Canon RF 70-200 mm f/2.8L IS USM - sztandarowy reporterski zoom w sprzedaży jeszcze w tym roku

Autor: Jędrzej Franek

24 Październik 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Obiektyw, który może przekonać do systemu EOS R wielu profesjonalistów, został zaprezentowany na początku roku, ale dziś poznaliśmy więcej szczegółów na temat tego niezwykle kompaktowego szkła. Łącznie z ceną, która jak można było się spodziewać, nie będzie niska.

Co musisz wiedzieć:
  • 28% lżejszy i 27% krótszy od odpowiednika z mocowaniem Canon EF
  • Konfigurowalny pierścień sterujący, który umożliwia dostosowanie kompensacji ekspozycji, czasu otwarcia migawki, wartości przysłony lub ISO
  • Konstrukcja optyczna składa się z 17 elementów w 13 grupach, w tym dwie soczewki asferyczne, jedna soczewka o super niskiej dyspersji i cztery standardowe soczewki niskodyspersyjne
  • Brak wewnętrznego ogniskowania
  • Stabilizacja o wydajności 5 EV
  • Uszczelnienia przed wilgocią i kurzem zgodne ze standardem dla obiektywów linii L oraz powłoki fluorynowe
  • Powłoki strukturalne SWC minimalizujące odblaski i flary

Najlżejszy i najkrótszy w swojej klasie

Nowy zoom Canona jest aż o 5 cm krótszy niż jego lustrzankowy odpowiednik z mocowaniem EF - ma zaledwie 146 mm długości w pozycji ogniskowej 70 mm. Obiektyw zwiększa swoją długość w miarę zbliżania się do pozycji 200 mm. Być może nie wszystkim zawodowcom takie rozwiązanie przypadnie do gustu (brak wewnętrznego ogniskowania może budzić obawy na przykład co do szczelności), ale trudno dziwić się producentowi, że chcąc rozwijać system EOS R jako bardziej kompaktowy, zdecydował się na właśnie taką konstrukcję. Tym bardziej, że obiektyw ma być o 28% lżejszy od lustrzankowego brata, co oznacza wagę tylko 1,04 kg. Większa część elementów układu optycznego ma też znaleźć się bliżej mocowania, co pozytywnie powinno wpłynąć na zbalansowanie obiektywu.

Debiut nowych technologii

W obiektywie zastosowane zostaną po raz pierwszy podwójne silniki autofocusa Nano USM (wykorzystujące miniaturowe silniki ultradźwiękowe do liniowego sterowania systemem AF), których działania ma przekładać się na zwiększoną szybkość i płynność ustawiania ostrości przy zminimalizowanym hałasie, co będzie użyteczne zarówno przy zastosowaniach fotograficznych jak i podczas rejestrowaniu filmów. System umożliwi pływającą kontrolę ostrości, poruszając niezależnie dwiema grupami soczewek - ma to się przełożyć na zmniejszenie minimalnej odległości ostrzenia i redukcję oddychania obiektywu, czyli faktycznej zmiany kąt widzenia w zależności od ustawienia ostrości.

Cena i dostępność

Canon RF 70-200 mm f/2.8L IS USM ma trafić do sprzedaży pod koniec listopada 2019 r. w cenie 2699 dolarów (ok. 10700 zł).

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Jędrzej Franek

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Przywitaj lato z Irix - wszystkie obiektywy foto 15% taniej do 22 czerwca
Przywitaj lato z Irix - wszystkie obiektywy foto 15% taniej do 22 czerwca
Aby uczcić nadejście nowego sezonu, od 20 do 22 czerwca Irix oferuje 15% rabatu na wszystkie obiektywy fotograficzne w ofercie.
0
Nowe obiektywy Voigtlander - Nokton 75 mm f/1.5 do Sony E i Color Skopar 50 mm f/2.2 do Leica M
Nowe obiektywy Voigtlander - Nokton 75 mm f/1.5 do Sony E i Color Skopar 50 mm f/2.2 do Leica M
Ofertę Voigtlandera rozbudowują nowe manualne obiektywy do aparatów Leica i Sony. Otrzymujemy kolejny wariant Noktona 75 mm, a po raz pierwszy w ofercie pojawia się model Skopar 50 m...
5
Ulanzi prezentuje swój pierwszy obiektyw. Od razu z autofokusem
Ulanzi prezentuje swój pierwszy obiektyw. Od razu z autofokusem
Producent akcesoriów Ulanzi dołączył do grona chińskich firm, które mają w swojej ofercie obiektywy. Pierwszym szkłem w katalogu jest wyposażony w system AF, niedrogi model 27 mm f/2.8...
6