Autofokus

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
10
Funkcjonalność:
10
Optyka:
9
Budowa:
10
Nasza ocena:

97%

Druga wersja klasycznego teleobiektywu dla profesjonalistów zaskakuje wagą, ergonomią i konstrukcją optyczną. Czy to już teleobiektyw idealny dla fotografów i filmujących? Sprawdzamy jego możliwości i porównujemy bezpośrednio do poprzednika.

Autor: Krzysztof Mularczyk

13 Październik 2021
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Autofokus

W tej kategorii Sony FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS II został również przeprojektowany. Zastosowano 4 liniowe silniki XD (extreme dynamic), po dwa na każdą ruchomą grupę i teraz, jak podaje producent, autofokus jest 4x szybszy w stosunku do poprzednika a śledzenie w trakcie zoomowania 30% wydajniejsze. A w praktyce? Jest naprawdę niezwykle czuły i szybki. Działa ekspresowo i wydajnie. Trudno dokładnie zweryfikować liczby producenta, ale ostrzenie w porównaniu do wersji pierwszej jest wyczuwalnie szybsze. Oczywiście system ostrzenia jest wewnętrzny, bez rotującego przedniego elementu.

Zmniejszyła się także minimalna odległość ustawiania ostrości. Na obiektywie podano wartości od 40 do 82 cm od płaszczyzny matrycy, co potwierdzają nasze testy. Przy ogniskowej 70 mm można ostrzyć już od około 20 cm od przedniej soczewki, a przy 200 mm jest to około 60 cm.  To świetne wyniki w tej kategorii sprzętu, bo rozszerzają możliwości teleobiektywu o przyzwoite makro o powiększeniu 0.3x.

Zdjęcia wykonane przy minimalnej odległości ostrzenia dla ogniskowych 70 mm (u góry) i 200 mm (powyżej)

Producent chwali się także minimalnym focus breathingiem, czyli oddychaniem obiektywu. Na tę cechę układu optycznego zwracają uwagą filmujący, bo chodzi o zachowanie stałego pola widzenia podczas ustawiania ostrości. Oglądając poniższy film, można przekonać się, że w nowym Sony FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS II to zjawisko praktycznie nie występuje.

Spis treści
Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Fujifilm GF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm GF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ten obiektyw to dla średniego formatu przepustka do świata dzikiej przyrody i sportu. Sprawdzamy, jak Fujifilm GF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR i GFX 100S II radzą sobie w praktyce.
36
Tamron 50-300 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 50-300 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Następca modelu Tamron 70-300 mm, kompaktowego tele dla pełnoklatkowych aparatów Sony, zwiększa zakres tylko o 20 mm. Być może jednak jest to 20 mm, które zmienia wszystko.
27
Canon RF 35 mm f/1.4L VCM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon RF 35 mm f/1.4L VCM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon prezentuje długo wyczekiwany obiektyw RF 35 mm f/1.4L. Bardziej poręczny od lustrzankowego poprzednika, wyposażony w nowy napęd AF oraz pierścień przysłony skierowany jest zarówno do...
39