Podsumowanie

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
8
Wydajność:
9
Funkcjonalność:
10
Optyka:
9
Budowa:
10
Marka:
Canon
Nasza ocena:

93%

Kompaktowy Canon RF 70-200 mm f/4L IS USM ma być najbardziej atrakcyjną opcją na wejście w świat reporterskich długich zoomów we współczesnych systemach belzusterkowych. Czy jednak oferuje na tyle więcej od swojego lustrzankowego pierwowzoru, by uzasadnić dużo wyższą cenę? Sprawdzamy to w naszym teście.

Autor: Maciej Luśtyk

30 Sierpień 2021
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Podsumowanie

Canon RF 70-200 mm f/4L IS USM to obiektyw, który w segmencie zoomów wyznacza zupełnie nowe standardy. Choć to szkło ze światłem f/4, żaden aspekt jego działania nie wskazuje na to, by było to obiektyw gorszej klasy niż flagowa wersja f/2.8. Ba, pod względem wymiarów, wagi i minimalnej odległości ostrzenia jest od niej nawet dużo lepsza, stając się najmniejszym i najlżejszym pełnoklatkowym zoomem 70-200 mm na rynku.

Obiektyw oferuje błyskawiczną i praktycznie bezgłośną pracę AF, bardzo dobrą jakość obrazu, świetną minimalizację wszelkich aberracji i imponujący system stabilizacji, który wielu osobom będzie w stanie kompensować różnicę w światłosile względem wersji f/2.8. Tym samym długi zoom Canon RF 70-200 mm f/4L IS USM jest pozycją jak najbardziej profesjonalną i - biorąc pod uwagę coraz lepsze wyniki nowych aparatów na wysokich czułościach - z powodzeniem może znaleźć się w torbie niejednego reportera, stając się tańszym zamiennikiem flagowego modelu.

To konstrukcja, w której trudno się doszukać realnych wad. Z minusów należy wymienić jedynie dość mocno widoczną winietę na przysłonie f/4 przy długim krańcu ogniskowych, ale z tym problemem dobrze poradzą sobie korekcje systemowe. Niektórym może przeszkadzać także wysuwany tubus oraz to, że konstrukcja nie jest w całości wykonana z metalu, ale to właśnie dzięki temu obiektyw może być takim, jakim jest.

Oczywiście oceniając ten obiektyw nie sposób nie patrzeć na niego przez pryzmat ceny. 7999 zł, które aktualnie trzeba za niego zapłacić, to dla wielu kwota zaporowa, przez co z pewnością szkło nie przyciągnie do siebie tylu amatorów, co jego wcześniejsze lustrzankowe wersje. Czy to za drogo, jak na to, co Canon RF 70-200 mm f/4L IS USM  ma do zaoferowania? W końcu w tej cenie możemy kupić nawet używaną lustrzankową wersję ze światłem f/2.8 i podłączyć ją przez adapter. I pewnie dla niektórych będzie to idealnym rozwiązaniem. Na nowe szkło Canona warto jednak zdecydować się z innego względu.

Canon RF 70-200 mm f/4L IS USM zupełnie zmienia bowiem myślenie, jak i sposób fotografowania obiektywem 70-200 mm. Jako jedyny obiektyw tego typu na rynku pozwala nam pozostać w pełni mobilnym i dyskretnym, nie mówiąc już nawet o kwestii transportu. A jeśli komuś nie przeszkadza światło f/4, posłuży także jako naprawdę poręczna portretówka. Tylko tyle i aż tyle. Jeśli więc nie ogranicza was budżet, nie warto się zastanawiać. To zdecydowanie najprzyjemniejszy w użyciu i najlepszy zoom tego typu, jaki obecnie możemy kupić. 

Plus image
plusy:
  • Najlżejsze i najmniejsze 70-200 mm na rynku
  • Błyskawiczne ostrzenie
  • fenomenalna stabilizacja
  • Dobre wyważenie
  • Wysoka rozdzielczość już od f/4
  • Świetna kontrola większości aberracji
  • Plastyka nieostrości
Minus image
minusy:
  • wysoka cena
  • widoczny spadek rozdzielczości w górnym zakresie przysłon
  • widoczna winieta przy f/4 na 200 mm
Oceny szczegółowe
Cena / Jakość:
8
Wydajność:
9
Funkcjonalność:
10
Optyka:
9
Budowa:
10
Ocena ogólna

93%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G to najnowszy szerokokątny zoom z oferty Sony E, który łączy kompaktowe wymiary z przystępną ceną. Nowy obiektyw zabraliśmy na spacer po ulicach Londynu. Zobaczcie...
13
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Kolejny teleobiektyw w systemie Nikon Z jest alternatywą z jednej strony dla drogich, profesjonalnych stałek, a z drugiej klasycznych zoomów do dzikiej przyrody i sportu. Sprawdzamy, czy ta...
40
Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Rozwiązywanie problemu którego nie ma, czy może przebłysk geniuszu? Sprawdzamy, co do zaoferowania ma Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - kompaktowa i tańsza alternatywa dla systemowego zooma...
36