mirona Białoszewskiego
godz. 19:00 i 20:00
ul. Puławska 24a
Obowiązują zapisy: zapisy@archeologiafotografii.pl
Czyta Zygmunt Malanowicz, wybór fragmentów Jarosław Topolewski. "Chamowo" Mirona Białoszewskiego to zapis roku z życia poety, kiedy zamieszkał w mrówkowcu przy ul. Lizbońskiej w Warszawie. Białoszewski dokonuje "badań w terenie", opisuje życie bloku i jego mieszkańców, wsłuchuje się w jego odgłosy, widzi go jako nieznaną wyspę, na której znalazł się nagle, niczym Robinson Crusoe. W kontekście projektu "Wewnątrz" ważna jest relacja pomiędzy tym tekstem a fotografiami Zbigniewa Dłubaka z czasów, gdy artysta mieszkał przy Puławskiej.;

12 czerwca - warsztaty fotograficzne - część II
godz. 17:00-19:00
ul. Puławska 24a
(tylko dla uczestników części I);

13 czerwca - gra miejska "Mokotów Dłubaka"
w godz. 10:00-14:00
początek gry: ul. Puławska 37, dawny Teatr Nowy
Obowiązują zapisy: zapisy@archeologiafotografii.pl
Organizator: Służewski Dom Kultury, prowadzenie Sebastian Łabęda. Uczestnicy poruszając się w grupach z mapą po "Mokotowie Dłubaka" będą rozwiązywać zadania dotyczące dzielnicy i związanych z nią ciekawostek oraz zapoznają się z fotografiami i poglądami na fotografię Zbigniewa Dłubaka. Walczyć o zwycięstwo będzie można w dwóch kategoriach wiekowych (do i od 15 lat). Wśród zwycięzców będą rozlosowane nagrody.]Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji o wystawie i towarzyszących jej wydarzeniach znajdziemy na stronie: www.archeologiafotografii.pl.
Zbigniew Dłubak, [Prawdopodobnie pracownia na Waszyngtona, na pierwszym planie fotografie z cyklu Egzystencje
, ok. 1970, (c) Armelle Dłubak / Fundacja Archeologia Fotografii]
Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12