Adobe Lightroom w małym palcu – portret z efektem dramatycznym

Autor: Michał Chrzanowski

17 Październik 2015
Artykuł na: 4-5 minut

W dzisiejszym odcinku serii „Adobe Lightroom w małym palcu” pokażemy, jak w efektywny sposób utworzyć bardzo kontrastowy portret, który charakteryzuje się dużą wyrazistością oraz zmniejszonym nasyceniem barw.

W większości przypadków podczas postprodukcji portretów dążymy do miękkiego i przyjemnego dla oka wyglądu; wygładzamy skórę i usuwamy wszelkie niedoskonałości delikatnie rozmywamy tło, aby jeszcze bardziej wyeksponować główny obiekt zdjęcia. Jednak taki rodzaj edycji nie zawsze jest odpowiedni. Niekiedy, jeżeli chcemy uwypuklić intensywne emocje lub nadać fotografiom wyjątkowego charakteru, sięgamy po inne środki. Dziś zaprezentujemy, jak w kilku krokach stworzyć preset, który będzie się charakteryzował

dużym kontrastem, wyrazistością oraz zmniejszonym nasyceniem barw.

Podstawowe ustawienia aparatu

  • aparat: Nikon D7000
  • obiektyw: Nikkor AF-S 24-70 mm f/2.8G ED
  • format zapisu zdjęć – RAW
  • czas naświetlania – 1/2500 sekundy
  • przysłona – f/2,8
  • czułość matrycy – ISO 800
  • ogniskowa – 70 mm

Na początek – jak zwykle zresztą podczas wstępnej postprodukcji – udaliśmy się do zakładki Basic dostępnej w panelu Develop. Pomimo dobrej ekspozycji, chcieliśmy jeszcze bardziej zwiększyć zakres dynamiczny zdjęcia. Dokonaliśmy tego dzięki suwakom Highlights i Shadows. Pierwszy z nich znacznie przesunęliśmy na prawą stronę skali, drugi na przeciwny koniec. Dzięki temu wydobyliśmy szczegóły z jasnych oraz ciemnych fragmentów planu fotograficznego. Następnie zwiększyliśmy nasycenie czarnych barw poprzez nadanie suwakowi Blacks wartości -20. Z kolei suwak Whites ustawiliśmy na pozycji -50 na skali. Pomimo znacznego zredukowania jasności zdjęcia zdecydowaliśmy się na jeszcze większe przyciemnienie fotografowanej sceny. Ogólna ekspozycję zmniejszyliśmy o 0,5 EV. Było to konieczne ze względu na późniejsze etapy postprodukcji. Oczywiście, jak wspomnieliśmy we wstępie, zdjęcie ma charakteryzować się dużym kontrastem, dlatego też odpowiedni suwak ustawiliśmy na pozycji +50.

Jak możemy zauważyć na zdjęciu powyżej, cel, który sobie założyliśmy – zwiększenie zakresu dynamicznego – został osiągnięty. Niestety zdjęcie zatraciło jakąkolwiek wyrazistość – jest pozbawione wymiarowości. Dlatego też zrobiliśmy coś, co robi się dość rzadko – suwak Clarity ustawiliśmy aż na +100. Takie działanie wyeksponowało na zdjęciu nie tylko wszelkie krawędzie, lecz także uwydatniło zmarszczki oraz niedoskonałości. O to w gruncie rzeczy nam chodziło. Fotografia powinna charakteryzować się wyraźnymi teksturami. Następnie zmniejszyliśmy nasycenie wszystkich kolorów poprzez ustawienie suwaka Saturation na pozycji -35, przy jednoczesnym uwypukleniu najmniej nasyconych barw za pomocą suwaka Vibrance (+20).

W zakładce Detail wyostrzyliśmy zdjęcie. Suwakowi Amount, który odpowiada za intensywność ostrzenia, nadaliśmy wartość 80, a suwak Masking, który oznacza zasięg naniesionych zmian, ustawiliśmy na pozycji 90. Dzięki temu ostrzeniu zostały poddane jedynie krawędzie widoczne na zdjęciu.

Ostatnim krokiem w procesie tworzenia kontrastowego portretu było naniesienie na zdjęcie winiety, która jeszcze bardziej uwydatniła główny obiekt zdjęcia i nadała dodatkowych walorów estetycznych.

Zdjęcie przed

Zdjęcie po

Powyższe zmiany dokonane w procesie postprodukcji są jedynie przykładem możliwości, jakie daje nam program Adobe Lightroom Jednakże ostateczny wygląd zdjęcia oraz symulacji efektu w głównej mierze zależy od indywidualnego stylu i gustu fotografa. Dlatego też jedno zdjęcie może być punktem wyjścia dla różnych efektów końcowych. Warto jednak zdawać sobie sprawę, z jakich narzędzi możemy skorzystać pracując nad konkretnym zdjęciem.

W kolejnej odsłonie poradnika "Adobe Lightroom w małym palcu" pojawi się długo wyczekiwana niespodzianka.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Dowiedz się jak łatwo i skutecznie zmienić kolor produktów, ubrań i innych rzeczy w programie Adobe Photoshop.
10
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Tworzenie w Photoshopie efektów świetlnych nie należy do najprostszych, szczególnie w edycji portretu. Unmesh z PiXimperfect w swoim tutorialu w przejrzysty sposób pokazuje jak do zdjęcia...
0
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Choć usuwanie obiektów ze zdjęć w Photoshopie nie należy do bardzo trudnych, niektóre przypadki potrafią spędzić sen z powiek. Na szczęście prawie nigdy nie okaże się...
14
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)