Stadion Zbigniewa Dłubaka w Kordegardzie

Gdy trwa odliczanie dni do rozpoczęcia Euro 2012 Fundacja Archeologia Fotografii i Narodowe Centrum Kultury postanowiły sięgnąć do historii stadionu. Od 9 marca będzie można oglądać w galerii Kordegarda w Warszawie niepokazywany wcześniej cykl fotografii Zbigniewa Dłubaka, dokumentujących ostatnią fazę budowy Stadionu Dziesięciolecia z 1955 roku.
fot. Zbigniew Dłubak, Stadion, 1955 (c) A. Dłubak/ Fundacja Archeologia Fotografii

Kiedy w 1954 roku rozpoczęto budowę Stadionu Dziesięciolecia, wiadomo było, że na skończenie budowy jest tylko jeden rok. Arena miała być gotowa na uroczyste obchody powstania PRL oraz na Międzynarodowy Festiwal Młodzieży. Stadion od początku był wprzęgnięty w machinę propagandową i stał się w połowie lat 50. jedną ze sztandarowych budów socjalizmu.
fot. Zbigniew Dłubak, Stadion, 1955 (c) A. Dłubak/ Fundacja Archeologia Fotografii

Do jego realizacji zostali zatrudnieni znakomici architekci, a także plastycy, którzy mieli wykonać elementy dekoracji stadionu. Wśród tych ostatnich byli artyści z dopiero co powstałej Grupy 55. Mieli opracować ceramiczny fryz budynku sportowego. Prawdopodobnie dlatego wiosną 1955 roku Marian Bogusz i Zbigniew Dłubak znaleźli się na placu budowy stadionu. Wówczas Dłubak wykonał ponad 30 fotografii niezwykle plastycznie dokumentując budowę.
fot. Zbigniew Dłubak, Stadion, 1955 (c) A. Dłubak/ Fundacja Archeologia Fotografii

Fotografie przez dekady znajdowały się w archiwum artysty i dopiero w 2009 roku zostały odkryte w trakcie prac nad jego spuścizną, prowadzonych przez Fundację Archeologia Fotografii. Wystawa w Kordegardzie to pierwszy publiczny pokaz całego cyklu i wraz z publikacją oraz programem warsztatów ma przypominać historię Stadionu Dziesięciolecia i tworzyć kulturowy kontekst dla tegorocznych wydarzeń piłkarskich.
fot. Zbigniew Dłubak, Stadion, 1955 (c) A. Dłubak/ Fundacja Archeologia Fotografii

Program wydarzeń towarzyszących:
  • 17 marca (sobota), godz. 11:00-12:30"Igrzyska roku 3000" - rodzinne zajęcia z fotomontażu (dzieci w wieku 6-8)
  • 17 marca (sobota), godz. 16:00-17:30"Powrót do przeszłości - czyli otwarcie stadionu X-lecia" - zajęcia z fotomontażu dla młodzieży na wystawie Zbigniewa Dłubaka, Stadion '55 (młodzież od 14 roku życia)
  • 29 marca (czwartek), godz. 19:00Spotkanie promocyjne publikacji "Zbigniew Dłubak, Stadion '55". Udział wezmą Grzegorz Piątek i Karolina Lewandowska, prowadzenie Jakub Śwircz.
Organizatorzy: Kordegarda/Narodowe Centrum Kultury, Fundacja Archeologia Fotografii. Kuratorka wystawy: Karolina Lewandowska


Zbigniew DłubakStadion '55
Wernisaż: 8.03.2012, godz. 19:00
Termin: 9.03-1.04.2012
wt.-niedz.: 11:00-19:00

Kordegarda
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Warszawa

fot. Zbigniew Dłubak, Stadion, 1955 (c) A. Dłubak/ Fundacja Archeologia Fotografii
Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12