Canon RF 70-200 mm f/2.8L IS USM - sztandarowy reporterski zoom w sprzedaży jeszcze w tym roku

Autor: Jędrzej Franek

24 Październik 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Obiektyw, który może przekonać do systemu EOS R wielu profesjonalistów, został zaprezentowany na początku roku, ale dziś poznaliśmy więcej szczegółów na temat tego niezwykle kompaktowego szkła. Łącznie z ceną, która jak można było się spodziewać, nie będzie niska.

Co musisz wiedzieć:
  • 28% lżejszy i 27% krótszy od odpowiednika z mocowaniem Canon EF
  • Konfigurowalny pierścień sterujący, który umożliwia dostosowanie kompensacji ekspozycji, czasu otwarcia migawki, wartości przysłony lub ISO
  • Konstrukcja optyczna składa się z 17 elementów w 13 grupach, w tym dwie soczewki asferyczne, jedna soczewka o super niskiej dyspersji i cztery standardowe soczewki niskodyspersyjne
  • Brak wewnętrznego ogniskowania
  • Stabilizacja o wydajności 5 EV
  • Uszczelnienia przed wilgocią i kurzem zgodne ze standardem dla obiektywów linii L oraz powłoki fluorynowe
  • Powłoki strukturalne SWC minimalizujące odblaski i flary

Najlżejszy i najkrótszy w swojej klasie

Nowy zoom Canona jest aż o 5 cm krótszy niż jego lustrzankowy odpowiednik z mocowaniem EF - ma zaledwie 146 mm długości w pozycji ogniskowej 70 mm. Obiektyw zwiększa swoją długość w miarę zbliżania się do pozycji 200 mm. Być może nie wszystkim zawodowcom takie rozwiązanie przypadnie do gustu (brak wewnętrznego ogniskowania może budzić obawy na przykład co do szczelności), ale trudno dziwić się producentowi, że chcąc rozwijać system EOS R jako bardziej kompaktowy, zdecydował się na właśnie taką konstrukcję. Tym bardziej, że obiektyw ma być o 28% lżejszy od lustrzankowego brata, co oznacza wagę tylko 1,04 kg. Większa część elementów układu optycznego ma też znaleźć się bliżej mocowania, co pozytywnie powinno wpłynąć na zbalansowanie obiektywu.

Debiut nowych technologii

W obiektywie zastosowane zostaną po raz pierwszy podwójne silniki autofocusa Nano USM (wykorzystujące miniaturowe silniki ultradźwiękowe do liniowego sterowania systemem AF), których działania ma przekładać się na zwiększoną szybkość i płynność ustawiania ostrości przy zminimalizowanym hałasie, co będzie użyteczne zarówno przy zastosowaniach fotograficznych jak i podczas rejestrowaniu filmów. System umożliwi pływającą kontrolę ostrości, poruszając niezależnie dwiema grupami soczewek - ma to się przełożyć na zmniejszenie minimalnej odległości ostrzenia i redukcję oddychania obiektywu, czyli faktycznej zmiany kąt widzenia w zależności od ustawienia ostrości.

Cena i dostępność

Canon RF 70-200 mm f/2.8L IS USM ma trafić do sprzedaży pod koniec listopada 2019 r. w cenie 2699 dolarów (ok. 10700 zł).

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Jędrzej Franek

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
SG-image 55 mm f/1.8 - kolejna chińska marka z obiektywami AF (to już robi się nudne)
SG-image 55 mm f/1.8 - kolejna chińska marka z obiektywami AF (to już robi się nudne)
Na rynku debiutuje kolejny chiński producent optyki i od razu wprowadza do oferty obiektyw wyposażony w silnik AF. Najnowszy model w katalogu to nieco węższy niż zwykle standard,...
1
Tokina ATX-i 11-16 mm f/2.8 CF Plus taniej o 30% do końca lipca
Tokina ATX-i 11-16 mm f/2.8 CF Plus taniej o 30% do końca lipca
Next77, dystrybutor marki Tokina informuje o promocji na jeden z najciekawszych szerokokątnych zoomów do lustrzanek. Do końca lipca kupicie go aż 800 zł taniej.
1
7Artisans AF 85 mm f/1.8 STM - jasna portretówka za niewiele ponad tysiąc złotych
7Artisans AF 85 mm f/1.8 STM - jasna portretówka za niewiele ponad tysiąc złotych
Chiński producent prezentuje kolejny pełnoklatkowy obiektyw wyposażony w system AF. Tym razem to klasyczna portretówka do Sony E, która dzięki dwukrotnie niższej cenie będzie ciekawą,...
11