Canon RF 70-200 mm f/2.8L IS USM - sztandarowy reporterski zoom w sprzedaży jeszcze w tym roku

Autor: Jędrzej Franek

24 Październik 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Obiektyw, który może przekonać do systemu EOS R wielu profesjonalistów, został zaprezentowany na początku roku, ale dziś poznaliśmy więcej szczegółów na temat tego niezwykle kompaktowego szkła. Łącznie z ceną, która jak można było się spodziewać, nie będzie niska.

Co musisz wiedzieć:
  • 28% lżejszy i 27% krótszy od odpowiednika z mocowaniem Canon EF
  • Konfigurowalny pierścień sterujący, który umożliwia dostosowanie kompensacji ekspozycji, czasu otwarcia migawki, wartości przysłony lub ISO
  • Konstrukcja optyczna składa się z 17 elementów w 13 grupach, w tym dwie soczewki asferyczne, jedna soczewka o super niskiej dyspersji i cztery standardowe soczewki niskodyspersyjne
  • Brak wewnętrznego ogniskowania
  • Stabilizacja o wydajności 5 EV
  • Uszczelnienia przed wilgocią i kurzem zgodne ze standardem dla obiektywów linii L oraz powłoki fluorynowe
  • Powłoki strukturalne SWC minimalizujące odblaski i flary

Najlżejszy i najkrótszy w swojej klasie

Nowy zoom Canona jest aż o 5 cm krótszy niż jego lustrzankowy odpowiednik z mocowaniem EF - ma zaledwie 146 mm długości w pozycji ogniskowej 70 mm. Obiektyw zwiększa swoją długość w miarę zbliżania się do pozycji 200 mm. Być może nie wszystkim zawodowcom takie rozwiązanie przypadnie do gustu (brak wewnętrznego ogniskowania może budzić obawy na przykład co do szczelności), ale trudno dziwić się producentowi, że chcąc rozwijać system EOS R jako bardziej kompaktowy, zdecydował się na właśnie taką konstrukcję. Tym bardziej, że obiektyw ma być o 28% lżejszy od lustrzankowego brata, co oznacza wagę tylko 1,04 kg. Większa część elementów układu optycznego ma też znaleźć się bliżej mocowania, co pozytywnie powinno wpłynąć na zbalansowanie obiektywu.

Debiut nowych technologii

W obiektywie zastosowane zostaną po raz pierwszy podwójne silniki autofocusa Nano USM (wykorzystujące miniaturowe silniki ultradźwiękowe do liniowego sterowania systemem AF), których działania ma przekładać się na zwiększoną szybkość i płynność ustawiania ostrości przy zminimalizowanym hałasie, co będzie użyteczne zarówno przy zastosowaniach fotograficznych jak i podczas rejestrowaniu filmów. System umożliwi pływającą kontrolę ostrości, poruszając niezależnie dwiema grupami soczewek - ma to się przełożyć na zmniejszenie minimalnej odległości ostrzenia i redukcję oddychania obiektywu, czyli faktycznej zmiany kąt widzenia w zależności od ustawienia ostrości.

Cena i dostępność

Canon RF 70-200 mm f/2.8L IS USM ma trafić do sprzedaży pod koniec listopada 2019 r. w cenie 2699 dolarów (ok. 10700 zł).

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Jędrzej Franek

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTartisan 500 mm f/6.3 z nowymi mocowaniami - Canon EF, Nikon F, Fujifilm X i… GFX
TTartisan 500 mm f/6.3 z nowymi mocowaniami - Canon EF, Nikon F, Fujifilm X i… GFX
Pierwszy chiński długi teleobiektyw doczekał się nowych wariantów mocowania. Od teraz zakupimy go także w wersjach do lustrzanek Canon i Nikon oraz bezlusterkowców Fujifilm X i...
5
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Foto-Technika, dystrybutor marki Viltrox, ogłasza rozpoczęcie przedsprzedaży swojego najnowszego obiektywu Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Sony E oraz Nikon Z.
3
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Jest mały i lekki, ale oferuje duży zoom i pozwala fotografować z bliska. Nowy obiektyw Panasonika na pewno spodoba się wszystkim, którzy niechętnie zmieniają w podróży obiektywy.
16